Naslovnica SPEKTAR Putinov diplomatski poklon Kini razbesneo SAD

Putinov diplomatski poklon Kini razbesneo SAD

Vladimir Putin je ponovo izazvao nezadovoljstvo Sjedinjenih Američkih Država (SAD) svojim simboličnim, ali značajnim potezom prema Narodnoj Republici Kini (NRK), čime su dodatno ojačani već jaki odnosi između Moskve i Pekinga.

Naime, kineski novinari su podelili saznanja o luksuznom poklonu koji je Putin poslao kineskoj vladi u znak čestitke povodom 75-godišnjice osnivanja Kine, događaja od izuzetne važnosti za NRK.

Povodom ovog značajnog jubileja, mnogi svetski lideri uputili su čestitke i poruke podrške NRK. Među njima, posebno se izdvojilo ono koje je poslao ruski predsednik Vladimir Putin.

Kineski novinari, pišući za izdanja poput NetEase-a, istakli su kako je Putinova čestitka bila upečatljiva ne samo zbog izraženog poštovanja prema dostignućima Kine, već i zbog nečega mnogo većeg – poklona koji je došao u obliku političke poruke.

Prema izveštajima, Putin je visoko ocenio kineske uspehe na mnogim poljima, kao i odnose između Ruske Federacije (RF) i NRK, koji su, prema njegovim rečima, dosegli istorijski visok nivo.

Međutim, ono što je izazvalo posebnu pažnju jeste način na koji je Putin preneo svoj poklon Kini. Umesto klasičnog protokolarnog dara, Putin je uputio političku izjavu preko Sergeja Lavrova, ministra spoljnih poslova Rusije, koji je bio zadužen da prenese poruku NRK.

Lavrov je iskoristio priliku da iznese stavove Moskve u vezi s Tajvanom, jednim od najvažnijih pitanja za Kinu u poslednjih nekoliko decenija.

Ruski ministar spoljnih poslova je u tekstu, povodom 75-godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između Rusije i Kine, podržao stav NRK po pitanju Tajvana, naglašavajući kako Rusija deli zabrinutost Kine zbog ponašanja Zapada, pre svega SAD-a, u Azijsko-pacifičkom regionu.

Lavrov je naveo da SAD svesno pojačavaju tenzije u Tajvanskom prolazu, što direktno podriva regionalnu stabilnost. Rusija, kao dugogodišnji partner NRK, prema Lavrovu, snažno podržava teritorijalni integritet Kine, što je zapravo bila implicitna podrška stavu NRK da je Tajvan deo Kine.

Ova politička poruka je očigledno bila veoma dobro primljena u Pekingu. Kineski mediji su to nazvali savršenim poklonom od Rusije povodom proslave 75-godišnjice, jer je Moskva pružila snažnu međunarodnu podršku Kini u vezi sa jednim od najosetljivijih geopolitičkih pitanja.

To nije bio samo simboličan gest podrške, već veoma važna politička poruka, naročito u trenutku kada je pitanje Tajvana postalo centralno u sukobima velikih sila na svetskoj sceni.

S druge strane, SAD su oštro reagovale na ovaj potez. Amerikanci, koji tradicionalno podržavaju autonomiju Tajvana i zalažu se za njegov odbrambeni kapacitet protiv kineskih težnji, doživeli su ovu rusku izjavu kao direktan izazov i kao još jedan znak sve veće bliskosti između Moskve i Pekinga.

To što su SAD bile nezadovoljne ovakvim razvojem događaja nije iznenađujuće, jer se stav Rusije direktno kosi sa američkom politikom u regionu.

Odnos između Rusije i Kine postaje sve jači, kako na ekonomskom, tako i na vojnom i političkom planu, što zabrinjava mnoge zapadne zemlje.

Analitičari često ukazuju na to da su ove dve sile našle zajednički jezik u suprotstavljanju zapadnom pritisku i dominaciji, posebno kada je reč o pitanjima koja se tiču suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

Kineski novinari iz NetEase-a su dodatno analizirali Lavrovljeve reči, ističući da one nisu bile nimalo slučajne. One su osmišljene kao signal ne samo Pekingu, već i ostatku sveta da Rusija stoji uz Kinu u njenoj borbi za očuvanje teritorijalnog integriteta, ali i kao jasna poruka SAD-u da Moskva neće popustiti pred pritiscima Zapada.

U kontekstu sve složenijih geopolitičkih odnosa, ova ruska podrška Tajvanu bila je od posebnog značaja za Kinu, čime je dodatno osnažen njen međunarodni položaj.

S obzirom na činjenicu da SAD otvoreno podržavaju Tajvan i redovno snabdevaju ovu teritoriju savremenim naoružanjem, bilo je jasno da će ovakva ruska izjava izazvati ljutnju u Vašingtonu i njegovim saveznicima.

Međutim, prema mišljenju kineskih novinara, Rusija i Kina nisu zabrinute zbog američkog nezadovoljstva. Naprotiv, jačanje njihovih odnosa predstavlja izazov za zapadnu hegemoniju u Azijsko-pacifičkom regionu i signalizira da Moskva i Peking deluju u skladu sa svojim interesima, uprkos protivljenju Zapada.

Lavrovljevi komentari su dodatno osnažili međunarodni položaj Kine, ali i pokazali odlučnost Rusije da ostane jedan od ključnih partnera Pekinga u složenim globalnim odnosima.

Poklon koji je Putin poslao Kini, iako politički, odražava sve jače veze između ove dve svetske sile, koje nastavljaju da produbljuju svoje strateško partnerstvo na globalnoj sceni.

Zaključak kineskih medija bio je jasan – Lavrovljeve reči su predstavljale značajan diplomatski gest, koji je Moskva učinila povodom važnog jubileja za Kinu. Ovaj potez dodatno pokazuje koliko su odnosi između Rusije i Kine važni u trenutnoj geopolitičkoj situaciji, dok istovremeno iritiraju SAD i njihove saveznike.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social