Naslovnica U FOKUSU Rusi otvorili novi koridor: Prvi voz preko Irana krenuo za Saudijsku Arabiju...

Rusi otvorili novi koridor: Prvi voz preko Irana krenuo za Saudijsku Arabiju – MAPA

Novi koridor sever-jug spaja brodske, železničke i drumske rute za kretanje tereta između Rusije, Irana, Azerbejdžana, Indije i Centralne Azije i kraći je od rute koja prolazi kroz Suecki kanal

Ruski tranzitni voz sa 36 kontejnera tokom vikenda prošao je novim kopnenim transportnim koridorom preko Irana za Saudijsku Arabiju, saopštio je šef iranskih železnica Miad Salehi.

Salehi je napomenuo da je to prvi put da je tranzitni teret iz Rusije prošao preko iranske železničke granice Inčeh Borun u blizini Turkmenistana.

Tovar je otpremljen je u lučki grad Bandar Abas na Ormuskom moreuzu i odatle će biti prebačen u saudijski lučki grad Džeda morskim putem, objasnio je iranski zvaničnik.

Iranski sekretar Vrhovnog saveta slobodnih ekonomskih zona Hodžatolah Abdolmaleki ranije je za RIA Novosti rekao da sa radom počeo jedan od novih transportnih koridora u okviru šireg Međunarodnog transportnog koridora sever-jug (INSTK), koji prolazi kroz iransku teritoriju.

Prema njegovim rečima, novi koridor povezuje Rusiju i arapske zemlje železnicom kroz Iran i morem kroz Persijski zaliv.

INSTK je alternativa koridoru koji ide kroz Suecki kanal, a planirani tranzitni sistem dužine 7.200 km spojiće brodske, železničke i drumske rute za kretanje tereta između Rusije, Irana, Azerbejdžana, Indije i Centralne Azije.

[adsenseyu1]

Izgradnja ovog koridora počela je početkom 2000-ih, ali je novi zamah dobio posle uvođenja zapadnih sankcija Rusiji koja je bila primorana da preusmeri svoje trgovinske tokove iz Evrope u Aziju i Bliski istok.

Ukupan transportovani teret duž koridoa u prošloj godini bio je 14,5 miliona tona, a ove godine se očekuje prevoz od 17,6 miliona tona, procenjuje  rusko Ministarstvo saobraćaja.

Međunarodni transportni koridor „Sever-Jug“ je multimodalna transportna mreža pomorskog, železničkog i drumskog transporta između Rusije, zemalja Zaliva i Indije, sa transportnim i pretovarnim čvorištem u Iranu.

On povezuje Mumbaj, Bandar Abas, Baku, Bandar Anzeli, Astrahanj, Moskvu, ne podleže sankcijama koje su uvedene protiv Rusije i Irana i nije pod uticajem zapadnih zemalja.

Dugoročno gledano koridor bi mogao postati alternativa tradicionalnim putevima kroz Suecki kanal, Sredozemno more i Bosfor jer prema procenama zvaničnika indijske vlade, ovaj koridor može smanjiti vreme i troškove isporuke za 30-40 odsto.

Robi koja se transportuje kroz Suecki kanal potrebno je 45-60 dana da stigne do Evrope, u poređenju sa INSTK-ovim 25-30 dana.

Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti  https://t.me/webtribune

(Politika.rs)

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social