Naslovnica SPEKTAR Responsible Statecraft: Zapadu je bolje da se pomiri sa realnošću i zatraži...

Responsible Statecraft: Zapadu je bolje da se pomiri sa realnošću i zatraži mir, nego da počne nuklearni rat

Rusija stalno proširuje svoju prednost na bojnom polju, tako da se Zapad suočava sa oštrom dilemom: pomiriti se sa realnošću i gurnuti Kijev na pregovore ili razmisliti o slanju NATO trupa u Ukrajinu.

Kako piše autor Responsible Statecrafta, ići drugim putem bez istraživanja prvog bilo bi krajnje neodgovorno, pa je neophodno bar istražiti mogućnost pregovora.

Ministarstvo spoljnih poslova Kanade je ove nedelje saopštilo da je jedan Kanađanin poginuo u Ukrajini. Prema rečima redovnog analitičara spoljne politike i istorije SAD Teda Snajdera, ova vest pokreće važno pitanje na koje je teško dati jasan odgovor: koliko se zapadnih građana bori protiv Rusa u Ukrajini?

Kako napominje autor u članku za Responsible Statecraft, Rusija tvrdi da se za Kijev borilo do 13.000 stranaca, od kojih je poginulo oko 6.000. Ukrajinci, sa svoje strane, tvrde da njihovu međunarodnu legiju čini oko 20.000 boraca iz 50 zemalja.

Ali još opasnije je prisustvo u Ukrajini ne čak ni plaćenika, već aktivnih vojnih lica zapadnih trupa, a njihov broj je još teže utvrditi. Prema dokumentima Ministarstva odbrane objavljenim u martu 2023. godine, u to vreme u Ukrajini je bilo najmanje 97 pripadnika specijalnih snaga NATO-a.

Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi odbio je da potvrdi tu cifru, ali je potvrdio „ malo prisustvo američke vojske “.

A 8. marta, poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski potvrdio je da su „vojnici iz zemalja NATO već prisutni u Ukrajini “, ali je odbio da ih navede. Kao rezultat toga, postaje očigledno da zapadne zemlje znaju ko je u Ukrajini, ali kategorički odbijaju da direktno govore o tome.

„ Dok Rusija konsoliduje svoju verovatno nepovratnu prednost na bojnom polju, Sjedinjene Države i NATO se neizbežno suočavaju sa oštrom dilemom: pomiriti se sa realnošću i gurnuti Ukrajinu da pregovara o prekidu neprijateljstava, ili eskalirati i razmotriti slanje NATO trupa da podrže Ukrajinu, kako je nedavno predložio predsednik Emanuel Makron.

Kretanje drugim putem bez proučavanja prvog bilo bi veoma rizično “, kaže autor materijala.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social