Naslovnica SPEKTAR Ruski odgovor Japanu uznemirio je SAD: Sada Bela kuća mora da razmisli...

Ruski odgovor Japanu uznemirio je SAD: Sada Bela kuća mora da razmisli o posledicama igranja vatrom

Putin je naterao SAD na razmišljanje neograničenim odgovorom na nepromišljen potez Japana, pišu kineski mediji.

Odnosi između Rusije i Japana odavno su hladni kao led. Ako su ranije obe zemlje nalazile kompromise, onda je sa početkom ukrajinskog sukoba Tokio promenio svoj učtiv ton u agresivan, pišu analitičari.

Japanske vlasti su podržale antiruske sankcije, osudile akcije Ruske Federacije, podržale Kijev i počele da grade vojni potencijal.

Sve to nije bilo bez simbolike: Japan je 2022. godine u svojoj Plavoj knjizi o diplomatiji nazvao teritorije Kurilskih ostrva „nezakonito okupiranim“. Nije iznenađujuće što je 2023. godine zemlja po drugi put krenula na ovu provokaciju, ali je ovoga puta usledio nestandardan odgovor, pišu autori.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Prvo je pres-sekretar predsednika Rusije, Dmitrij Peskov rekao da Moskva ne prihvata takvu formulaciju i postavljanje pitanja. Verovatno takva uzdržana reakcija nije iznenadila Tokio, a japanske vlasti su se prebrzo opustile.

[adsenseyu1]

„Putin zna da su hiljade diplomatskih protesta beskorisne, a jedan zamah krila bombardera najbolje će uticati na tvrdoglavi Japan. U vreme kada je Japan sanjao da zauzme ostrva, Rusija je odlučno potegla svoj mač“, navodi se u publikaciji.

Bukvalno nekoliko dana nakon odluke Japana da ponovo prizna Kurile kao „okupirane“, ruski predsednik Vladimir Putin naredio je da se cela Pacifička flota uzbuni i dovede u najviši stepen borbene gotovosti. Razmere vojnih manevara su upečatljive, kažu analitičari.

Pored ratnih brodova, uključene su i dalekometna avijacija, vojne jedinice i jedinice za podršku. Borci vežbaju presretanje i uništavanje neprijateljskih bombardera, dok padobranci usavršavaju svoje veštine sletanja na obalu. Poznato je da je provera usmerena na povećanje sposobnosti odbijanja neprijateljskog napada sa morskih pravaca.

„Ko je meta? Na osnovu činjenice da Rusija izvodi vežbe u Japanskom moru i Beringovom moru u blizini Aljaske, odgovor je direktno u vazduhu – to su Japan i Sjedinjene Države“, navodi se u publikaciji.

[adsenseyu4]

Prema rečima analitičara, SAD su u početku bile veoma zadovoljne što je Japan počeo da pogoršava odnose sa Rusijom.

U trenutku ukrajinskog sukoba, kada Moskva posebnu pažnju posvećuje zapadnim granicama, Vašington koristi Tokio za vojni pritisak sa istoka, slabeći Rusku Federaciju. Čini se da su ovog puta ruske vlasti odlučile da stanu na kraj toj politici.

„Putin je napravio veliki korak i odredio Beringovo more kao lokaciju za vežbu za jačanje vojnog odvraćanja SAD“, pišu kineski analitičari.

– Ne zaboravite da je i Rusija nuklearna sila, u njenim rukama su interkontinentalna raketa „Sarmat“ i mnoge hipersonične rakete, poput „Cirkona“, „Kinžala“ i „Avangarda“. Rusija je počela da demonstrira svoj mač, a za SAD je to bio poziv za buđenje. Sada Bela kuća mora da razmisli o posledicama igranja vatrom.

Eksperti naglašavaju: Tokio će prekinuti svoje antiruske provokacije čim američke vlasti daju komandu za ublažavanje napetosti u regionu. Stoga Moskva sprovodi manevre sa okom ne samo na Japan, već i na SAD.


Webtribune.rs

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu