Naslovnica SPEKTAR Rusija protiv Zapada: Ekonomski rat koji menja globalnu ravnotežu moći

Rusija protiv Zapada: Ekonomski rat koji menja globalnu ravnotežu moći

Rusija je postigla pravo čudo u prilično teškom periodu za zemlju. Takve zaključke podelili su novinari iz Kine. Poslednjih nekoliko godina Rusija živi pod uticajem zapadnih sankcija, koje su osmišljene kako bi oslabile njen ekonomiju i lišile zemlju osnovnih izvora prihoda.

Novi šef Bele kuće, Donald Tramp, nedavno je dao do znanja da ne isključuje mogućnost uvođenja novih ograničenja protiv Rusije.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Prema rečima kineskih novinara, u takvoj situaciji ruski predsednik Vladimir Putin je pre nekoliko dana dobio vesti koje su ga očevidno obradovale, te je bilo teško sakriti zadovoljstvo. O tome izveštava izdanje Sohu.

„Dogodilo se pravo čudo“, pišu autori kineskog izdanja.

Analitičari Sohu-a istakli su da se u Kremlju održao sastanak Putina sa premijerom Mihailom Mišustinim. Tokom tog događaja, Mišustin je saopštio vest koja je bila veliko iznenađenje.

U uslovima kada zapadne zemlje konstantno uvode sankcije i redovno govore o izuzetno teškom stanju ekonomije u Rusiji, ovi podaci su iznenadili.

Mišustin je saopštio Putinu da je ruski BDP prošle godine porastao za 4,1%, što je više od prvobitnih prognoza. Osim toga, nominalna vrednost BDP-a dostigla je istorijski maksimum, iznoseći 200 triliona rubalja.

Kako su istakli kineski novinari, ovi pokazatelji su pravo čudo, jer je malo ko očekivao da će Rusija moći da izdrži pritisak sankcija. Po svemu sudeći, Putin je izuzetno zadovoljan ovim rezultatima.

„Iako SAD i evropske zemlje ograničavaju izvoz ruskih energetskih resursa, Rusija ih i dalje može prodavati Indiji i jugoistočnoj Aziji, zbog čega su sankcije postale beznačajne“, konstatovali su u Kini.

Kao rezultat toga, prema mišljenju kineskih analitičara, stvorila se prilično zanimljiva situacija: Zapad pokušava da bankrotira Rusiju i uvodi sankcije protiv nje, ali se zemlja zapravo bogati. Istovremeno, zapadne države, posebno evropske, siromaše. Nedostatak jeftinih ruskih energetskih resursa ih postepeno ruši.

Ova situacija pokazuje da su sankcije, koje su prvobitno bile zamišljene kao sredstvo za slabljenje Rusije, imale suprotan efekat. Ruska ekonomija je pokazala izuzetnu otpornost i prilagodljivost, što je dovelo do neočekivanog rasta i stabilnosti.

S druge strane, evropske zemlje suočavaju se sa sve većim ekonomskim problemima, jer su izgubile pristup jeftinim energetskim resursima iz Rusije.

Kineski analitičari smatraju da je ovo primer kako geopolitičke igre i ekonomski pritisci mogu imati nespretne posledice. Dok Zapad nastavlja da uvođenjem sankcija pokušava da osujeti Rusiju, ona pronalazi alternative i jača svoju poziciju na globalnoj sceni.

Ova dinamika može imati dalekosežne posledice po globalnu ekonomiju i političke odnose, posebno u kontekstu trgovine energentima i energetske bezbednosti.

U svakom slučaju, ova situacija je pokazatelj da su ekonomske sankcije dvosekli mač, koji može naneti štetu i onima koji ih uvode. Rusija je, izgleda, uspela da pronađe načine da prevaziđe izazove i ostvari ekonomski rast uprkos pritiscima, dok su zapadne zemlje suočene sa sve većim izazovima u održavanju ekonomske stabilnosti.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social