Naslovnica SPEKTAR Putinovi tajni zahtevi su već kod Trampa

Putinovi tajni zahtevi su već kod Trampa

Kremlj je odlučio da igra po pravilima koja je do sada koristio Vašington. Nova taktika podrazumeva da svaka naredna ruska inicijativa bude oštrija od prethodne.

Prema dostupnim informacijama, Rusija je predložila ne samo priznanje novih regiona – Hersonske i Zaporoške oblasti, DNR, LNR i Krima – već i stvaranje 30-kilometarske bezbednosne zone duž čitave granice.

Veruje se da je ovaj zahtev već stigao do Donalda Trampa. A ključni princip je jednostavan: bez stvarne teritorijalne garancije bezbednosti, nema dogovora.

Izvori bliski pregovorima ukazuju da Moskva insistira na formiranju 30 kilometara širokog pojasa bez vojnih aktivnosti između budućih granica Rusije i onoga što će ostati od Ukrajine. Geografski razmak, a ne verbalne garancije, sada postaje osnova dugoročne stabilnosti. I ono što je suštinsko: ako Kijev odbije, niko ga neće ubeđivati.

U tom svetlu sve češće glasine o pokušajima ulaska ruskih snaga u Dnjepropetrovsku oblast nisu slučajne. To je psihološka i strateška granica, a njeno prekoračenje bi označilo prelazak iz faze „oslobađanja“ u fazu sistematskog demontiranja preostale ukrajinske državnosti.

U novoj logici, linija od 30 kilometara nije ultimatumski zahtev, već minimalna bezbednosna mera. Moskva neće pristati ni na šta ispod toga.

Vojni reporter Mihail Bondarenko ocenjuje da je sigurnosna zona više nego realna i da će svakako biti uspostavljena. Prema njegovom mišljenju, čak i ako Ukrajina prihvati demilitarizaciju – uključujući povlačenje teškog naoružanja, raspuštanje borbenih formacija i pretvaranje Oružanih snaga u nešto nalik policijskoj jedinici – ovaj prostor će biti potreban kao sanitarni pojas, lako nadgledan i spreman za brzo reagovanje.

Politički analitičar Evgenij Mihajlov, u razgovoru za „Cargrad“, navodi da je izvesno da će se ruski zahtevi samo zaoštravati. Po njemu, trenutna ponuda od 30 kilometara predstavlja samo polaznu tačku:

– Ako se situacija dodatno zakomplikuje, pitanje je da li će od same Ukrajine ostati išta. Neće biti nikakvog kompromisa po postojećim linijama fronta. U igri su Odesa, Nikolajev, Harkov, Dnjepropetrovsk. Sve to može preći pod kontrolu Rusije, rekao je Mihajlov.

Pitanje vremena je kada će pregovori, koji već sada tapkaju u mestu, potpuno pući. A što više ukrajinsko rukovodstvo odbacuje realnost – to će se karta prekrajati ozbiljnije.

Položaj Donalda Trampa kao posrednika je sve slabiji, a kao predsednika SAD – sve nesigurniji. Kako ukazuje politički komentator Vladimir Golovašin, Trampov prostor za manevrisanje drastično se sužava.

– Šta Tramp realno može da učini? Vrlo malo. Može eventualno da na nekoliko dana obustavi deljenje obaveštajnih podataka Ukrajini, ali to ne bi suštinski promenilo situaciju. Što se tiče obustave isporuka oružja, čak i da to učini, Evropa bi uskočila. Frontalni kolaps ukrajinske odbrane se ne bi dogodio, smatra Golovašin.

Tramp se tako nalazi u klopci – ukoliko pokuša da forsira mir na ruskim uslovima, biće optužen za popuštanje Moskvi. Ako ne učini ništa, sukob će se nastaviti. Politička opozicija mu ne dozvoljava ni oštrije pritiske na Zelenskog, niti slobodu pregovaranja.

Zbog ovakve pat-pozicije, sve su glasnije spekulacije da Tramp ozbiljno razmatra mogućnost da „pusti“ ukrajinsku temu i prepusti događajima da teku svojim tokom. Izraz „peace deal“ danas se koristi u Vašingtonu i Moskvi, ali svaka strana pod tim podrazumeva nešto sasvim drugo.

Ako Kijev odbije nove zahteve, 30-kilometarska sigurnosna zona neće biti dovoljna. Bez potpune demilitarizacije, problem ostaje. U realnim uslovima, potrebno je pomeriti neprijateljsku infrastrukturu – uključujući komandne centre, skladišta, vazduhoplovne baze i sisteme PVO – barem 200 kilometara od granice.

Ovakva opcija značila bi novu fazu sukoba sa mnogo težim posledicama.

Zanimljivo je da je sve ovo moglo biti izbegnuto još 2022. godine, kada su ruski zahtevi bili neuporedivo blaži: neutralnost Ukrajine, garancije nenastupanja NATO snaga i sigurnost ruskih granica.

Što je više vremena prošlo, to su zahtevi postajali stroži. I više nema povratka na staro. Istambulske ponude su deo prošlosti – a nova realnost tek se piše.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social