Naslovnica U FOKUSU RS PONOVO PIŠE ISTORIJU: Spreman set zakona za vraćanje nadležnosti Republici Srpskoj

RS PONOVO PIŠE ISTORIJU: Spreman set zakona za vraćanje nadležnosti Republici Srpskoj

Skupština RS odlučivaće u skladu s normama i slovom napisanim u Ustavu BiH, kaže Milorad Dodik

Set zakona za vraćanje nadležnosti Republici Srpskoj je spreman i treba da prođe međustranački dijalog, kako bi sednica republičkog parlamenta bila održana sredinom novembra, rekao je Milorad Dodik, član Predsedništva BiH iz RS, nakon sednice Glavnog odbora SNSD-a, čiji je predsednik.

Vlada Srpske, kaže on, posle sednice Skupštine RS dodatno će urediti pravni sistem „nakon povratka nadležnosti koje su nam oduzete”. Napomenuvši da RS neće odustati od svojih ustavnih prava, Dodik dodaje da je Glavni odbor na sednici odbacio građanski koncept uređenja BiH.

Pratite naše odabrane najbolje vesti na mreži “Telegram” na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE

Razmere do kojih u RS u najavljenim aktivnostima nameravaju da idu zasad nisu konkretno obelodanjene, izuzev što je načelno najavljeno da se planira povlačenje saglasnosti na zajedničku vojsku, pravosuđe, indirektne poreze.

Zvaničnike Srpske su zbog toga upozorili međunarodni predstavnici, koji podržavaju ingerencije koje je BiH preuzela od entiteta u minule dve decenije.

Srpska je, pak, nezadovoljna zbog toga što se uz pomoć međunarodnih predstavnika od Banjaluke „puzeći” izuzimaju ingerencije, a poseban bes izazvale su „antiustavne” odluke o šumama i poljoprivrednom zemljištu, koje su i bile povod za poslednju reakciju RS.

Dodik kaže da je u BiH na delu pokušaj da se od Srba naprave „političke budale”, da se jedan, odnosno dva naroda, dovedu do toga da se eliminišu kao politički faktori, što je sa Hrvatima već dobrim delom urađeno.

„Ne verujemo Ustavnom sudu jer krši Ustav”, navodi on i dodaje da je nemoguće ne reagovati kada neko tvrdi da je logično da Ustavni sud ospori Srpskoj vlasništvo nad poljoprivrednim zemljištem i šumama, a isto vlasništvo ostavlja FBiH i Brčko distriktu.

„Zaboravili su samo jednu stvar – srpski narod ima svoju Narodnu skupštinu predviđenu Ustavom BiH i Dejtonskim sporazumom, Ustavom RS i voljom srpskog naroda i ova skupština će odlučivati u skladu s normama, slovom napisanim u Ustavu”, zaključio je Dodik.

Zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD za zapadni Balkan Gabrijel Eskobar rekao je na saslušanju u Komitetu za spoljne poslove Predstavničkog doma američkog Kongresa da je pozvao lidere političkih stranaka u BiH da ne podrže politiku Dodika o povlačenju iz zajedničkih institucija.

Naveo je da je razgovarao i sa evropskim partnerima da i oni urade isto – da razgovaraju s liderima političkih partija u BiH i da im sugerišu da ne podrže politiku Dodika.

„Gospodin Eskobar se meša u unutrašnje stvari ove zemlje. Poziva lidere, daje im naloge, preti. To je postao degutantan način”, rekao je Dodik i naveo da je Eskobar rekao nekoliko dobrih stvari, kao što su da nema „Dejtona dva”, te da se ne spominje članstvo u NATO-u.

Dodik je posle sastanka s Metjuom Palmerom, izaslanikom SAD za reformu izbornog zakonodavstva, i Angelinom Ajhorst, direktorkom pri Evropskoj službi za spoljne poslove, rekao da je RS spremna da podrži svaku varijantu koju dogovore u FBiH, ali samo pod uslovom da sporni zakon o zabrani negiranja genocida bude povučen. Bez učešća predstavnika iz RS neće biti moguće sprovesti izbornu reformu.

Počasni predsednik PDP-a Mladen Ivanić rekao je za javni servis BiH da opozicija neće podržati Dodikov plan, a na pitanje da li bi to uradili kada bi verovali da ga je moguće sprovesti, on kaže da je bilo dosta nametanja koja su bila nepotrebna. „Moja procena je da se ovog puta ipak ide, ako ne do kraja, a ono mnogo više nego što je to bio slučaj do sada.”

Mladen Kremenović (politika.rs)