Naslovnica IZA OGLEDALA RUSI I AMERIKANCI U NEVERICI: Kina započela proces kolonizacije Meseca

RUSI I AMERIKANCI U NEVERICI: Kina započela proces kolonizacije Meseca

kina- astronauti

Kina je tamnu stanu Meseca prisvojila za sebe, šalje biljke i životinje, a kasnije će i ljude, kako bi izgradili koloniju Narodne Republike Kine.

Pored lunarne sonde, lander i rover će takođe biti raspoređeni u mesečevu orbitu i na njegovu površinu, jer kineska ambiciozna mlada svemirska agencija pojačava napore za uspostavljanje prve trajne baze u svemiru.

[adsenseyu1]

Ovo će biti prvi put da veštačka naprava lagano sleti na udaljenu stranu Meseca, mesto za koje su se mnogi naučnici ponovo zainteresovali.

Ova misija će takođe nositi insekte i biljke koji će formirati mini ekosistem na Mesecu, čiji će nas odgovor naučiti vredne lekcije u pripremama za ispostavu sa posadom ili čak koloniju.

Ova izuzetna misija je deo Lunarnog istraživačkog programa Kine (CLEP), inače poznatog kao „Chang’e Program“, koji je tako nazvan u čast kineske boginje meseca. Ranije je „Chang’e program“ već poslao dva orbitera i jednog landera na Mesec.

U prvoj polovini 2018. godine, „Chang’e 4“ će na početku lansirati satelit na raketi „Long March 5“, koja će biti pozicionirana na „Earth-moon Lagrange point 2“ (EM-L2).

[adsenseyu4]

Ovde satelit u suštini može ostati nepokretan u odnosu na tela, jer se gravitacije Zemlje i Meseca poništavaju. Odatle će komunikacioni satelit preneti podatke između kontrolora na Zemlji i „Chang’e 4 landera“ i rovera koji će dotaknuti daleku stranu Meseca – takođe poznatu kao tamna strana Meseca, s ozbirom da je okrenuta od Zemlje.

Lander i rover će biti zajedno lansirani šest meseci nakon što se satelit rasporedi na „EM-L2“. Lander će biti opremljen različitim instrumentima namenjenim za detaljno proučavanje lunarne sredine i geologije, ali takođe i mini staništa sastavljana od insekata i biljaka.

“Kontejner će na površinu Meseca poslati krompire, seme arabidopsisa i jaja svilene bube. Jajašca će se izleći u svilene bube, koje mogu proizvesti ugljen-dioksid, dok će krompiri i semena emitovati kiseonik kroz fotosintezu.“

[adsenseyu1]

“Zajedno, oni mogu uspostaviti jednostavan ekosistem na Mesecu“, rekao je za „Chongqing Morning Post“ glavni dizajner lunarnog staništa, Zang Jauanksun.

Prošle godine su istraživači uzgojili krompire u uslovima poput onih na Marsu. Izvođenje istog ovog opita van naše planete, će biti potpuno drugačiji izazov, koji će biti veoma zanimljivo pratiti.

Lander i rover će biti raspoređeni u ogromnom „Aitkenovom basenu“ (South Pole-Aitken basin). Ovo je jedini najveći basen na Mesecu, sa neverovatnim prečnikom od 2.500km i dubine 13km.

Ranije su misije poput „Lunar Reconnaissance Orbiter“ (LRO)) i indijskog „Chandrayaan-1“ orbitera potvrdile da ovaj basen sadrži zaleđenu vodu, koja je verovatno sa meteora i asterioida.

[adsenseyu4]

Ovaj led može preživeti u ovom obliku jer je „Atikenov basen“ uvek u senci. Kada je ovaj pronalazak potvrdila i NASA, ovo mesto je odmah izdvojeno kao važan kandidat za moguću lunarnu bazu. Imajući to u vidu, „Chang’e 4“ misija je značajna u smislu da može pomoći u određivanju ne samo onoga što je lokalno zemljište u basenu, već i kako će okruženje uticati na organizme. Na primer, gravitacija na Mesecu je samo 16% gravitacije Zemlje. Biljke koriste gravitaciju da odluče o pravcu njihovog rasta, a jaka ili slaba gravitaciona sila će takođe uticati na visinu biljaka.

Ako vam sve ovo zvuči uzbudljivo, ili uznemiravajuće, trebalo bi da znate da, kada se kontejner lunarnog staništa krajem ove godine rasporedi, Kina planira da uživo prenosi rast i razvoj biljaka. Vaša poruka takođe može biti među 20.000 onih, koje će biti poslate u svemir preko satelita. Možete je poslati na WeChat nalog “slecbj“ od 19. decembra 2017. godine do 6. marta 2018. godine.

Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]