Naslovnica SPEKTAR Rusija: Zapad je dobio našu poruku – Kad udarimo, biće im dovoljno

Rusija: Zapad je dobio našu poruku – Kad udarimo, biće im dovoljno

Počelo je novo zaoštravanje tenzija između Rusije i Zapada, posebno u kontekstu američkih planova da dopuste Ukrajini upotrebu dalekometnih raketa (ATACMS) za napade na teritoriju Rusije.

Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije, Sergej Rjabkov, jasno je stavio do znanja da će Rusija odgovoriti na bilo kakvu eskalaciju takvih napada, upotrebivši snažan izraz da će reakcija biti takva da će im to biti dovoljno.

Ova izjava, koja sugeriše ozbiljan odgovor Rusije na američku podršku Ukrajini u vojnim operacijama, pokazuje rastuću zabrinutost u Moskvi zbog ovakvih akcija.

Pitanje dalekometnih raketa ATACMS

Jedan od ključnih elemenata ove krize jeste američka namera da Ukrajini dozvoli upotrebu sistema ATACMS, dalekometnih taktičkih balističkih raketa koje bi omogućile Ukrajini da pogađa ciljeve duboko unutar ruskog teritorija.

ATACMS rakete imaju domet od oko 300 kilometara, što bi značajno proširilo ukrajinske mogućnosti da pogađa ključne vojne i logističke ciljeve unutar Rusije.

Američki predsednik Džo Bajden nedavno je izjavio da je ovaj predlog još u fazi razmatranja, ali naglasio da je tema predmet ozbiljnih razgovora između Sjedinjenih Država i njihovih saveznika.

Bajden je potvrdio da su rasprave o ovom pitanju u toku tokom njegovog susreta sa britanskim premijerom Kirom Starmerom. Međutim, do sada nije doneta konačna odluka o tome da li će Sjedinjene Države formalno dozvoliti Ukrajini da koristi ove rakete za napade na rusku teritoriju.

Reakcija Rusije

Ruski zvaničnici su u više navrata upozorili Zapad da će svaki pokušaj napada na teritoriju Rusije rezultirati ozbiljnim posledicama. Sergej Rjabkov je dodatno naglasio da Zapad, uključujući Vašington i London, „nedovoljno procenjuje opasnost“ od nastavka politike pružanja vojne pomoći Ukrajini, uključujući isporuku naoružanja koje bi moglo omogućiti napade na rusku teritoriju.

Rusija je već najavila da je spremna na sve moguće scenarije. Rjabkov je rekao da su „svi kart-blanši“ i „indulgencije“ Ukrajini već izdati, implicirajući da su SAD i njihovi saveznici potpuno otvorili vrata za eskalaciju sukoba.

On je takođe naveo da Rusija ima spremne mere koje će preduzeti ako dođe do daljih napada na njenu teritoriju, što sugeriše da je Moskva spremna da odgovori na način koji bi mogao uključivati ozbiljnu eskalaciju sukoba.

Prema rečima Rjabkova, protivnici u Vašingtonu i Londonu očigledno potcenjuju opasnost takve „igre“, ukazujući na to da Zapad rizikuje uvlačenje u još ozbiljniji konflikt sa Rusijom.

Stav ruskih zvaničnika

Osim Rjabkova, ruski predsednik Vladimir Putin i njegov portparol Dmitrij Peskov su takođe jasno stavili do znanja da Rusija neće ostati pasivna u slučaju daljih napada na svoju teritoriju.

Peskov je posebno naglasio da je Putinovo upozorenje o posledicama napada unutar Rusije „krajnje jasno“ i da su svi relevantni akteri na Zapadu dobili poruku. Prema njegovim rečima, vojni lideri u Rusiji već su preduzeli odgovarajuće mere i pripreme za mogući odgovor na dalji razvoj situacije.

Kontekst i značaj

Ova situacija dolazi u trenutku kada sukob u Ukrajini ulazi u novu fazu, sa Zapadom koji nastavlja da pruža vojnu pomoć Ukrajini, i Rusijom koja pokušava da zadrži svoju kontrolu nad okupiranim teritorijama i odbije ukrajinske napade.

Planovi SAD da Ukrajini isporuče dalekometne rakete predstavljaju značajnu eskalaciju sukoba, jer bi Ukrajina mogla napasti ciljeve duboko unutar ruske teritorije, što bi moglo izazvati reakciju Moskve sa potencijalno katastrofalnim posledicama.

Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije, Sergej Rjabkov, naglasio je da Moskva smatra ove korake kao vrlo opasnu eskalaciju, a stav koji dolazi od ruskih zvaničnika ukazuje na to da Rusija neće oklevati da odgovori na svaki napad na svoju teritoriju.

To stvara ozbiljan rizik od dalje eskalacije sukoba, jer bi napadi duboko u Rusiji mogli navesti Moskvu na odmazdu koja bi uključivala intenzivnije vojne akcije, a potencijalno i napade na zemlje koje pružaju podršku Ukrajini.

Geopolitičke posledice

S obzirom na to da se ovaj sukob vodi u okviru šireg geopolitičkog sukoba između Rusije i Zapada, posledice ovih događaja mogle bi se odraziti ne samo na dalji tok rata u Ukrajini, već i na širu međunarodnu bezbednosnu situaciju.

Ako SAD dozvole Ukrajini da koristi dalekometne rakete za napade na rusku teritoriju, to bi moglo podstaći Moskvu na ozbiljnije vojne mere, uključujući napade na NATO infrastrukturu ili zemlje članice NATO-a koje pomažu Ukrajini.

Ova situacija je opasna ne samo zbog mogućih direktnih sukoba između Rusije i NATO-a, već i zbog šire destabilizacije međunarodnih odnosa. Dalja eskalacija sukoba mogla bi imati ozbiljne posledice po globalnu ekonomiju, bezbednost i stabilnost, a Zapad i Rusija su na ivici mogućeg direktnog sukoba.

U zaključku, ova izjava Sergeja Rjabkova i drugi komentari ruskih zvaničnika ukazuju na to da će Rusija ozbiljno odgovoriti na svaku eskalaciju sukoba, uključujući upotrebu dalekometnih raketa od strane Ukrajine.

Ovo stvara dodatni pritisak na Zapad da pažljivo razmotri svoje sledeće korake u pružanju vojne podrške Ukrajini, jer bi dalji potezi mogli dovesti do ozbiljnih posledica za međunarodnu bezbednost.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social