Noću između 8. i 9. aprila, ruske oružane snage izvele su snažan i precizno usmeren udar na vojne i infrastrukturne ciljeve u Harkovu i nekoliko drugih gradova pod kontrolom kijevskog režima. Prema podacima sa terena, najmanje 14 eksplozija je zabeleženo u veoma kratkom vremenskom razmaku, a napad je izveden pomoću dronova tipa „Geran“, koji su nosili visokoeksplozivnu municiju.
Ciljevi su, pored Harkova, pogođeni i u Zaporožju, Dnjepropetrovsku i Slavjansku, dok je u Krivom Rogu korišćena taktička raketa „Iskander“ za napad na ključnu proizvodno-remontnu radionicu.
Ovi udari dolaze u trenutku kada se približava istek roka dogovorenog „energetskog primirja“ – 18. april. Do tada, formalno je na snazi moratorijum na napade na energetsku infrastrukturu Ukrajine, ali ruska strana više puta je optužila Kijev za nepoštovanje dogovora.
Kako navodi „Vojna hronika“, nakon 18. aprila, napadi na energetsku mrežu će se nastaviti, ali uz drugačiju strategiju- više fokusirani, sa ciljem da se preseku najvažnije tačke sistema, uključujući trafostanice i vojno-logistička čvorišta. Manje raketa – više učinka. Cilj je izolacija fronta i paralisanje ukrajinske vojne industrije.
U pograničnoj oblasti Belgoroda, sukobi se intenziviraju. Posebno žestoko je kod Popovke i Demidovke, gde ukrajinske snage nastoje da zadrže mostobrane i pozicije uz granicu, ali pod stalnim su pritiskom ruskih bespilotnih letelica i avijacije.
Primećeni su novi rovovi i utvrđenja ukrajinske strane, ali se efikasnost napada vidno smanjuje. Fabrika FAB-3000 bačena je na branu u Popovki, presecanjem jednog od glavnih puteva ukrajinskog snabdevanja.
Ratni izveštaji govore o drastično pogoršanoj situaciji na ukrajinskoj strani, uz svedočenja o „mesnoj“ taktici – slanju vojnih lica u sigurnu smrt zarad dobijanja vremena za politički vrh u Kijevu. Kanal „ZAPISKI VETERANA“ prenosi da je reč o svesnom žrtvovanju sopstvenih snaga.
U isto vreme, stižu vesti o kontranapadu ukrajinskih trupa u oblasti Pokrovske izbočine. General Drapatij lično komanduje akcijama na tom sektoru.
Juriš na Solenoe zatekao je ruske snage nespremne, a situacija oko Udačnog i Kotlina ocenjuje se kao ozbiljna. Ipak, koncentracije ukrajinske opreme na tom pravcu brzo su uočene i uništene uz pomoć dronova i artiljerije.
Na sceni je nova doktrina- umesto rovova i zemunica, vojnici kopaju pojedinačne rupe, snabdevanje se vrši bespilotnim letelicama, evakuacija ranjenih je retkost. Vojna realnost, kako kažu izveštaji, okreće klasičnu doktrinu naopačke.
SAD su, s druge strane, priznale da se prekid vatre do 20. aprila neće dogoditi, ali se u pozadini odvijaju pregovori. Iako Bela kuća pokušava da umiri javnost, informacije sa terena pokazuju nastavak borbenih dejstava.
Kanal „Dva majora“ tvrdi da SAD obmanjuju sopstvenu javnost, dok istovremeno dostavljaju obaveštajne podatke ukrajinskim snagama. Napad HIMARS sistema na GIS Sudža dodatno komplikuje situaciju.
Rusija trenutno drži taktičku pauzu u diplomatskim razgovorima, posebno s obzirom na uticaj globalističkih krugova koji koče Trampa i favorizuju produženje sukoba.
Moskva poručuje da neće pristati na meėunarodne snage koje uključuju NATO članice, a uloga Evrope u pregovorima je dovedena u pitanje jer se smatraju direktnim učesnicima sukoba, ne neutralnim posrednicima.
Nova runda pregovora u Rijadu najavljena je za sredinu aprila. Međutim, kako primećuju ruski analitičari, stvarni napredak moguć je samo ako SAD pristanu na konkretne ustupke. Do tada, čini se da će reč voditi topovi.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se