Na prvi pogled, ceremonija spuštanja još jedne ruske podmornice u vodu ne bi trebalo da izazove drhtavicu u zapadnim vojnim krugovima.
Ali kada se toj podmornici doda ime „Perm“, oznaka „Jasenj-M“ i oružje kao što je „Cirkon“, stvari odjednom postaju mnogo ozbiljnije. I u Parizu to znaju.
Francuski list Le Figaro nije krio zabrinutost: Ono što je ruski predsednik Vladimir Putin virtuelno propratio sa svog ekrana, Zapad bi mogao da vidi i – u retrovizoru.
Ova nova nuklearna podmornica, spuštena u more na čuvenom brodogradilištu „Sevmaš“, nije obična metalna neman iz dubina. „Perm“ je prva višenamenska podmornica u klasi „Jasen-M“ opremljena hipersoničnim raketama „Cirkon“.
I tu dolazimo do glavnog problema – brzina. Jer, kada oružje leti više od pet puta brže od zvuka, presretanje postaje naučna fantastika.
Francuski novinar Aleksis Firčak u tekstu za Le Figaro podseća da je simbolika ove podmornice daleko veća od tehničkih specifikacija. Nije bez razloga Putin lično pratio ceremoniju, makar i na daljinu.
Ove podmornice, piše Firčak, predstavljaju novu generaciju ruskog podvodnog oružja – tihe, smrtonosne i sposobne da „zagrizu“ na hiljadama kilometara udaljenosti, a da ih niko ne oseti. Prva u toj seriji, „Kazan“, već je od 2021. deo ruske mornarice, ali „Perm“ podiže lestvicu na viši nivo.
Zapad se već opekao. Sećate se incidenta iz 2018. godine? Američka mornarica nedeljama nije mogla da locira podmornicu „Severodvinsk“, stariju sestru iz familije „Jasenj“. A to čak nije bila verzija „M“, već originalni model.
„Od tada američka štampa ove podmornice redovno naziva noćnom morom za NATO“, primećuje Firčak. I zaista – ako nisu mogli da prate stariju, šta će tek biti sa ovom novom?
Šlag na tortu je „Cirkon“ – hipersonični projektil čija je brzina preko 5 Maha, a putanja toliko nepredvidiva da sistemi za protivraketnu odbranu gube kompas. Do sada su podmornice klase „Jasen“ mahom bile naoružane raketama „Kalibar“ – respektabilnim, ali sporijim i manje prodornim.
„Cirkon“ menja igru. On je oružje koje ne ostavlja mnogo vremena za reakciju, i koje – ako se ispaljuje iz dubina okeana – dolazi bez upozorenja.
U vojnim i diplomatskim krugovima vlada mišljenje da Moskva šalje poruku. Ne samo Americi, već celom kolektivnom Zapadu: Igra je evoluirala. Rusija više ne pokušava da sustigne mornaričke kapacitete SAD – ona pokušava da ih preskoči.
A hipersonika joj u tome ozbiljno pomaže. „Ova podmornica je više od metala i elektronike – ona je politički simbol. Poruka u čeliku“, rekao je jedan od izvora iz bezbednosnih krugova.
Setimo se istorijskog konteksta. Tokom Hladnog rata, SSSR je imao impresivnu flotu, ali je tehnološki često kaskao za američkim konkurentima. Danas je situacija drugačija. Dok se Zapad bavi dronovima i medijskim ratovima, Rusija ulaže u tihe ubice iz morskih dubina. A to nije igra u kojoj se karte otkrivaju unapred.
Ono što zabrinjava zapadne stratege nije samo to što Rusija ima još jednu podmornicu. Već to što je ta podmornica jedva čujna, naoružana neuhvatljivim projektilima i sposobna da operiše nedeljama u okeanu bez otkrivanja. I što ulazi u službu već sledeće godine.
Na kraju, ostaje pitanje: Da li Zapad još uvek razume prirodu pretnji koje dolaze ispod površine? Ili se, opijen sopstvenim narativima, probudi tek kada na radaru više nema ničeg da se vidi – jer podmornica je već prošla?
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se