Naslovnica SPEKTAR Rusi pronašli rupu u odbrani SAD – Preokret na Bliskom istoku ali...

Rusi pronašli rupu u odbrani SAD – Preokret na Bliskom istoku ali i na tržištu nafte

patriot2

Desetine napada koje su izvele jemenske armije i pokret Huta na rafinerije nafte u Saudijskoj Arabiji šokirali su ceo svet.

Svi čekaju uticaj napada na cene nafte na svetskom tržištu. Mnogo važnije od posledica su, međutim, očigledni kritični nedostaci američke vojne doktrine koji su stvorili pogrešno strateško planiranje, a  koje je imalo katastrofalne posledice za saveznike SAD na Bliskom Istoku, a samim tim i za Ameriku.

Severni Jemen je do sada izveo brojne napade na Saudijsku Arabiju, pokazujući da je i Saudijska Arabija takođe ranjiva i da njihovi građani i objekti takođe mogu pretrpeti značajnu štetu.

[adsenseyu1]

Mete odmazde iz Jemena bili su vojni i civilni aerodromi, naftne elektrane, ali i gradovi. Ono što je svima upadalo u oči je visoka stopa uspeha jemenskih raketa. Međutim, takvi napadi još nisu masovni i nisu mogli da nanesu odlučujući udarac Saudijskoj Arabiji.

Poslednjih meseci Huti i njihovi saveznici u Iranu vratili su se staroj ideji o avionima ultra-malih brzina, koje je teško pratiti, a još teže srušiti ako nema adekvatnih sistema protivazdušne odbrane.

Slične pokušaje su izvršili, ali sa daleko primitivnijim bespilotnim letelicama, teroristi iz provincije Idlib koji su napali rusku vazduhoplovnu bazu Kmejmim. Međutim, čista efikasnost ruskih raketnih sistema Pantsir koji štite vazdušnu bazu, sprečila je bilo kakav efikasan prodor protivazdušne odbrane, čime su ruski avioni i postrojenja praktično netaknuti, sa samo jednim manjim izuzetkom. Treba takođe uzeti u obzir da je ruska vazduhoplovna baza Kmejmim relativno blizu linije fronta.

Suprotan efekat može se videti u Saudijskoj Arabiji. Jemenski dronovi Kasef K-2, proizvedeni uz iransku tehničku pomoć, imaju neverovatnu stopu uspeha. Iz dosadašnjih učinaka ovih dronova samoubica, mogu se izvući sledeći zaključci.

[adsenseyu4]

Huti i njihovi saveznici pronašli su saudijsku Ahilovu petu i istovremeno otkrili kritične slabosti američke vojne doktrine.

Huti su pronašli daleko jeftiniju metodu od jednostavnog lansiranja projektila i sa daleko većom stopom uspeha. Saudijska Arabija, koja je redovni kupac najnovije američke vojne tehnike, nema sistem kratkog dometa koji bi mogao da zaštiti stratešku imovinu, zbog čega su u Americi započeta brza testiranja novog sistema kratkog dometa, iako sa znatnim kašnjenjem .

Američka doktrina ofanzivnog rata dovela je zemlju do ćorsokaka zato što se zasnivala na stavu da će Amerika isključivo voditi pobedničke, ofanzivne ratove i da SAD i njeni saveznici i sateliti širom sveta nemaju potrebe za odbrambenim sposobnostima, u ovom slučaju dobru vazdušnu odbranu.

[adsenseyu5]

Odnosno, odbrambeno naoružanje može postojati, ali treba da bude vrlo ograničeno jer je pobeda već zagarantovana. Efekat otrežnjenja, do kog je došlo posle nedavnih napada u Jemenu, izazvao je velike kontroverze među vojnim ekspertima i entuzijastima.

Ruska tehnologija protivazdušne odbrane daleko je ispred američke i u sistemima kratkog i dugog dometa. Amerika ne zaostaje samo za Rusijom, već i Kinom i Iranom, koji su prihvatili rusku doktrinu o razvoju naprednih sistema protivazdušne odbrane.

[adsenseyu1]

Čak bi i kopiranje stranih sistema u ovom trenutku bio blagoslov za Ameriku. Američka ofanzivna doktrina sada je zakazala u Saudijskoj Arabiji, a vlasti u Rijadu gledaju u Vašington u nadi da će im uskoro pomoći da zaustave napade iz Jemena.

Sve u vezi  sa ratom na Bliskom Istoku je povezano. Ako Huti uspešno izvedu još nekoliko takvih napada na naftne elektrane u Arabiji, cena nafte bi verovatno drastično porasla, a Moskva, Teheran, Karakas i Bagdad bi trljali ruke.

Ne smemo zaboraviti reči predsednika Donalda Trampa, „Cena nafte ne sme da raste“. Poenta je vrlo jednostavna. Saudijska Arabija je, zajedno sa Izraelom, glavni saveznik Amerike na Bliskom Istoku, a u saradnji sa Amerikom su već nekoliko puta vodili „rat cena nafte“ sa Rusijom.

Ako Amerika ne uspe da zaštiti Saudijsku Arabiju  od jemenskih napada, celokupna američka strategija protiv Rusije, Irana i Venecuele biće strateški nemoguća zaključuje Vladimir Gujaničić za fort-russ.com.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]

[adsenseyu4]