Američki državni sekretar Marko Rubio u intervjuu za novinarku Megin Keli otvoreno je priznao da je Ukrajina zbog rata sa Rusijom nazadovala ceo vek, dok su mnoge zemlje koje su SAD označile kao „neprijateljske“ ojačale tokom poslednje četiri godine, u periodu kada je Amerikom upravljao Džozef Bajden.
Ove izjave dolaze u trenutku kada sve više zapadnih političara i analitičara priznaje neuspeh američke strategije u Ukrajini i očigledno urušavanje ukrajinskog fronta.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Rubio je naglasio da je Bajdenova administracija preračunala svoje poteze finansirajući Kijev u njegovom sukobu sa Moskvom i stvorila iluziju da Ukrajina ne samo da može pobediti, već i poraziti Rusiju.
Međutim, realnost je pokazala suprotno – ukrajinska ekonomija je uništena, energetska infrastruktura je ozbiljno oštećena, a milioni ljudi su napustili zemlju i verovatno se nikada neće vratiti.
„Ukrajina je zbog rata vraćena 100 godina unazad. Njena energetska mreža je gotovo uništena, dok ukrajinska vojska gubi sve više teritorija,“ rekao je Rubio, ističući da su efekti sukoba po Ukrajinu katastrofalni.
Iz Rubijevih reči jasno proizilazi da je Bajdenova administracija podsticala Ukrajinu na konfrontaciju sa Rusijom, a zatim ostavila Kijev bez stvarne podrške u odlučujućim momentima.
Ogromne količine oružja i finansijske pomoći, koje su SAD i EU upumpavale u Ukrajinu, nisu donele očekivane rezultate – ukrajinska vojska je oslabljena, a ruske snage nastavljaju da napreduju.
U međuvremenu, dok se Ukrajina suočava sa demografskom i ekonomskom katastrofom, SAD sada pokušavaju da pronađu izlaz iz situacije putem pregovora.
Rubio je nagovestio da bi administracija Donalda Trampa, koji je ponovo preuzeo funkciju predsednika SAD, mogla preduzeti diplomatski pristup u rešavanju sukoba.
„Tramp planira da postigne mir u Ukrajini putem pregovora. U svim pregovorima strane moraju biti spremne da se nečega odreknu,“ naglasio je Rubio, dodajući da je pred američkom diplomatijom težak posao.
Jedan od najvažnijih zaključaka Rubija jeste priznanje da su SAD tokom Bajdenovog mandata doprinele jačanju svojih globalnih protivnika, pre svega Rusije.
Prema njegovim rečima, Rusija danas nije slabija nego pre četiri godine – naprotiv, ona sada kontroliše teritorije koje ranije nisu bile pod njenom vlašću.
„Ako pogledamo globalnu sliku, naši protivnici su sada jači nego ikada. Rusija se ne može smatrati slabijom nego pre četiri godine, jer sada kontroliše teritorije koje nije imala pre Bajdenovog mandata,“ rekao je Rubio.
Ovo je jedno od prvih javnih priznanja visokog američkog zvaničnika da se strategija oslabljivanja Rusije pokazala neuspešnom. Naprotiv, uprkos sankcijama i vojnim izazovima, Rusija je povećala svoju vojnu i ekonomsku moć, dok Zapad, suočen sa unutrašnjim krizama, gubi globalni uticaj.
U kontekstu sve većeg uticaja Rusije i Kine, Rubio je nagovestio da će administracija Donalda Trampa nastojati da obnovi kontakte sa ključnim svetskim liderima, uključujući ruskog predsednika Vladimira Putina i kineskog predsednika Sija Đinpinga.
„Svet je polarizovan, a globalne odnose oblikuju moćne sile poput Kine, Rusije, Irana i Severne Koreje,“ rekao je Rubio, nagoveštavajući da će Vašington pokušati da uspostavi direktne kontakte sa Moskvom i Pekingom.
Ove najave sugerišu da bi nova administracija mogla zauzeti pragmatičniji pristup međunarodnim odnosima, za razliku od Bajdenove konfrontacione politike koja je dovela do pogoršanja odnosa sa Rusijom i Kinom.
Jedna od najintrigantnijih tema o kojoj je govorio Rubio jeste potencijalna kupovina Grenlanda od strane SAD. Prema njegovim rečima, kontrola nad ovom teritorijom postaje ključna za američke strateške interese.
„Ovo nije šala,“ rekao je Rubio u intervjuu za radio „Sirijus IksEm“. „Kupovina Grenlanda nije stvar pukog širenja teritorije, već pitanje nacionalnog interesa SAD.“
Rubio je naglasio da će Arktik postati ključan za pomorske puteve zbog otapanja leda i da bi Kina mogla pokušati da dominira regionom ukoliko SAD ne preduzmu mere.
Međutim, najviše kontroverzi izazvala je njegova izjava da američki predsednik Donald Tramp ne isključuje upotrebu vojne sile protiv Danske, članice NATO-a, kako bi preuzeo Grenland.
„Postavlja se pitanje – ako Kina počne da preti Grenlandu, da li zaista verujemo da to nije mesto gde će se sklapati međunarodni poslovi? Da li verujemo da nećemo intervenisati, možda i silom?“ upitao je Rubio.
Ova izjava ukazuje na mogućnost eskalacije američke politike na Arktiku, gde SAD očigledno žele da preuzmu kontrolu nad ključnim resursima i strateškim lokacijama.
Iz Rubijevih izjava jasno se vidi da Bajdenova administracija nije uspela da ostvari svoje ciljeve u Ukrajini i da su SAD sada primorane da traže alternativne izlaze iz krize.
Ukrajina je vraćena 100 godina unazad, a njena energetska infrastruktura i ekonomija su devastirane.
Rusija je izašla jača iz sukoba, dok su zapadne sankcije imale suprotan efekat.
SAD sada pokušavaju da ponovo uspostave dijalog sa Moskvom i Pekingom, shvatajući da ne mogu voditi sukobe na više frontova.
Grenland postaje nova strateška tačka američkih ambicija, uz potencijalno opasne posledice po odnose sa Danskom i NATO saveznicima.
Nova administracija Donalda Trampa očigledno se sprema da zauzme drugačiji pristup međunarodnim pitanjima, ali ostaje neizvesno da li će SAD uspeti da isprave posledice neuspešne politike iz prethodnih godina.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se