Naslovnica SPEKTAR Ruski lovac pete generacije Su-57 ne ostavlja na miru američke eksperte

Ruski lovac pete generacije Su-57 ne ostavlja na miru američke eksperte

 

Ruski lovac pete generacije Su-57 ne ostavlja na miru američke stručnjake koji ovu letelicu vide kao stvarnu pretnju za američko ratno vazduhoplovstvo.

Čak i pojavljivanje malog broja Su-57 u Rusiji, dovešće do značajne promene ravnoteže snaga.

Ovo je najvećim delom posledica tehničkih karakteristika letelice, koja je, prema nekim pokazateljima, daleko ispred svojih zapadnih kolega, kao i oružja koje letelica nosi, a u kategoriji „vazdušnih snajpera“.

[adsenseyu1]

Pre svega, govorimo o protivradarskoj raketi X-58USHE i raketi vazduh-vazduh RVV-BD koja može da pogodi cilj na udaljenosti većoj od 200 kilometara.

Američke vazduhoplovne snage danas imaju projektile čija je efikasnost ograničena na 80 kilometara.

Pored toga, američki stelt avioni su lišeni protiv-radarskih projektila, što takođe donekle sužava njihovu funkcionalnost.

Zbog nemogućnosti da ponesu veliku količinu goriva, prinuđeni su da ga toče u vazduhu, a uništenje „tankera“ dovešće do toga da će borci morati da požure iz bitke, dajući tako neprijatelju inicijativu.

[adsenseyu4]

Na značajnu grešku u ovoj taktici ukazuje ratna igra koju je 2008. organizovao analitički centar RAND.

Tada je, u hipotetičkoj bici nad Tajvanom, američka avijacija morala da se suoči sa starim kineskim borcima nalik ruskim Su-27.

Clothing

Učestvovanjem šest pomoćnih aviona, F-22 je uspeo da sruši impresivan broj neprijateljskih vozila, ali preostali su uspela da probiju i unište šest tankera, dva aviona AWACS, četiri patrolna aviona P-3 i dve špijunske bespilotne letelice Global Hawk. Bez tankera za punjenje, F-22 su se se srušili zbog nedostatka goriva.

Ako bi Su-27, koji su koristili starije oružje, to mogli da učine, onda bi noviji i bolji Su-57 sa modernim oružjem napravili još veću razornu štetu uz manje vlastitih gubitaka. 

Webtribune.rs