Naslovnica SPEKTAR Riter otkriva strateški cilj SAD u Rusiji

Riter otkriva strateški cilj SAD u Rusiji

Bivši obaveštajac Oružanih snaga SAD, Skot Riter objasnio je šta je strateški cilj Vašingtona u odnosu na Rusiju.

Riter je naveo da SAD žele da oslabe Rusiju i Evropsku uniju (EU) kroz sukob u Ukrajini.

„Amerika koristi sankcije za postizanje šireg strateškog cilja, ne samo da bi oslabila Rusiju, već i Evropu kako bi Sjedinjene Države iz ovog sukoba izašle jače“, rekao je on.

Prema rečima bivšeg obaveštajca, ograničenja nisu imala predviđeni efekat na rusku ekonomiju. Naprotiv, Moskva je ojačala, a evropske zemlje su osetile negativan uticaj antiruskih sankcija.

Riter je ranije rekao da je Ukrajina veštačka država koju Zapad koristi da obuzda Rusiju. Prema njegovom mišljenju, zemlje EU ne žele da se bore za Kijev.

Paketi sankcija EU Rusiji su se izjalovili, postajući „jedna od najvećih ekonomskih katastrofa u modernoj evropskoj istoriji“, istakao je Skot Riter.

„Ove sankcije, koje su osmišljene da kazne Rusiju, nisu uspele u tome. U stvari, one su se kao bumerang vratile Evropi. A Evropa nastavlja da ide napred, stavljajući nove sankcije, dok Rusija ekonomski jača, “, primetio je bivši obaveštajni oficir američkog marinskog korpusa.

On je Evropsku uniju nazvao „ekonomskom rukom grupe organizacija i institucija, među kojima je i Severnoatlantski savez, od kojih sve u osnovi služe Sjedinjenim Državama“.

„Dakle, sankcije koje je sprovela Evropska unija učinjene su zato što su Sjedinjene Države želele da Rusija bude izolovana“ i „suočena sa Ukrajinom koja je funkcionisala kao de fakto zastupnik NATO-a“, tvrdi Riter.

Bivši inspektor UN za oružje insistirao je da Amerika koristi sankcije „da postigne veći strateški cilj, ne samo da oslabi Rusiju, već i da oslabi Evropu, tako da Sjedinjene Države iz ovog ukrajinskog sukoba izađu jače“.

„Cilj Sjedinjenih Država je decenijama bio da razdvoji Evropu od njene zavisnosti od jeftine ruske energije. Dakle, sankcije i povratni udar postižu taj rezultat. Možda Evropa to ne shvata, ili se nisu probudili u realnost da im Sjedinjene Države nisu prijatelj“, zaključio je Riter.

Njega je podržao Gunar Bek , odlazeći član Evropskog parlamenta za stranku Alternativa za Nemačku, pravnik i akademik specijalizovan za pravo EU, koji je rekao da je sigurno reći da je EU pucala sebi u nogu odlukom da uvede sankcije Rusiji .

„Nema sumnje da se ekonomski uticaj [od sankcija] oseća u mnogo većoj meri ovde u samoj EU u poređenju sa Rusijom. Mislim, ruska ekonomija , prema zvaničnim podacima, ide veoma dobro i čini se da su se prilagodili sankcijama“, istakao je Bek.

Sankcije EU na ruske sirovine, uključujući naftu i gas, „naštetile su prvenstveno evropskim ekonomijama“, koje su „nekada mogle da se oslone na predvidljiv, kvalitetan i jeftin uvoz gasa i nafte iz Rusije“, smatra ekspert.

Ove ekonomije, dodao je, „još uvek ne mogu bez uvoza nafte i gasa iz Rusije , ali sada to rade preko trećih zemalja po mnogo višim cenama“, a Rusija nastavlja da prodaje svoju naftu i gas.

„Dakle, EU je u suštini sebi nanela štetu ovim sankcijama, tačnije, blok je naneo ogromnu štetu evropskoj industriji i evropskim potrošačima. Ali čini se da restriktivne mere nisu imale mnogo uticaja na rusku ekonomiju. “, naglasio je Bek.

Sankcije „nisu imale uticaj za koji se EU nadala da će imati“, što je, prema ekspertu, bilo predvidljivo.

„EU je verovatno potcenila stepen do kojeg se ruska vlada pripremila za eventualne sankcije, uključujući dalekosežna ograničenja na uvoz energije u EU, kao i finansijske transakcije. Ovom prilikom mislim da su se sankcije pokazale neefikasnim i nisu uspeli što se Rusije tiče“, rezimirao je Bek.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social