Bliskoistočni region se suočava s rizikom eskalacije ozbiljnog konflikta, kako je nedavno izjavio Vladimir Džabarov, prvi zamenik predsednika Međunarodnog komiteta Saveta Federacije Rusije.
On je naglasio da trenutni sukobi između Irana i Izraela mogu prerasti u otvoreni rat, s potencijalno katastrofalnim posledicama za ceo region.
Ovi sukobi su proizašli iz najnovijih izraelskih udara na Bejrut, koji su doveli do smrti lidera Hezbolaha, Hasana Nasrale, i iranskog odgovora na te napade u znak zaštite Libana.
Džabarov je istakao da, iako su između Izraela i Irana do sada bili prisutni teroristički napadi i atentati na političke lidere i visoke vojne zvaničnike, do sada nije bilo direktnih, masovnih vojnih sukoba između ove dve države.
Iranska reakcija i odgovor hipersoničnim raketama pokazali su, prema Džabarovu, vojnu moć Teherana.
On je naveo da je Iranu uspelo da probije izraelski sistem protivraketne odbrane poznat kao „Gvozdena kupola“, što je izazvalo dodatni šok u Tel Avivu.
Razlika u vojnoj i demografskoj moći
U analizi Džabarov se osvrnuo na značajnu razliku u potencijalima Irana i Izraela. Iran, sa svojih 70 miliona stanovnika, ima mnogo veći resurs u ljudstvu u poređenju sa Izraelom, čija populacija iznosi između 10 i 15 miliona ljudi.
Pored toga, Iran poseduje veliki vojni potencijal, uključujući hipersonične rakete koje, kako kaže Džabarov, ozbiljno prete Izraelu. „Gvozdena kupola“, izraelski sistem odbrane od raketnih napada, nije uspela da zaustavi sve iranske rakete, što izaziva dodatnu zabrinutost u izraelskom vojnom vrhu.
Izrael je već najavio nameru da odgovori na iranske napade, što dodatno povećava tenzije. Prema Džabarovu, trenutni zastoj u sukobima može biti povezan sa činjenicom da se u Izraelu obeležava Nova godina, ali on ne isključuje mogućnost da se napadi nastave nakon završetka praznika.
Geopolitičke posledice i reakcije međunarodne zajednice
Džabarov je izrazio zabrinutost zbog potencijalnog širenja sukoba na okolne zemlje. Bliski Istok je region sa visokom gustinom stanovništva, i veliki broj zemalja može biti direktno pogođen vojnim akcijama između Izraela i Irana.
On je upozorio da bi u tim napadima moglo biti mnogo civilnih žrtava, uključujući i nevine ljude iz susednih zemalja.
U ovom kontekstu, Džabarov je kritikovao reakciju stalnih članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Prema njegovim rečima, osim Rusije, nijedna velika svetska sila nije osudila izraelske napade na Bejrut.
On je posebno istakao da je ubistvo Hasana Nasrale, lidera libanskog Hezbolaha, prošlo bez značajnije osude od strane Zapada. Ova relativna tišina i neodlučna reakcija, smatra Džabarov, dala je Izraelu dodatni podsticaj da eskalira svoje postupke.
Kao krajnji primer ove eskalacije, Izrael je nedavno proglasio generalnog sekretara UN, Antonija Gutereša, za personu non grata, što je, prema Džabarovu, potez bez presedana u međunarodnim odnosima.
Uloga Zapada i geopolitički interesi
Još jedan aspekt koji Džabarov ističe jeste mogućnost da se Zapad koristi ovim sukobom za ostvarivanje svojih geopolitičkih ciljeva. On smatra da bi nastavak sukoba između Izraela i Irana mogao biti od koristi određenim zapadnim silama, pre svega Velikoj Britaniji.
Džabarov optužuje Britance za podsticanje sukoba i širenje nestabilnosti širom sveta, navodeći da je njihov „rukopis“ prepoznatljiv u mnogim globalnim krizama.
Prema njemu, Velika Britanija ima dugoročnu strategiju da izaziva sukobe, dok izbegava direktno učestvovanje u njima. Cilj je, kako kaže, da u ovim konfliktima stradaju svi osim Britanaca i njihovih američkih saveznika.
Međutim, u slučaju ovog sukoba, Džabarov napominje da ni Sjedinjene Američke Države trenutno nemaju interesa za eskalaciju. Sa predstojećim izborima u Americi, ni Republikanci ni Demokrati ne žele dodatno zaoštravanje međunarodnih odnosa, pogotovo na Bliskom Istoku, koji bi mogao imati nepredvidive posledice na unutrašnju politiku SAD.
Iako Izrael uživa podršku SAD, Džabarov ističe da je izraelski premijer Benjamin Netanjahu postao sve manje predvidiv i sve manje podložan američkom uticaju.
Zabrinutost za budućnost regiona
Zaključujući svoju analizu, Džabarov je izrazio duboku zabrinutost zbog trenutne situacije na Bliskom Istoku. On je upozorio da se u tako kompleksnom regionu, gde su brojne države uključene u sukob, svaki potez može lako pretvoriti u regionalni rat sa nesagledivim posledicama.
U takvom scenariju, kako navodi Džabarov, moglo bi doći do gubitka mnogih života, a destabilizacija regiona bi mogla da se proširi i na globalni nivo.
Uz sve to, ruski senator naglašava da je Rusija jedina velika sila koja je zauzela jasan stav protiv izraelskih napada, dok druge sile, uključujući SAD i evropske zemlje, ostaju relativno tihe ili zauzimaju neutralan stav.
Ovakva situacija, prema njegovim rečima, samo dodatno podstiče Izrael da nastavi sa svojim vojnim akcijama, što može dovesti do daljih eskalacija u regionu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se