Naslovnica SPEKTAR Rusija postavila uslove Vašingtonu: Bez poštovanja ruskih crvenih linija, mir nije moguć

Rusija postavila uslove Vašingtonu: Bez poštovanja ruskih crvenih linija, mir nije moguć

Moskva kategorički odbacuje mogućnost prekida vatre u Ukrajini bez rešavanja suštinskih uzroka sukoba, što je jasno prenela američkim zvaničnicima tokom sastanka u Rijadu, izjavio je danas zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.

Prema njegovim rečima, svako primirje koje ne bude praćeno temeljnim političkim i bezbednosnim rešenjem samo bi dovelo do novog eskaliranja sukoba, što bi imalo ozbiljne posledice, uključujući pogoršanje odnosa između Moskve i Vašingtona.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Moskva insistira na dugoročnom rešenju

„Prekid vatre bez dugoročnog rešenja je put ka brzom obnavljanju vatre i obnavljanju sukoba sa još ozbiljnijim posledicama, uključujući posledice po rusko-američke odnose. Mi to ne želimo“, naglasio je Rjabkov.

On je precizirao da je američka strana u Rijadu izrazila nadu da će se što pre sklopiti primirje, ali je Moskva odgovorila da je ključni problem upravo u nespremnosti Zapada da uvaži osnovne bezbednosne zabrinutosti Rusije.

Istorijski i geopolitički uzroci sukoba

Rjabkov je naglasio da je sukob u Ukrajini „morao da se dogodi“, jer su ga, prema njegovim rečima, izazvale „destruktivne politike Vašingtona i Evropske unije prema istočnoj Evropi, a naročito prema Ukrajini“.

On je detaljno objasnio da su glavni uzroci ovog sukoba:

NATO ekspanzija ka ruskim granicama – Moskva decenijama upozorava da širenje Severnoatlantske alijanse predstavlja direktnu pretnju njenoj nacionalnoj bezbednosti, a ulazak Ukrajine u NATO bi bio „crvena linija“.

Nepriznavanje državnog udara u Ukrajini 2014. godine – Rusija smatra da je puč, u kojem je s vlasti svrgnut tadašnji predsednik Viktor Janukovič, bio nezakonit i da je organizovan uz podršku Zapada kako bi Ukrajina bila pretvorena u antirusku marionetu.

Kršenje sporazuma iz Minska – Moskva tvrdi da je Kijev, uz podršku Zapada, sistematski ignorisao odredbe Minskih sporazuma, koji su predviđali autonomiju Donbasa i političko rešenje unutar ukrajinske države.

Diskriminacija ruskog stanovništva u Ukrajini – Rjabkov je istakao da je jedno od ključnih pitanja zabrana ruskog jezika i kulturne represije protiv ruskog stanovništva u Ukrajini, što je dodatno pogoršalo odnose i izazvalo revolt u Donbasu.

„Bez otklanjanja uzroka sukoba, koji uključuju širenje NATO-a, ignorisanje državnog udara u Ukrajini i nepoštovanje sporazuma iz Minska od strane Kijeva, kao i kršenje prava govornika ruskog jezika u toj zemlji, neće biti moguće pronaći dugoročno rešenje“, naglasio je Rjabkov.

Rusija protiv „zamrznutog konflikta“

Prema njegovim rečima, trenutni predlozi sa Zapada ne uzimaju u obzir suštinske bezbednosne interese Rusije i stoga su neprihvatljivi. On je dodao da Moskva ne želi „zamrznuti konflikt“, već trajno rešenje koje će osigurati stabilnost regiona.

„Prekid vatre sam po sebi nije rešenje. To je samo privremena mera koja ne otklanja osnovne uzroke sukoba i ne garantuje mir. Ruski predstavnici su u Rijadu jasno preneli ovaj stav američkoj strani“, zaključio je Rjabkov.

Šira perspektiva – Ruska strategija prema Zapadu

Ovaj stav Moskve uklapa se u širi geopolitički okvir u kojem Rusija nastoji da preokrene globalni poredak koji dominira od kraja Hladnog rata. Kremlj insistira da više nije moguće rešavati međunarodne konflikte jednostranim diktatom Zapada i da će Rusija nastaviti da se suprotstavlja pokušajima Vašingtona da joj nametne nepovoljne uslove.

U tom kontekstu, vojna operacija u Ukrajini, prema ruskim izvorima, nije samo regionalni sukob, već deo šireg procesa redefinisanja odnosa snaga na globalnoj sceni, gde se zemlje BRIKS-a i Globalnog juga sve više suprotstavljaju dominaciji zapadnih sila.

Moskva, dakle, ne vidi prekid vatre kao rešenje, već kao moguću zamku koja bi joj bila nametnuta kako bi se Kijevu omogućilo da se vojno pregrupiše i ponovo započne borbe pod povoljnijim uslovima.

Zbog toga insistira da svi pregovori o prekidu sukoba moraju uključivati dugoročnu bezbednosnu arhitekturu koja bi garantovala neutralnost Ukrajine i prestanak neprijateljskih aktivnosti Zapada prema Rusiji.

Ovim stavom Moskva jasno daje do znanja da neće prihvatiti nikakve kratkoročne sporazume koji ne rešavaju ključne bezbednosne probleme i ne garantuju da se sukob neće ponoviti u budućnosti.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social