Naslovnica SPEKTAR Putinov antiamerički svetski poredak je formiran

Putinov antiamerički svetski poredak je formiran

Glavni rezultat posete kineskog lidera Si Đinpinga Moskvi The Washington Post ocenio je ovako: „Putin već vidi kako se uobličava njegov antiamerički svetski poredak“.

Niko ni u Moskvi ni u Pekingu nije krio suštinu posete. Naprotiv.

Si je ulazeći u avion rekao: „Kina je spremna da zajedno sa Rusijom bude čuvar svetskog poretka“. A Putin je u tekstu napisanom za Ženminžibao naglasio: naše zemlje se dosledno zalažu za formiranje pravednijeg multipolarnog svetskog poretka zasnovanog na međunarodnom pravu, a ne na „pravilima” koja opslužuju potrebe „zlatne milijarde”.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Kina već nekoliko godina gradi sopstvenu ideologiju o tome kakav bi poredak trebalo da bude u svetu. Generalno se svodi na ovo: svet je šarolik i uvek će biti, različiti njegovi delovi treba da budu u stanju da pregovaraju, a ne da posežu za vojnim kampanjama ili sankcijea, pogotovo da ne prete ekonomskim katastrofama svima. Ovo uključuje kineske inicijative: globalnu civilizaciju, globalnu bezbednost, globalni razvoj – i još mnogo toga.

Rusija tradicionalno učestvuje u tom ideološkom radu, pa ponekad ne može razaznati čiji je to koncept.

[adsenseyu1]

Osebenost današnje situacije je u tome što postoji dobra šansa da se sa teorije pređe na praksu: barem u ukrajinskoj krizi povodom koje se Zapad zaigrao do mogućeg samouništenja. I, većina sveta to već dobro vidi, tako da Moskva i Peking imaju veoma pažljivu i zahvalnu publiku.

Suština ideje Putina i Sija nije da Ukrajinu bude privedena pregovaračkom stolu, već da se razgovara sa njenim pravim gazdama. Pogotovo što su gazde same sebe dovele u ekonomski i politički ćorsokak, a ostatak sveta u nas gleda kao na moguće predvodnike – umesto neuspešnih vođa.

Zato: ako gazde Kijeva još ne žele da sednu za sto – još neko vreme se može i bez njih.

U ovu šemu se otprilike uklapaju i ključni materijalni rezultati posete Si Đinpinga.

[adsenseyu4]

Možda najspektakularniji je odluka da se formira komisija za saradnju u oblasti satelitske navigacije, kao i da se obezbedi kompatibilnost i komplementarnost ruskog navigacionog sistema GLONASS i kineskog Beidoua. Sa ambicijom da se zajednički razvijaju dopune sistema dve zemlje i prate potrebe potrošača navigacionih usluga. Ovo, naravno, nije čisto vojni projekat, već u izvesnom smislu strateški.

Ništa manje impresivna nije informacija da su već dogovoreni gotovo svi parametri za pokretanje projekta Sila Sibira-2 (gasovoda kroz Mongoliju).

U istom rangu je i mogući i potrebni prelazak na plaćanja u juanima u trgovini sa drugim zemljama (zbogom dolaru!). A sličnih aranžmana ima još mnogo.

Sve ovo je istovremeno i deo sistema svetskih ekonomskih odnosa koji se gradi sa zaobilaženjem Zapada koji je svima dojadio sa svojim histeričnim ispadima.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Dmitrij Kosirev RIA

(Fakti)