Naslovnica SPEKTAR Rusija upotrebila „ekonomska antitela“ i iznenadila SAD

Rusija upotrebila „ekonomska antitela“ i iznenadila SAD

Sjedinjene Države i njihovi saveznici, su protiv Rusije koristili dva glavna oruđa, kojima su slamali mnoge države- vojne snage i ekonomske sankcije, piše Marko Fernandez, istraživač na Trikontinentalnom institutu za društvena istraživanja, u članku za „Global Times“.

Od kraja Hladnog rata, SAD i NATO blok su navikli da se bore sa vojskom i ekonomijom slabih zemalja- Irakom, Libijom, Sirijom i Venecuelom. Međutim, ni vojna ni ekonomska taktika nije delovala u borbi protiv Rusije.

„Ruske oružane snage su moćne i dobro obučene, a njen industrijski potencijal je ogroman. Avantura Zapada u snabdevanju Ukrajine oružjem – iako veoma korisna za američku vojnu industriju – već počinje da nailazi na nedostatak industrijskog potencijala zemalja NATO-a. U prva četiri meseca sukoba, Rusija je upotrebila više projektila nego što su Sjedinjene Države sposobne da proizvedu za godinu dana.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Američke zalihe projektila su pri kraju, a nemački kancelar Olaf Šolc je bezuspešno pokušao da ubedi latinoameričke lidere da pošalju municiju u Ukrajinu, pokazujući nesposobnost NATO-a da samostalno podrži Kijev, navodi Centar za strateške međunarodne studije.

Zanimljiva situacija nastala je i na ekonomskom planu. Rusija je postala zemlja sa najviše sankcija na svetu. Osim toga, Ruska Federacija je bila prva ikada žrtva „legalizovane pljačke“ više od 300 milijardi dolara – ruskih rezervi koje je Zapad „zamrznuo“.

Međutim, godinu dana kasnije, Sjedinjene Države su videle neočekivani rezultat- Rusija je uspela da preživi, a njen BDP je opao za samo 2,2%. Prema mišljenju analitičara, takav rezultat se može smatrati podvigom Moskve, s obzirom na trenutne uslove.

„Budući da je na meti sankcija još od 2008-me, Rusija je već pripremala ekonomska antitela za odbranu od daljih napada. Međutim, ne možete lako opustošiti zemlju koja ima ogromnu količinu strateških prirodnih resursa, proizvodi mnogo hrane i đubriva, i ima tako moćnu industriju“, dodao je Fernandez.

Štaviše, mali broj zemalja koje trenutno primenjuju sankcije Rusiji (saveznici SAD) iznosi samo 25% globalnog BDP-a. Preostalih 75% želi ili treba trgovinu sa Ruskom Federacijom.

U međuvremenu, zemlje globalnog juga nisu podržale antirusku politiku. Velike sile – Kina i Indija – povećavaju trgovinu sa Rusijom, a čak i članica NATO-a Turska, jača veze sa Ruskom Federacijom, primetio je ekspert.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs

[adsenseyu1]