U petak, 11. oktobra, porinuta je najnovija podmornica iz ruskog programa Projekat 636.3 ili Varšavjanka (NATO ih zove: poboljšana Kilo II klasa), koja je namenjena ruskoj pacifičkoj floti.
Podmornica se zove Jakutsk i izgrađena je u brodogradilištu Admiralitetsko brodogradilište JSC.
Jakutsk je jurišna podmornica sa sistemom pogona koji se sastoji od dva dizel motora i jednog elektromotora. Zahvaljujući ovom sistemu, podmornica može da se kreće tiho (stelt), uz pokazivanje veoma naprednih sposobnosti.
Pod vodom, Jakutsk ima deplasman od 4 hiljade tona. Duga je 74 metra i može da operiše na maksimalnoj dubini od 300 metara. Dok plovi pod vodom, može da postigne maksimalnu brzinu od 20 čvorova, odnosno 37 km/h.
Dizel-električni sistem pogona daje platformi sposobnost da plovi na maksimalnoj udaljenosti od 7.500 nautičkih milja, što je prilično zadovoljavajuće.
Kako je već pomenuto, jedna od najznačajnijih karakteristika je njena niska uočljivost, poput tihog rada i plovidbe ispod površine vode.
Detaljnije, Jakutsk proizvodi veoma nizak akustični otisak, zbog čega je zapadni eksperti nazivaju „crna rupa“. Ovaj naziv je dobila zbog svoje sposobnosti da neprimećeno prolazi pored neprijateljskih sonarnih sistema, stvarajući velike opasnosti za neprijateljske flote.
Što se tiče naoružanja, nova ruska podmornica smrtonosnih sposobnosti ima 6 lansirnih cevi kalibra 533 milimetra, iz kojih može da ispaljuje različite vrste torpeda, kao i sada već svetski poznate ubtiačne krstareće rakete Kalibar.
Tako Jakutsk može da gađa i neprijateljske brodove i ciljeve na kopnu. Peta podmornica iz serije, Možajsk, isporučena je mornarici u novembru 2023. godine, a izgradnja šeste, Jakutsk, počela je u avgustu 2021. godine.
Podmornica je dizajnirana za višenamenske misije, uključujući i protivpodmorničke zadatke. Zbog toga je opremljena naprednim sonarima, najsavremenijim navigacionim sistemima i vrhunskom špijunskom opremom ruske odbrambene industrije. Može da ostane pod vodom duži vremenski period.
Imajući u vidu sve ovo, Jakutsk se smatra važnim dodatkom naoružanju ruske tihookeanske flote.
Kada postane u potpunosti operativna, biće ključni element ruske flote, kako za taktičke zadatke kao što je zaštita obale, tako i kao strateško sredstvo odvraćanja protiv neprijatelja Moskve. Međutim, prvo će je ruski mornari testirati tokom tek započetih proba na moru.
(oruzjeonline)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se