Integracija „kinžala“ u Su-34 ima značajne posledice na više lokacija na kojima su ti avioni raspoređeni, od Arktika i Dalekog istoka do bojnih polja u Ukrajini i Siriji
Rusko vazduhoplovstvo je prvi put iskoristilo udarne lovce Su-34 za lansiranje balističkih projektila, što je sposobnost tog aviona koja ranije nije bila poznata i koja bi mogla da promeni način na koji se letelice koriste, piše portal „Militari voč“.
Takav razvoj je usledio nakon izveštaja o povećanju proizvodnje dotične rakete, Kh-47M2 „kinžal“, koja je od kraja 2017. godine integrisana na modifikovane presretače MiG-31 koji su nosili naziv MiG-31K i, za kasnije varijante, MiG-31I.
Dok je trenutno u upotrebi samo oko 30 do 35 aviona MiG-31K/I, Su-34 je najrasprostranjenija klasa lovaca u ruskom vazduhoplovstvu sa preko 120 koji su u službi.
Razlika u brojkama je dodatno naglašena činjenicom da Su-34 zahteva znatno manje održavanja i ima veće stope raspoloživosti i niže operativne troškove od MiG-31, što ga čini optimalnim avionom za raspoređivanje projektila „kinžal“.
Integracija „kinžala“ u Su-34 ima značajne posledice na više lokacija na kojima su ti avioni raspoređeni, od Arktika i Dalekog istoka do bojnih polja u Ukrajini i Siriji. Su-34 je taktički borbeni avion sa najvećim dometom u na svetu, a drugi najveći posle MiG-31.
Kao daleko modernija letelica sa efikasnijim dizajnom, on može da nosi mnogo teže terete na dužim udaljenostima.
[adsenseyu1]
Odbrambeni zvaničnik je 4. septembra anonimno izvestio o prvom raketnom udaru „kinžala“ sa lovca Su-34.
„Lovac Su-34 koristio je hipersoničnu raketu ‘kinžal’ u Specijalnoj vojnoj operaciji. Prva posada koja je uspešno izvršila takav zadatak dobiće državne nagrade“, rekao je on.
Rakete „kinžal“ su u velikoj meri korišćene na ukrajinskom ratištu, a jedno od njihovih najznačajnijih dostignuća je uništavanje novoisporučenih raketnih baterija „patriot“ u ukrajinskoj prestonici Kijevu u maju, kada su ispaljeni iz udarnih lovaca MiG-31K.
Te rakete su veoma pogodne za manevrisanje i teško ih je pratiti, što ih u kombinaciji sa njihovom brzinom koja se približavaju vrednosti od devet maha čini veoma teškim za presretanje, navodi portal „Militari voč“.
One mogu da nose različite tipove bojevih glava i proizvode se na istim proizvodnim linijama kao i rakete 9M723 za kopneni sistem „iskander-M“ čiji je proizvodni kapacitet višestruko povećan tokom prošle godine.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti https://t.me/webtribune
(RT)
[adsenseyu4]