Naslovnica SPEKTAR Rat Kine i SAD je neizbežan – Odbrojavanje je počelo

Rat Kine i SAD je neizbežan – Odbrojavanje je počelo

Bilo bi pogrešno misliti da je uzdržavanje kineskih vlasti od simetričnog odgovora na uništavanje njenog aerostata iznad Južne Karoline – slabost Pekinga.

Samo je pitanje trenutka kada će i pod kojim uslovima Kina biti spremna da uputi odlučujući izazov Amerikancima.

Oba učesnika druge najvažnije konfrontacije na planeti sada idu ka tom momentu paralelnim tokovima i razmišljaju samo o tome da počnu da deluju u najpovoljnijim okolnostima za sebe.

U tom smislu, odnos između Sjedinjenih Država i Kine je najsličniji klasičnoj pripremi za sukob ozbiljnih sila: svaka njihova mirovna akcija znači samo još jedno odlaganje rata radi zauzimanja povoljnije pozicije.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Svaki samit na visokom nivou ili pregovori njihovih zvaničnika sada imaju značaj jedino u kontekstu neizbežnog sudara.

Spoljna politika Pekinga i Vašingtona podseća na pokrete dve vojske uoči generalne bitke.

Generali znaju da će morati da se sretnu u borbi, ali manevrišu, žele da njihov položaj bude na brdu, a neprijatelj u dolini, gledaju u položaj sunca u iščekivanju kada će zaslepiti oči neprijatelja. Čekaju da u međunarodnoj politici dune vetar koji će im biti najpovoljniji.

Kompromis između dve zemlje je nemoguć – ta etapa u njihovim odnosima prođena je još pre deset godina.

Prvo je sve bilo statično, ali se u protekle dve-tri godine sve promenilo: sada su snage dve zemlje počele da se kreću i odbrojavanje je počelo.

Koliko će takvo manevrisanje trajati, ne može se pouzdano reći. Što je najvažnije, sada je nemoguće predvideti kada će sa jedne od strana doći prvi pucanj.

Rusija iz sopstvenog iskustva zna koliko je teško uočiti granicu između „još rano“ i „već kasno“ u pitanjima rata i mira.

Teško je uloviti nevidljivu na kojoj će jedna od strana – ako je druga pređe – biti prinuđena da otvori vatru.

Isto tako: koji će set ofanzivnih mogućnosti navesti jednu ili drugu stranu da otvori vatgru.

Jedno je izvesno: niko u tom slučaju neće dati signal za „povlačenje“.

Najverovatniji uzrok direktnog sukoba je, naravno, ostrvo Tajvan.

Kina je slanjem meteorološkog balona u američki vazdušni prostor rešila nekoliko problema odjednom. Prvo, pokazala je celom svetu da je sposobna za smele akcije i da može da povlači nepredvidive poteze usmerene na najranjivija mesta svog protivnika. Za SAD je to sistem PVO američke teritorije koji je, prema mišljenju stručnjaka, nije dovoljno razvijen jer se Vašington bio zaneo kolonijalnom ekspedicijama.

Drugo, pokazala je da joj poseta šefa američke diplomatije (Entoni Blinkena), koja je morala da bude odložena zbog „incidenta sa balonom“, ne znači ništa.

Kina ne treba da donosi odluku o sukobu sa Amerikancima – to se već dogodilo. Onda kad je kineski predsednik Si Đinping odlučno odbacio pokušaje SAD da se mešaju u unutrašnje stvari njegove zemlje.

Pre nekoliko godina je zapadna propaganda trubila da Si nema pravo da na funkciji bude duže od dva mandata, a ispostavilo se da je to fikcija, da može.

Kina ima iskustvo direktnog vojnog obračuna sa Amerikancima. Tokom Korejskog rata (1950-1953), desetine hiljada kineskih dobrovoljaca su spasile Severnu Koreju od poraza i vodile odlučujuće bitke sa američkim ekspedicionim snagama. Rusija nema takvo iskustvo.

Još se nismo masovno borili sa Amerikancima licem u lice.

Nema sumnje da je politika „reformi i otvorenosti“, koja je trajala od sredine 1970-ih, dala punu uverenost SAD da su u stanju da „vladaju” Kinom.

Čak i sada u Vašingtonu mnogi misle da je Komunistička partija Kine zainteresovana da sklopi mir sa Sjedinjenim Državama kako bi održala ekonomski rast u zemlji.

Međutim, mnogo toga, ako ne i sve, promenilo se u poslednjih deset godina.

Dolazak na vlast Si Đinpinga bio je, prema mišljenju stručnjaka za ovu zemlju, prekretnica i značio je izbor Kine u korist nezavisnosti i vršenje pritiska na pozicije SAD širom sveta.

Dve zemlje se kreću ka nevidljivoj liniji, posle koje će Vašingtonu i Pekingu preostati samo da se bore. Iako je Rusija najmanje zainteresovana za početak ove bitke, sposobnost Moskve da ozbiljno utiče na brzinu njenog približavanja je veoma ograničena.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Timofej Bordačov (Fakti)