Naslovnica SPEKTAR Ruski general: Sada vidimo predznake svetskog rata a počeće u Evropi na...

Ruski general: Sada vidimo predznake svetskog rata a počeće u Evropi na ovom mestu

Napeto sučeljavanje sa NATO-om na nebu iznad Crnog mora, izgleda, očekuje Rusiju u bliskoj budućnosti.

Ministar odbrane Rusije Andrej Belousov naložio je Generalštabu da predloži mere za operativno reagovanje na provokacije SAD i NATO-a iznad akvatorije Crnog mora.

Prema rečima vojnih stručnjaka, sa bespilotnim letelicama je sve jasno – pokušaće da ih „obore“, ali situacija sa pilotiranim izviđačkim avionima je za sada prilično nejasna.

Zaslužni vojni pilot RF general-major u penziji Vladimir Popov u razgovoru sa „MK“ je objasnio koje mere će Rusija preduzimati u borbi sa izviđačima različitih tipova.

On nije isključio mogućnost „velikog rata“ u slučaju eskalacije sa Zapada. Sučeljavanje na nebu iznad Crnog mora, izgleda, prelazi na novi nivo.

Nakon incidenta sa ruskim visokim presretačem MiG-31, koji je naterao američki dron „Global Hawk“ na povlačenje, zemlje NATO-a se nisu smirile. U četvrtak, 27. juna, u akvatoriji Crnog mora pojavio se britanski strateški izviđački avion RC-135 sa posadom i pratnjom od četiri lovca.

Dva od njih su letela bez skrivanja, sa uključenim transponderom, dok su ostala letela prikriveno, blizu izviđača, sa isključenim transponderima, prikazujući se na radarima kao jedna meta. Transponderi su uređaji za prijem i prenos signala koji šalju signal službama za kontrolu vazdušnog saobraćaja.

Avioeksperti koji prate situaciju su se složili da je pojava britanskog pilotiranog aviona upravo onaj odgovor koji se očekivao nakon akcije zastrašivanja protiv američkog „Global Hawka“.

„Ovo je odgovor na naše veoma jasne namere da obaramo bespilotne letelice neprijatelja u Crnom moru. Bez upotrebe oružja, što se pravno ne može smatrati činom agresije… Sada je na nas red,“ napisao je bivši lovac-pilot, autor kanala „Fighterbomber“.

Ruski odgovor, za sada verbalni, nije dugo čekao. Sledećeg dana ministar odbrane Rusije Andrej Belousov naložio je Generalštabu da predloži mere za operativno reagovanje na slične provokacije.

Takvi letovi, objasnili su u vojnom resoru, ne samo da pružaju obaveštajne podatke Kijevu, već i višestruko povećavaju verovatnoću incidenata, a to zauzvrat povećava rizik od direktne konfrontacije sa NATO-om.

Kako će Rusi izbacivati nepozvane goste? Neki eksperti su uvereni da izviđačke avione neće obarati, jer upotreba oružja protiv NATO-ovih bespilotnih letelica može biti shvaćena kao čin agresije.

Najverovatnije će se primenjivati metoda već isprobana početkom nedelje na bespilotnoj letelici „Global Hawk“ – preletanje velikom brzinom pored drona.

Ili će pokušati da ih obore na drugi način, bez upotrebe oružja. A šta raditi sa pilotiranim izviđačima? Pilot-lovac, admin kanala „Fighterbomber“ pretpostavio je da će im verovatno samo smetati u radu u vazduhu: maksimalno ih blisko „pratiti“ u vazduhu, opkoljavati ih, ometati manevre ili prosipati gorivo. „Tako će pobediti onaj ko ima čvršća jaja,“ zaključio je u svom stilu pilot-lovac.

U isto vreme, zaslužni vojni pilot general-major Vladimir Popov je u razgovoru sa „MK“ podsetio da će se Rusija prema strancima odnositi diferencirano. Ako NATO-ovi izviđači budu leteli u oblasti granica Abhazije, Sočija, Adlera, Tuapsea, Novorosijska, Anape, Kerčkog prolaza, dobiće maksimalno, bez obzira na tip letelice – bespilotni ili pilotirani.

U slučaju pretnje bilo koje vazduhoplovne letelice u ruskoj isključivoj ekonomskoj zoni, bez obaveštavanja ruskih organa kontrole vazdušnog prostora, mi ćemo ih izbacivati, – rekao je general.

– Ako budu kršili pravila ili, ne daj Bože, prelazili državnu granicu na udaljenosti manjoj od 12 morskih milja, tu ćemo ih sigurno obarati. Obarati će ih ne samo naši lovci, već i naši PVO sistemi S-300 i S-400.

Potpuno drugačiji pristup će biti prema strancima u istoj situaciji, ali već u oblasti Krima i Krimskog poluostrva. – Tamo ćemo se ponašati drugačije – samo izbacivanjem, stvaranjem radioelektronskih smetnji snagama i sredstvima radioelektronske borbe (REB) ili preletima pored, kao što je nedavno bio slučaj sa MiG-31.

Podizaćemo lovce i prolaziti pored njih, i pokušavati da ih „istisnemo“ prema centralnom delu Crnog mora od naših državnih granica, – objasnio je ekspert.

Pri tom je napomenuo da će Rusija tokom preleta koristiti prosipanje goriva na kabinu ili motor bespilotnih letelica. Ove sudbine neće izbeći ni pilotirani avioni, poput „Posejdona“ ili turbopropelerskog RC-135.

Što se tiče turbulencije, u stvaranju koje je već briljirao naš visoki presretač MiG-31, slučajevi njenog nastanka takođe mogu postati češći u Crnom moru.

Stvaraćemo turbulenciju, prolaziti pored njih, uključivati forsaž iznad kabine i udarati tom dinamičkom talasom izduvnih gasova. Tako ćemo stvarati nepovoljne uslove za pilotiranje tih aviona.

Vladimire Aleksandroviču, kakve posledice mogu biti?

SAD i NATO će opet vikati da ne poštujemo pravila međunarodnog ponašanja u vazdušnom prostoru. Ali sve je u našim pravima, i oni to dobro znaju.

Ako bismo se pojavili sa našim izviđačkim avionima u oblasti Kalifornije, Amerikanci bi isto radili sa nama. Svaka zemlja će se braniti… Ako Zapad ne stane, na kraju će dobiti po glavi. Sviđalo se to nama ili ne, započeće veliki lokalni rat u Evropi.

Barem u istočnoj Evropi će sigurno biti. Ako je podrže Velika Britanija, Francuska, Italija, i one će dobiti odgovor. Ako se uključe SAD, onda svetu preti globalni svetski rat. Sve što sada posmatramo su njeni predznaci.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social