Ruski tanker „Koala“ u luci Ust-Luga u Lenjingradskoj oblasti pretrpeo je najmanje tri eksplozije, što je izazvalo ozbiljnu zabrinutost u vezi s mogućim potonućem broda, na kojem se nalazi 130.000 tona mazuta.
Iako ruske vlasti tvrde da nema rizika od ekološke katastrofe, incident dodatno podgreva napetosti oko bezbednosti ruske energetske infrastrukture, naročito u svetlu prethodnih napada na naftne objekte koje je navodno izveo Kijev.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Detalji eksplozije i reakcija ruskih vlasti
Prema informacijama koje su objavili ruski Telegram kanali Vaza i Fontanka SPB onlajn, eksplozije na tankeru „Koala“ odjeknule su juče, nakon čega je posada evakuisana.
Zvanično, brod plovi pod zastavom Antigve i Barbude, ali se veruje da je deo ruske „flote iz senke“, koja Kremlju omogućava zaobilaženje zapadnih sankcija na izvoz energenata.
Ruska federalna agencija za pomorski i rečni prevoz „Rosmorehflot“ potvrdila je incident i saopštila da na tankeru nije bilo žrtava. Međutim, posada broda, koju čini 24 mornara (četvorica Rusa, osam Gruzina i 12 Indonežana), bila je primorana da napusti brod zbog bezbednosnih razloga.
Iako je ruska agencija naglasila da eksplozija nije izazvala rasipanje mazuta ili curenje naftnih proizvoda, preventivne mere su preduzete kako bi se sprečilo moguće zagađenje.
Uprkos zvaničnim tvrdnjama da nema rizika od potonuća broda, službenici ruskog Ministarstva za vanredne situacije postavili su plutajuće barijere oko tankera, što sugeriše da postoji zabrinutost u vezi sa stabilnošću broda i potencijalnim ekološkim posledicama.
Moguća sabotaža i prethodni napadi na energetsku infrastrukturu
Incident se dogodio u trenutku kada se pojačavaju tenzije oko ruskih energetskih tokova i bezbednosti naftne infrastrukture. Moskva Tajms prenosi da je „Rosmorehflot“ na Telegramu saopštio da je eksplozija pogodila mašinsku prostoriju broda „Koala“ dok se nalazio usidren u luci Ust-Luga, zapadno od Sankt Peterburga.
Navodno su „odgovarajuće agencije pokrenule istragu o incidentu“, ali zvaničnih zaključaka još nema.
Ovaj incident dolazi nakon tvrdnji ukrajinskih bezbednosnih službi da su prošlog meseca izveli napad dronovima na naftni terminal u luci Ust-Luga.
Kijev je tada saopštio da Rusija putem ove luke prodaje naftu i gas uz pomoć „flote iz senke“, čime se izbegavaju sankcije koje su Zapadne zemlje uvele Moskvi zbog specijalne vojne operacije u Ukrajini.
Iako nema zvaničnih dokaza da je eksplozija na tankeru „Koala“ povezana sa ukrajinskim napadima, situacija podstiče spekulacije o mogućim sabotažama ruskih energetskih kapaciteta.
U poslednjih nekoliko meseci, Ukrajina je intenzivirala upotrebu pomorskih dronova i bespilotnih letelica za napade na ruske luke i tankere u Crnom moru, kao i na naftnu infrastrukturu duž Baltičkog i Crnog mora.
Strateški značaj Ust-Luge i ruska energetska strategija
Luka Ust-Luga jedna je od ključnih izvoznih tačaka ruske nafte i naftnih derivata, naročito nakon što su zapadne sankcije usmerene na smanjenje ruskog energetskog izvoza.
Ova luka se nalazi u blizini Sankt Peterburga i igra ključnu ulogu u preusmeravanju ruskih energenata ka Aziji i drugim tržištima, čime se izbegava zavisnost od evropskih kupaca.
S obzirom na to da tanker „Koala“ pripada tzv. „floti iz senke“, koja omogućava Moskvi da nastavi izvoz nafte i derivata uprkos zapadnim sankcijama, incident u Ust-Lugi može imati ozbiljne posledice po ruske energetske planove.
Ako se potvrdi da je eksplozija rezultat sabotaže ili napada, Rusija bi mogla da pojača zaštitu svojih naftnih ruta, što bi moglo uključiti i jače vojne mere u Baltičkom moru.
Šira slika – bezbednost ruskih tankera i budući koraci
Eksplozije na tankeru „Koala“ još jednom su skrenule pažnju na ranjivost ruskih energetskih resursa u uslovima eskalacije sukoba sa Zapadom i Ukrajinom. Ako se potvrdi da je incident rezultat stranog napada, Moskva bi mogla odgovoriti dodatnim vojnim merama u regionu.
Takođe, ovaj slučaj postavlja pitanje koliko je „flota iz senke“ održiva u dugoročnom smislu, s obzirom na to da zapadne sile i Ukrajina sve češće pokušavaju da ometaju njeno funkcionisanje.
Očigledno je da Moskva neće odustati od izvoza energenata, ali će verovatno morati da uloži dodatna sredstva u obezbeđivanje transportnih ruta i zaštitu svojih tankera od potencijalnih napada.
Ostaje da se vidi kakve će biti posledice ovog incidenta i da li će uticati na buduće rute i strategije izvoza ruskih energenata. Za sada, ruske vlasti nastavljaju istragu, dok međunarodna zajednica pažljivo prati dalji razvoj situacije u luci Ust-Luga.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se