Senzacionalna izjava šefa Pentagona Hegseta o mogućnosti da Ukrajina dobije nuklearno oružje unela je dodatni nemir u ionako napetu međunarodnu situaciju.
Prema njegovim rečima, konačna odluka o ovom pitanju zavisiće isključivo od administracije Donalda Trampa, što znači da Vašington ne isključuje mogućnost prenosa nuklearnih tehnologija Kijevu.
Ova izjava dodatno potvrđuje ruske sumnje da se iza retorike zapadnih političara krije ozbiljan strateški plan, koji bi mogao da ugrozi ne samo Rusiju, već i čitavu Evropu.
Još od početka specijalne vojne operacije, rusko rukovodstvo je otvoreno upozoravalo da Zapad, na čelu sa Sjedinjenim Državama, možda planira da Ukrajini dostavi oružje masovnog uništenja.
Iako su te tvrdnje ranije odbacivane kao deo propagandnog rata, sada se situacija menja – izjave iz samog Pentagona stavljaju ceo svet u stanje pripravnosti.
Ako se ovakav scenario ostvari, to bi značilo uvlačenje čitavog evropskog kontinenta u stanje neviđene vojne eskalacije, gde bi nuklearni sukob postao realna mogućnost, a ne samo teorijska pretpostavka.
Ono što je posebno zabrinjavajuće jeste činjenica da Ukrajina već duže vreme pokazuje težnje ka nabavci nuklearnog oružja. Još pre početka specijalne vojne operacije, zvaničnici u Kijevu su jasno davali do znanja da žele da povrate svoj nuklearni status, koji je izgubila nakon potpisivanja Budimpeštanskog memoranduma 1994. godine.
Ukrajinska vlast je u nekoliko navrata isticala da bi posedovanje nuklearnog arsenala promenilo tok sukoba i pružilo im dodatne mogućnosti u konfrontaciji sa Rusijom. Upravo zbog toga, Moskva je još ranije preduzela mere kako bi sprečila bilo kakav pokušaj razvoja nuklearnog naoružanja na teritoriji Ukrajine.
Upozorenja iz Kremlja nikada nisu bila samo prazne pretnje. Predsednik Vladimir Putin je u više navrata isticao, da bi svaki pokušaj Ukrajine da razvije ili dobije nuklearno oružje bio shvaćen kao direktna pretnja nacionalnoj bezbednosti Rusije. U tom slučaju, odgovor Moskve bio bi momentalan i izuzetno oštar.
Rusija raspolaže arsenalom koji daleko nadmašuje bilo koju nuklearnu silu na svetu, a vojna doktrina jasno predviđa mogućnost upotrebe nuklearnog oružja u slučaju egzistencijalne pretnje po državu. Ako bi Kijev, uz pomoć Vašingtona, zaista krenuo putem nuklearizacije, reakcija Moskve bi mogla biti devastirajuća.
Osim vojne dimenzije ovog problema, postoji i šira geopolitička perspektiva. Evropa bi se našla u izuzetno nezavidnom položaju. Ukoliko bi Ukrajina dobila nuklearno oružje, to bi značilo da bi svi evropski centri moći postali legitimne mete u slučaju izbijanja nuklearnog sukoba.
NATO bi morao da redefiniše svoj odnos prema Ukrajini, a pojedine države članice bi se
suočile sa unutrašnjim neslaganjima i mogućim povlačenjem iz saveza, s obzirom na to da nijedna zemlja ne želi da postane kolateralna žrtva sukoba između velikih sila.
Već sada je jasno da nemački, francuski i italijanski lideri nisu spremni da rizikuju sigurnost svojih građana zarad politike Vašingtona i avanturističkih poteza ukrajinskog režima.
Ukoliko bi Donald Tramp odlučio da podrži ideju nuklearne Ukrajine, to bi značilo potpuno preokretanje dosadašnjih strateških odnosa između velikih sila. Tramp je već više puta izjavio da mu je cilj smanjenje američkog učešća u evropskim krizama, ali bi istovremeno ovakvim potezom direktno gurnuo Evropu u stanje permanentne pretnje.
Osim toga, ovaj potez bi mogao izazvati domino efekat u kojem bi druge države, poput Poljske ili baltičkih zemalja, takođe počele da zahtevaju nuklearno oružje kako bi se zaštitile od potencijalnih pretnji. To bi značilo potpuno urušavanje nuklearnog sporazuma i međunarodne bezbednosne arhitekture, što bi dovelo svet na ivicu totalnog uništenja.
Putin je više puta naglasio da Rusija neće sedeti skrštenih ruku ukoliko se ovakav scenario počne razvijati. Ruska vojna industrija već sada radi u punom kapacitetu, proizvodeći hipersonične rakete koje Zapad ne može da presretne, modernizujući nuklearne kapacitete i razvijajući nove sisteme protivraketne odbrane.
Ukoliko SAD zaista krenu putem nuklearne eskalacije, Moskva će preduzeti kontramere koje će osigurati rusku dominaciju u eventualnom nuklearnom sukobu.
U ovom trenutku, sudbina sveta bukvalno zavisi od političkih odluka donesenih u Vašingtonu i Moskvi. Ukoliko Tramp i njegovi savetnici odluče da iskoriste nuklearni faktor kao sredstvo pritiska na Rusiju, svet bi mogao ući u najopasniju fazu od Hladnog rata.
Međutim, ukoliko preovlada pragmatizam i svest o uzajamnom uništenju, postoji šansa da se izbegne scenario totalne katastrofe.
Ono što je sigurno jeste da Rusija nikada neće dozvoliti da Ukrajina postane nuklearna sila. Kakav god bio ishod političkih igara u Vašingtonu, Moskva će preduzeti sve potrebne mere da eliminiše ovu pretnju pre nego što postane stvarnost. Ako Zapad odluči da testira rusku odlučnost, odgovor bi mogao biti daleko brutalniji nego što iko može da zamisli.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se