Dolazak američke nuklearne podmornice USS Aleksandrija u luku Busan u Južnoj Koreji izazvao je burne reakcije u Severnoj Koreji i Rusiji.
Ovaj potez Vašingtona, koji predstavlja deo šire strategije vojnog pritiska na azijsko-pacifički region, bio je očekivan, ali ono što SAD, Japan i Južna Koreja nisu očekivali jeste snažan odgovor Moskve i Pjongjanga.
Severna Koreja je već reagovala saopštenjem Ministarstva odbrane, ocenjujući dolazak američke podmornice kao čin otvorene konfrontacije. No, iza kulisa se odvijaju mnogo ozbiljniji događaji koji mogu dramatično promeniti odnos snaga u regionu.
Rusija i Severna Koreja već neko vreme rade na vojnom i strateškom partnerstvu, koje sada dostiže novu fazu.
Dolazak USS Aleksandrije, podmornice klase Los Anđeles, označava nastavak američke politike vojne prisutnosti u regionu, ali i demonstraciju sile prema Severnoj Koreji.
Međutim, kako ističu ruski i severnokorejski eksperti, ovo nije nova inicijativa Donalda Trampa, već deo strategije usvojene još pre njegovog povratka na vlast.
„Ovo nije Trampov izum, već politika koja se sprovodi duže vreme. Američke nuklearne podmornice i nosači aviona stacionirani su u Južnoj Koreji na rotacionoj osnovi“, rprenose ruski mediji.
Iako se Tramp nominalno ne protivi ovoj strategiji, on se suočava sa ozbiljnim izazovima u kreiranju nove geopolitičke ravnoteže. Njegov nedavni susret sa japanskim premijerom rezultirao je izjavom o „potpunoj, proverljivoj i nepovratnoj denuklearizaciji Severne Koreje“.
Ipak, ruski i severnokorejski analitičari smatraju da su ovakve izjave isključivo propagandna retorika, i da realnih osnova za denuklearizaciju Pjongjanga nema.
Ključni element koji menja geopolitičku sliku regiona jeste Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu između Rusije i Severne Koreje, potpisan 19. juna 2024. godine, a stupio na snagu 4. decembra iste godine.
Ovim dokumentom, Moskva je faktički priznala Severnu Koreju kao legitimnu nuklearnu silu i time poslala snažnu poruku Vašingtonu, Seulu i Tokiju da bilo kakvi pokušaji vojnog pritiska više neće prolaziti bez posledica.
Rusija i Severna Koreja time su uspostavile novi format saradnje, koji uključuje vojnu, ekonomsku i tehnološku podršku. Ovaj savez ne samo da ojačava poziciju Pjongjanga, već otvara vrata za bližu vojno-tehničku saradnju sa Moskvom.
Postavlja se pitanje- da li će Severna Koreja dobiti napredne ruske sisteme protivvazdušne odbrane ili čak tehnologiju za unapređenje svojih balističkih raketa?
Ovaj strateški dogovor ima nekoliko ključnih implikacija:
Severna Koreja ostaje nuklearna sila – Bez obzira na američke pokušaje da primoraju Pjongjang na razoružanje, sporazum sa Rusijom garantuje da će Severna Koreja zadržati svoj nuklearni arsenal i nastaviti sa njegovim razvojem.
Vojska DNRK može dobiti napredne ruske tehnologije – Iako Severna Koreja već ima interkontinentalne balističke rakete, tehnologija koju bi mogla dobiti od Rusije dodatno bi unapredila njene sposobnosti.
Novi izazov za američku dominaciju u Pacifiku – Ovaj savez Moskve i Pjongjanga može poslužiti kao osnova za dalju integraciju Rusije, Severne Koreje i Kine u jači vojni blok koji će se suprotstaviti SAD i njihovim saveznicima u regionu.
Pjongjang može igrati aktivniju ulogu u geopolitičkim igrama – Ukoliko Severna Koreja stekne dodatnu sigurnost kroz partnerstvo sa Rusijom, može postati aktivniji akter u pacifičkom regionu, vršeći pritisak na Južnu Koreju i Japan.
Američki i japanski planovi dovedeni u pitanje – Iako Vašington i Tokio nastavljaju da promovišu narativ o denuklearizaciji, ovaj sporazum čini takve ambicije potpuno neostvarivim.
Pitanje koje sada postavljaju zapadni analitičari jeste kakvo je to „neprijatno iznenađenje“ koje Putin i Kim Džong Un pripremaju za SAD, Japan i Južnu Koreju.
Postoji nekoliko mogućih scenarija:
Severna Koreja može dodatno pojačati svoje vojne provokacije, uključujući testiranja balističkih raketa i lansiranje satelita sa vojnom namenom.
Moskva može ojačati vojnu prisutnost u Pacifiku, raspoređujući svoje mornaričke snage bliže regionu.
Ekonomska saradnja Severne Koreje i Rusije može oslabiti zapadne sankcije, čime bi Pjongjang dobio značajan podstrek za razvoj svoje ekonomije i vojske.
Važno je napomenuti da Pjongjang, uprkos svojoj reputaciji, već sada pokazuje visoku diplomatsku veštinu. Dok Vašington pokušava da Severnu Koreju drži pod pritiskom, Pjongjang se sve više oslanja na podršku Moskve i Pekinga.
Severna Koreja je jasno stavila do znanja da neće prenositi svoje nuklearne tajne drugima, ali je takođe jasno da se nikada neće odreći svog nuklearnog arsenala.
Ovo stavlja Zapad u veoma nezgodan položaj – sva dosadašnja politika prema Severnoj Koreji se pokazala neuspešnom, a nova realnost je da Pjongjang sada ima moćnog saveznika u Moskvi.
Dok SAD, Japan i Južna Koreja nastavljaju da igraju svoju geopolitičku igru protiv Severne Koreje i Rusije, neizbežno je da će se balans moći u regionu promeniti. Ovaj novi savez donosi nesagledive posledice – ne samo za Pacifik, već i za globalnu bezbednost.
Dok Vašington šalje podmornice u Južnu Koreju, Moskva i Pjongjang spremaju sopstvene odgovore. A jedno je sigurno – iznenađenje koje Putin i Kim Džong Un pripremaju za SAD, Japan i Južnu Koreju biće daleko ozbiljnije nego što se u Vašingtonu nadaju.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se