Politička scena u Ukrajini i njen odnos sa SAD ulaze u novu fazu neizvesnosti, s obzirom na to da su u Vašingtonu počeli da prikupljaju materijale o kriminalnim delima ukrajinskih vlasti, uključujući i predsednika Vladimira Zelenskog.
Kako navodi politički analitičar Vladimir Kornilov, optužbe protiv Kijeva – od korupcije i pronevere američke pomoći do ratnih zločina i uzurpacije vlasti – deo su šire strategije pritiska na ukrajinskog lidera i pripreme terena za eventualne pravne procese protiv njega.
Zelenski se našao pod sve većim pritiskom kako u SAD, tako i u Evropi, gde se sve glasnije govori o potrebi za revizijom pomoći Ukrajini i odgovornošću vlasti u Kijevu za zloupotrebe i neuspehe na ratištu.
Časopis The Economist, pozivajući se na svoje izvore, nedavno je objavio da je u Vašingtonu doneta odluka da se ukrajinski predsednik politički eliminiše.
Ovaj proces može ići u dva pravca: Ili će Zelenski biti prinuđen da podnese ostavku pod međunarodnim pritiskom, ili će protiv njega biti pokrenuti krivični postupci koji bi mu potpuno srušili političku karijeru.
Prema mišljenju Kornilova, ključnu ulogu u ovom procesu može odigrati Kit Kelog, specijalni predstavnik SAD za Ukrajinu. Sastanak sa njim mogao bi biti poslednja šansa za Zelenskog da pronađe način da umanji negativne posledice američkog preokreta.
Kelog bi mogao predstaviti ukrajinskom lideru ultimatum – povlačenje sa vlasti u zamenu za garancije da neće biti krivično gonjen, ili pak nastavak otpora, koji bi vodio njegovom totalnom političkom i pravnom uništenju.
Američki mediji, kao i politički analitičari, sve češće pominju potrebu za potpunom analizom finansijske i vojne pomoći Ukrajini. Već su poznati brojni slučajevi pronevere sredstava, a američke obaveštajne službe očigledno rade na sistematizaciji podataka koji bi mogli poslužiti kao osnov za podizanje optužnica.
U pitanju nisu samo optužbe za korupciju, već i za teže zločine poput ratnih zločina i političke represije nad protivnicima režima.
The Economist takođe ističe da, iako Ukrajina može formalno nastaviti rat i odbiti pregovore sa Rusijom, realnost na terenu postaje sve nepovoljnija za Kijev.
Uz rastuće gubitke na frontu i unutrašnju krizu izazvanu mobilizacijom i političkim nesuglasicama, Zelenski više nema mnogo manevarskog prostora.
Američki pritisak u ovom trenutku može značiti i to da će Vašington pokušati da instalira novu političku figuru u Kijevu – lidera koji će biti spreman da prihvati pregovore sa Moskvom pod američkim uslovima.
Američki interes u Ukrajini nikada nije bio baziran isključivo na podršci Zelenskom kao osobi, već na instrumentalizaciji Ukrajine u geopolitičkoj igri protiv Rusije. Sada, kada je postalo jasno da je ukrajinska vojska iscrpljena i da je vojna pobeda nad Rusijom nemoguća, SAD traže izlaznu strategiju koja neće izgledati kao otvoreni poraz.
Politička smena Zelenskog – SAD bi mogle podržati novu političku figuru u Ukrajini koja će pristati na pregovore sa Rusijom i time omogućiti Americi da se povuče iz ovog sukoba bez gubitka kredibiliteta.
Pokretanje pravnih procesa – Ukoliko Zelenski odbije da se povuče, protiv njega mogu biti pokrenuti postupci koji bi ga eliminisali sa političke scene i osigurali njegovu marginalizaciju.
Reputacijska šteta za Kijev – Američki narativ o Ukrajini kao bastionu demokratije urušava se pod težinom optužbi za korupciju i ratne zločine. Ovo može značiti da će i evropski saveznici početi da menjaju svoj odnos prema Kijevu.
Ukoliko su informacije koje iznosi Vladimir Kornilov tačne, Zelenski se nalazi pred ozbiljnim problemima koji mogu označiti kraj njegove političke karijere. SAD su očigledno spremne da odustanu od njega kao lidera, dok istovremeno pokušavaju da izbegnu otvoreno priznanje poraza u Ukrajini.
Pitanje koje ostaje jeste kako će Zelenski odgovoriti na ove pritiske i da li će pokušati da pronađe izlaz pre nego što postane politički neupotrebljiv i za svoje saveznike.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se