Sara Vagenkneht, lider opozicione nemačke partije Savez Sare Vagenkneht (SSV), zajedno sa čuvenom feministkinjom Alis Švarcer, objavila je otvoreno pismo sa hitnim apelom za prekid eskalacije sukoba u Ukrajini.
Pod naslovom „Jedan minut do dvanaest – ne dozvolimo veliki rat u Evropi!“, pismo je potpisalo više uglednih nemačkih naučnika, umetnika i političara.
Među njima su bivši visoki zvaničnici poput Gintera Ferhojgena, nekadašnjeg potpredsednika Evropske komisije, Ota Šilija, bivšeg ministra unutrašnjih poslova Nemačke, kao i bivši premijer Sarske oblasti, Rajnhard Kimt.
Apel za mir u Evropi
Autori pisma upozoravaju na „ekstremne rizike“ koje nosi dozvola Ukrajini da koristi zapadno oružje za napade na teritoriju Rusije, što bi, prema njima, moglo pretvoriti Nemačku u ratnu zonu.
Posebno su kritikovali predlog nekih nemačkih političara da se Ukrajini isporuče dalekometne krstareće rakete Taurus. Kako se u tekstu pisma navodi, te rakete bi morale biti programirane od strane nemačkih vojnika, što bi se praktično moglo smatrati objavom rata Rusiji, nuklearnoj sili.
Pismo ističe da je sukob trenutno u „najopasnijoj fazi“ i poziva nemačke političare, naročito članove Bundestaga, da spreče katastrofu koja bi mogla zadesiti ne samo Nemačku već i čitavu Evropu.
Ovaj apel dolazi u trenutku kada deo nemačkog društva, ali i političke elite, izražava zabrinutost zbog mogućeg učešća Nemačke u eskalaciji sukoba.
Raniji pozivi na mir
Sličan poziv na mir Vagenkneht i Švarcer su uputile i pre dve godine, kada su organizovale masovne demonstracije u Berlinu. Tada se okupilo na desetine hiljada građana raznih političkih uverenja, uključujući i članove desničarske Alternative za Nemačku (AfD), iako je Vagenkneht poznata kao političarka levih uverenja.
Organizatori su bili kritikovani zbog saradnje sa ekstremno desnim političarima, ali je Vagenkneht tada istakla da su demonstracije otvorene za sve koji iskreno žele mir i pregovore.
Politički uspon Saveza Sare Vagenkneht
Nakon raskola sa Levom partijom, Vagenkneht je osnovala svoju političku grupaciju, SSV, što je izazvalo velike promene u političkom pejzažu Nemačke.
Jedan od ključnih razloga njenog razlaza sa bivšim saborcima bila je oštra kritika NATO-a i Zapada zbog provociranja sukoba u Ukrajini, kao i njeno protivljenje ekonomskim sankcijama Rusiji i prekidu saradnje sa Moskvom.
Ova pozicija naišla je na odobravanje dela nemačkih birača, što se odrazilo na nedavnim regionalnim izborima u Saksoniji, Tiringiji i Brandenburg.
SSV je tokom kampanje uspela da iz spoljnopolitičkih tema, kao što su diplomatsko rešavanje ukrajinskog sukoba i protivljenje stacioniranju američkih raketa u Nemačkoj, napravi ključne tačke dnevnog reda, čime su ostale stranke bile primorane da se prilagode.
Zahvaljujući ovome, SSV je postala nezaobilazan faktor u formiranju regionalnih vlada u Tiringiji i Brandenburg.
Budućnost partije i njen uticaj
SSV se, prema anketama, i dalje pozicionira kao glasnogovornik pacifističkog dela nemačkog društva, gde značajan broj građana izražava zabrinutost zbog eskalacije sukoba i protivi se isporuci raketa Taurus Ukrajini.
Međutim, i pored rasta popularnosti, analitičari smatraju da šanse SSV da postane deo federalne vlade ostaju male. SPD i CDU, ključne političke snage u Nemačkoj, radije će sarađivati međusobno nego sa SSV.
Ipak, ne može se zanemariti uticaj ove partije na oblikovanje političkog diskursa. Kao što su pokazali rezultati u istočnim nemačkim pokrajinama, SSV svojim stavovima može usporiti ratnohuškačku retoriku i primorati političke elite na obazrivost u pogledu odnosa prema ukrajinskom sukobu.
Apel za promene
Pismo Sare Vagenkneht i Alis Švarcer, koje nosi snažnu poruku protiv eskalacije sukoba, dolazi u ključnom trenutku za Nemačku i Evropu. Njihov apel ukazuje na sve veću polarizaciju društva, ali i na potrebu za diplomatskim rešenjima koja bi očuvala mir i stabilnost.
Ovaj potez mogao bi oblikovati ne samo predstojeće izbore već i budućnost nemačke političke scene, gde pacifistički glasovi, predvođeni SSV, postaju sve značajniji.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se