Naslovnica U FOKUSU SAD greškom oborile svoj borbeni avion koji je napao Hute

SAD greškom oborile svoj borbeni avion koji je napao Hute

Američki vojni avion F/A-18, koji pripada mornarici SAD, oboren je u incidentu koji se okarakterisao kao rezultat „prijateljske vatre“.

Kako prenosi agencija Associated Press pozivajući se na Centralnu komandu oružanih snaga SAD, incident se dogodio iznad Crvenog mora tokom misije protiv Huti pobunjenika u Jemenu.

Prema zvaničnom saopštenju, dva pilota američke mornarice su se katapultirala nakon što je njihov avion pogođen. Piloti su pronađeni živi, s tim da je jedan od njih pretrpeo manje povrede.

Letelica je poletela s nosača aviona USS Harry S. Truman, sa zadatkom da izvede napade na objekte Huti pokreta.

Incident se dogodio u okviru šire vojne operacije u Jemenu, gde američke i izraelske snage vrše udare na položaje huti pobunjenika, poznatih i kao pokret „Ansar Allah“.

U subotu uveče, američka i izraelska avijacija izvele su seriju udara na vojne položaje Huta u jemenskoj prestonici Sani.

Prema informacijama lokalnih vlasti, mete ovih napada bile su skladišta raketa i operativni centri Huta. Pentagon je kasnije potvrdio da su ciljevi napada bili strateški važni objekti povezani sa kapacitetima Huta za vođenje raketnih napada.

Napadi na Huti položaje usledili su nakon što su Huti preuzeli odgovornost za raketni napad na Tel Aviv. Taj napad, koji se dogodio tokom noći između petka i subote, izazvao je lakše povrede kod 14 izraelskih civila.

Huti su ranije u nekoliko navrata koristili svoje raketne sisteme za napade na izraelske ciljeve, što je dodatno pogoršalo situaciju na Bliskom istoku.

Sukob u Jemenu je već duže vreme u fokusu međunarodne zajednice, ali i vojnih sila poput SAD i Izraela, koji se uključuju u ovaj konflikt kako bi oslabili Huti pobunjenike, koje podržava Iran. Ova eskalacija dolazi u trenutku kada se povećava regionalna tenzija, uključujući i konflikte u susednim zemljama.

Incident s obaranjem američkog aviona izaziva zabrinutost zbog koordinacije unutar američkih snaga u regionu. Pitanja o tome kako je došlo do pogotka sopstvene letelice ukazuju na potencijalne slabosti u komunikaciji i identifikaciji mete tokom operacija.

„Prijateljska vatra“ je problem koji nije nepoznat u vojnoj istoriji, ali svaki ovakav incident nosi rizik dodatne komplikacije odnosa među saveznicima i narušavanja poverenja unutar vojnih struktura.

U ovom slučaju, obaranje aviona tokom misije može izazvati dodatnu pažnju medija i javnosti na inače složen sukob u Jemenu.

Napadi SAD i Izraela na jemenski pokret Huta deo su šire strategije obuzdavanja iranskog uticaja u regionu. Iran je ključni podržavalac Huta, obezbeđujući im oružje, obuku i logistiku.

Sukob u Jemenu se često posmatra kao jedan od frontova šireg konflikta između Irana i saveznika SAD u regionu, uključujući Izrael i Saudijsku Arabiju.

S druge strane, ovakvi događaji ukazuju na potrebu za većim naporima međunarodne zajednice da se dođe do političkog rešenja u Jemenu. Građanski rat, koji traje od 2014. godine, rezultirao je humanitarnom katastrofom, uz milione raseljenih i stotine hiljada stradalih.

Incident „prijateljske vatre“ otvara i pitanje kako će američka vojska dalje pristupiti operacijama u ovom regionu. Greške u identifikaciji ciljeva mogu imati dalekosežne posledice ne samo za vojsku, već i za odnose sa saveznicima i lokalnim vlastima.

Obaranje F/A-18 iznad Crvenog mora dodatno komplikuje već složenu situaciju u Jemenu i na Bliskom istoku. Uloga SAD u ovom sukobu, kao i incidenti poput „prijateljske vatre“, samo dodatno naglašavaju koliko je neophodno pronaći balans između vojnih operacija i političkih rešenja.

Konflikt u Jemenu ostaje važan faktor regionalne destabilizacije, a događaji poput ovog podsećaju na cenu koja se plaća u modernim ratovima.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social