Ranije ovog meseca, rusko Minsitarstvo finansija je objavilo program dedolarizacije nacionalne ekonomije, što je pokrenulo široku raspravu u intelektualnim i novinarskim krugovima.
Prema rečima Ivana Danilova, autora bloga Crimson Alter, što su češće diskusije o dedolarizaciji u Kremlju, ruskoj vladi, Centralnoj banci i Državnoj Dumi, to aktivnija postaje “medijska kampanja“ koja cilja obične Ruse koji smatraju da je odustajanje od dolara nemoguće i da bi bilo izuzetno štetno za njihovu ušteđevinu.
[adsenseyu1]
“Propaganda za korišćenje američkog novca i povećanje ranjivosti ruske ekonomije na Vašingtonove restriktivne mere uključuje medijske kuće, ekonomiste, vođe javnog mnjenja i poznate blogere,“ rekao je on. To je učinjeno da se zastraše ruski građani sa “srednjovekovnom“ budućnošću bez prisustva dolara u njihovim životima, nastavio je on da objašnjava.
U tom kontekstu, smatra on, “samo potražite“ mišljenje zapadnih stručnjaka, a ne ruskih “amerikanofila“ o postojećoj međunarodnoj ekonomiji zasnovanoj na dolaru. Tako je bivši britanski ministar trgovine, legendarni menadžer sredstava Goldman Sachs-a, kao i predsednik poznatog britanskog analitičkog centra Chatham House i finansijer, Džim O’Nil, rekao za američki televizijski kanal CNBC da dolar igra dispropocionalno veliku ulogu u globalnom finansijskom sistemu i to nazvao “problemom.“
Kao primer svoje ideje, ovaj ekonomista je ukazao na činjenicu da je udeo američke ekonomije u svetskom BDP-u opao na manje od 20%, što ne odgovara dominantnoj ulozi koju dolar zadržava u međunarodnoj trgovini.
Još jedna poznata ličnost, predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, nazvao je “apsurdnim“ za Evropu to da 80% svog izvoza goriva plati u američkim dolarima, kada samo 2% isporuka dolazi iz SAD-a.
Izjava ovog zvaničnika se mora uzeti u obzir uz posebnu pažnju, ne samo zbog toga što on ima duboko znanje o ekonomiji, služeći kao ministar finansija Luksemburga već više od 10 godina, podseća Danilov.
[adsenseyu1]
“On zna o čemu govori, a kada kaže da evropska valuta mora nužno postati “lice i sredstvo nove suverene Evrope,“ ove reči su povezane sa stvarno ozbiljnim namerama,“ piše autor.
Glavni argument u priči onih koji govore protiv povlačenja dolara, kaže Danilov, jeste ideja da su SAD “hegemonska sila“ na svetu i da bi to logično značilo da svet mora da koristi njihovu valutu.
Međutim, autor ukazuje na dva “fundamentalna“ problema u ovoj paradigmi.
“Prvo, američka hegemonija u velikoj meri (naravno, ne uopšte) zavisi tačno od statusa dolara. Drugo, sama sigurnost da je on vrlo pogodan za američku hegemoniju je sličnija malim ruskim amerikanofilima,“ kaže on.
U međuvremenu, nezavisni stručnjaci, uključujući i zapadnjake, upozoravaju na rizike uspostavljanje ovog sistema. Tako je politikolog Ian Bremer nedavno izjavio tokom finansijskog foruma:
“Ova geopolitička recesija je zapravo prilično jednostavna, to je kraj svetskog poretka pod vođstvom SAD-a, a mi još uvek ne znamo šta će zameniti taj svetski poredak.“
Ovo, kaže Denisov, dokazuje da nije Kremlj taj koji je širio ideju o kraju unipolarnog sveta pod vođstvom Vašingtona, već ovo govore vodeći zapadni stručnjaci.
“U kontekstu rušenja postojećeg sistema, pridržavanje za valutu hegemonske sile koja prestaje da postoji ne samo da je glupa, već i gotovo kriminalna greška protiv budućnosti naše zemlje (Rusije), koja je igrala (i koja će i dalje igrati) jednu od ključnih uloga u demontiranju američkog sveta u obliku Novog svetskog poretka, naglasio je autor.
Prema njegovim rečima, dominacija dolara sigurno “neće biti uređena sutra, ali će ovaj proces bolje zaštititi Rusiju od trajne politike američkih sankcija.
“Oprezna i proračunata odlučnost je najbolji put ka uspehu, a ovaj princip se vrlo dobro uklapa u pitanje dedolarizacije ruskog i međunarodnog finansijskog sistema,“ zaključio je Danilov.
Webtribune.rs