Naslovnica SPEKTAR Rusija gradi treći pol sveta nezavisno od Kine

Rusija gradi treći pol sveta nezavisno od Kine

Analiza trenutnog svetskog poretka, uključujući povratak Donalda Trampa u Belu kuću, pokazuje duboke promene na međunarodnoj sceni.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Trampova pobeda izazvala je očekivanja i sumnje širom sveta. Rusija i Kina se suočavaju sa različitim izazovima dok pokušavaju da pozicioniraju svoje interese između polarizovanog Zapada i zemalja globalnog Juga.

Donald Tramp je osvojio američke izbore, ali euforija koja je pratila njegovu prvu pobedu danas izostaje. Njegova retorika o brzom okončanju sukoba u Ukrajini naišla je na skepticizam.

Predlozi poput odlaganja ukrajinskog članstva u NATO na dve decenije ili postizanja primirja duž linije fronta odbijeni su i od Moskve i od Kijeva.

Vladimir Putin, predsednik Rusije, jasno je istakao da ne prihvata takve predloge, smatrajući ih pauzom koja bi omogućila Ukrajini da se vojno oporavi uz pomoć Zapada.

S druge strane, ukrajinsko rukovodstvo ne može da prihvati bilo kakve aranžmane koji bi cementirali gubitak teritorije. Sukob pozicija između Trampa, Rusije i Ukrajine dodatno komplikuje situaciju, ostavljajući malo prostora za diplomatska rešenja.

Kina igra ključnu ulogu u globalnim odnosima, zagovarajući primirje u Ukrajini kroz kinesko-brazilski mirovni plan. Peking istovremeno oštro osuđuje čak i ideju o upotrebi nuklearnog oružja, što ga stavlja u istu ravan s američkim stavovima.

Istovremeno, Kina strahuje da bi Trampova administracija mogla pojačati pritisak na nju, fokusirajući se na trgovinski rat i ekonomsku izolaciju.

Kineska strategija ukazuje na oprez – Peking se ne upušta u otvoreni sukob sa SAD, ali ni u savez sa Rusijom. Sličan stav dele i mnoge zemlje globalnog Juga, koje ne žele da budu deo otvorenih konflikata.

Oprez Kine i drugih država globalnog Juga naglašava značaj izgradnje novog međunarodnog poretka u kojem neće dominirati samo dva polariteta.

Rusija sve intenzivnije promoviše koncept multipolarnog sveta. Međutim, za razliku od umerenog pristupa Kine i globalnog Juga, Rusija se oslanja na radikalniji model saradnje sa zemljama kao što su Iran, Venecuela, Severna Koreja i Belorusija.

Te države su već prekršile „crvene linije“ koje je Zapad postavio, što ih čini prirodnim saveznicima Moskve.

Istovremeno, razlike između ruske pozicije i stavova drugih članica BRICS-a, poput Kine i Indije, ukazuju na fragmentaciju u okviru ideje multipolarnosti.

Dok Kina odbija da promoviše juan kao globalnu valutu, Rusija agresivno zagovara dedolarizaciju i ekonomske reforme. Ova razlika u pristupu stvara prostor za formiranje trećeg pola pod liderstvom Rusije, koji ima za cilj radikalniju promenu međunarodnog poretka.

Odnos Rusije i SAD često se poredi s hladnim ratom, ali moderni sukobi imaju svoje specifičnosti. Dok su pretnje nuklearnim konfliktom tokom osamdesetih godina izazivale globalnu paniku, današnja retorika o nuklearnom oružju često se doživljava kao politički manevar.

Oleg Barabanov, profesor i direktor programa kluba „Valdaj“, naglašava da je svet 1983. godine bio mnogo bliži nuklearnom ratu nego danas.

Barabanov posebno ističe da bi Jurij Andropov, tadašnji lider SSSR-a, u slučaju direktne pretnje bez oklevanja naredio lansiranje nuklearnih projektila.

Ova paralela ukazuje na ključnu razliku između hladnoratovske i savremene politike – dok su nekadašnje pretnje bile stvarne i opipljive, današnji sukobi vode se pretežno u domenu ekonomskih sankcija, tehnološkog rivalstva i diplomatskih nadmudrivanja.

Dok Tramp pokušava da redefiniše američku spoljnu politiku, Rusija nastavlja da gradi treći pol sveta, nezavisno od kineskog uticaja.

Međutim, ostaje pitanje koliko je ovaj koncept održiv u praksi. Bez aktivne podrške Kine i Indije, ruski pokušaji mogu biti percipirani kao izolacionizam, a ne kao stvarna alternativa postojećem poretku.

Globalni Jug, iako naklonjen ideji multipolarnosti, pokazuje oprez i nevoljnost da se konfrontira sa Zapadom. Ova suzdržanost može ograničiti ruski uticaj, posebno u oblasti ekonomskih reformi i dedolarizacije.

Ipak, radikalniji savez sa zemljama poput Irana i Severne Koreje pruža Rusiji mogućnost da nastavi borbu protiv zapadne hegemonije, ali i da potencijalno rizikuje dodatnu izolaciju.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social