Revizija nuklearne gotovosti (NPR) će uskoro biti objavljena. Ne treba očekivati nikakve značajn promene, jer je ostalo malo vremena dok se ona zvanično ne objavi. Ovaj dokument je od velike važnosti. Izlazi baš kada je kontrola naoružanja na rubu dezintegracije. Nacrt revizije je objavio „HuffPost“.
Amerika planira da nadogradi svoj celokupan nuklearni arsenal. Zameniće bojeve glave i modernizovati svoje komandno-kontrolne sisteme kako bi ostala na “čelu dominacije“. Potencijalni nuklarni scenariji uključuju reagovanje na “značajan ne-nuklearni strateški napad“ koji bi rezultirao velikim brojem žrtava ili ciljanje na ključne komponente američke infrastrukture.
[adsenseyu1]
Poređenja radi, u reviziji iz 2010. godine je navedeno da se nuklearno oružje može koristiti u “ekstremnim okolnostima za odbranu vitalnih interesa Sjedinjenih Država ili njihovih saveznika i partnera“.
Nikakvo nuklearno oružje se ne može koristiti protiv ne-nuklearnih zemalja koje poštuju njihove obaveze o ne širenju naoružanja. Uz samo malo mašte, “značajan ne-nuklearni strateški napad“ može značiti bilo šta. Mnogi scenariji mogu spadati u ovu kategoriju. Kao što se može videti, ograničenja o prvoj upotrebi će biti izostavljena. Revizija iz 2010. godine takođe ističe da se ne razvijaju nove bojeve glave. Nije predviđala nove misije ili sposobnosti. U velikoj promeni politike, novi nacrt ovog dokumenta uklanja ova ograničenja.
Pregled nacrta za 2018. godinu uključuje razvijanje bojevih glava, posebno za strateške nuklearne rakete na moru. Bojeve glave će imati okidač. Termonuklearni deo dvostepene bojeve glave će biti uklonjen. Ideja je da oružje na podmornicama služi kao sredstvo za “odvraćanje“ Rusije u Evropi.
[adsenseyu4]
Zapravo, ovaj plan se već neko vreme razmatra. Oni koji prate najnovija dešavanja o ovoj temi se sećaju izjave generala vazduhoplovnih snaga Pola Selve, potpredsednika Udruženog generalštaba, prošlog avgusta. Ovaj zvaničnik je pohvalio ideju uključivanja bojevih glava u dizajn strateških raketa.
Da li Sjedinjenim Državama stvarno treba novo oružje kako bi odvratili Rusiju, program koji će zahtevati mnogo novca, vremena i truda? Šta je sa takvim nuklearnim oružjem koje već imaju u svom inventaru, kao što su taktičke bombe i vazdušne krstareće rakete? Zar to nije dovoljno?
Zapravo, jedina prednost bojevih glava balističkih raketa koje se lansiraju sa podmornica (SLBM) jeste njihova sposobnost da probiju ruske S-400 i S-300V4 sisteme za vazdušnu odbranu. Oni mogu presretati ciljeve koji se kreću brzinom od 4.800 ili 4.500 metara u sekundi ili rakete srednjeg dometa lansirane sa udeljenosti od oko 2.500-3.500 kilometara. Ali ovi sistemi ne mogu pogoditi Trident SLBM dok je ruski sistem vazdušne odbrane S-500 operativan.
[adsenseyu1]
Ove bojeve glave će se smatrati korisnijim, snižavajući nuklearni prag. Ideja o proizvodnji novih Trident bojevih glava je dospela do naslovnih strana, ali postoji još jedan element revizije za 2018. godinu koji je još štetniji za kontrolu naoružanja i globalnu stabilnost.
Tomahavk TLAM-N, koja je povučena iz upotrebe 2013. godine, krstareća raketa srednjeg dometa, koja se lansira sa mora, dizajnirana da udari kopnene mete sa udaljenosti od 2.500km, biće vraćena. Njena W80 bojeva glava će biti nadograđena i instalirana na novim LRSO raketama koje će biti razvijene posle 2025. godine.
Povratak TLAM-N je izuzetno provokativan čin. Potrebno je malo vremena da se ovo oružje ponovo instalira na brodove i podmornice. Rusija ne može da zna da li je raketa na brodu nuklearna ili ne. Mogućnost nuklearnog napada u znak odmazde će se znatno povećati. Povratak TLAM-N će značiti kraj Predsedničkih nuklearnih inicijativa (PNI). Ove izvršne naredbe su omogućile spektakularan proboj bez obavezujućih dokumenata.
[adsenseyu4]
1991. godine su lideri SAD-a i Sovjetskog Saveza napravili recipročna unilateralna obećanja da će značajno ograničiti i smanjiti svoje taktičko nuklearn oružje. Svo nestrateško nuklearno oružje je uklonjeno sa površinskih brodova i višenamenskih podmornica i more je od tada očišćeno od njih. Sada će SAD učiniti da te PNI postanu stvar prošlosti i naglo proširiti trku u naoružanju u ovaj novi domen.
Američki brod koji lansira TLAM-N sa Baltičkog, Sredozemnog ili Crnog mora, postaje strateško oružje usmereno na Rusiju. Nema razlike da li je nuklearni udar izveden sa ICBM ili krstarećom raketom dugog dometa. Rusije će odgovoriti, stavljajući nuklearn bojeve glave na krstareće rakete „Kalibr“, koje se lansiraju sa mora, i slanjem brodova sa vodećim raketama i podmornica da patroliraju severnoameričkim vodama, spremni za napad u znak odmazde.
Ideja o vaskrsavanju TLAM-N raketa podriva čitav režim kontrole naoružanja. Oružje koje se lansira sa mora se ne može regulisati. Ne postoji način da se potvrdi da li su krstareće rakete na brodovima nuklearne ili ne. Sa povratkom TLAM-N u službu, sav rad na kontroli nuklearnog oružje će propasti. A odatle dolazi stvarna pretnja globalnoj stabilnosti.
Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]