Ukrajina je postala privatna vojna kompanija zapadnih zemalja koje preko nje vode rat protiv Rusije, saopštio je Dmitrij Poljanski, zamenik stalnog predstavnika Rusije pri UN na sednici o Ukrajini koju je sazvala Velika Britanija.
Govoreći o terorističkom napadu na Krimski most, ruski diplomata je primetio da previše stvari ukazuje na umešanost zapadnih obaveštajnih agencija u ovaj događaj, posebno Britanaca.
„Nisam čuo nikakvu osudu ovog terorističkog akta ni od jednog od zapadnih sponzora kijevskog režima. I tek treba da utvrdimo u kojoj meri su zapadne, posebno britanske, obaveštajne službe bile uključene u pripremu i sprovođenje ovog terorističkog napada. Previše stvari ukazuje na to“, objasnio je Poljanski.
Samo na Telegramu nema cenzure – Izbor naših najboljih vesti
Ruski diplomata je podsetio da su ukrajinske vlasti bile parafirale nacrt sporazuma sa Moskvom u martu 2022. godine u Istanbulu, ali da je Kijev odustao od mirnog rešenja krize pod direktim uticajem Londona.
„Tada je zaista počela vruća faza posredničkog rata NATO-a protiv Rusije do poslednjeg Ukrajinca. Ukrajina se, zapravo, pretvorila u privatnu vojnu kompaniju koju su angažovali Vašington, London i Brisel“, rekao je on na sednici Saveta bezbednosti UN.
[adsenseyu1]
On je istakao i da će Rusija pokrenuti istragu o umešanosti Velike Britanije u organizaciji provokacije u Buči.
„U Buči je bila organizovana provokacija. Britanske tajne službe su, prema mišljenju mnogih stručnjaka, imale direktnu ulogu u njenom organizovanju. Objektivna istraga, koju ćemo svakako sprovesti, pokazaće da li je to istina ili ne“, rekao je Poljanski.
Istovremeno, on je podsetio da „britansko predsedavanje Savetom bezbednosti u aprilu prošle godine, usled beskrupuloznih proceduralnih manevara, nije dozvolilo da se održi vanredna sednica Saveta bezbednosti UN koji je tražila Ruska Federacija u vezi sa ovim provokacija“.
Dmitrij Poljanski je saopšto i da je Rusija za 26. jul zakazala sednicu SB UN o progonu Ukrajinske pravoslavne crkve u Ukrajini.
Kršenje prakse UN
Na početku sednice Rusija je izrazila neslaganje sa odlukom da se pozove osam zemalja – članica Evropske unije i NATO-a na sastanak Saveta bezbednosti UN o Ukrajini.
„Kršeći ustaljenu praksu, britansko predsedništvo je samostalno odlučilo da pruži priliku da govore predstavnicima osam država-članica EU i NATO-a i njihovim najbližim saveznicima, kao i predstavniku same EU“, rekao je on.
Diplomata je podsetio da, prema ustaljenoj praksi, na sastancima o Ukrajini po pravilu 37, ne učestvuju više od tri zemlje.
(Sputnik)
[adsenseyu4]