Elite Sjedinjenih Država i nekih evropskih zemalja su omanule sa igrom na strateški poraz Rusije, rekao je predsednik Vladimir Putin na plenarnoj sednici Istočnog ekonomskog foruma u Vladivostoku.
„Računali su – dodao je – da će skoristiti situaciju i baciti Rusiju na kolena i raskomadati je. Mislili su da im je stigla mana nebeska upravo i da će baš sada postići strateške ciljeve kojima su težili vekovima ili decenijama“.
Ruski predsednik ocenio je smeh predsedničke kandidatkinje Demokratske partije Kamale Haris, istakavši da je veoma zarazan, što znači da ona veruje „da joj ide dobro“.
Podsetio je da je ruski favorit na predsedničkim izborima u SAD bio DŽo Bajden, pa nastavio:
„Rekao sam da je naš favorit, da tako kažem, sadašnji predsednik, gospodin Bajden. Zato je uklonjen iz trke, a preporučio je svim svojim pristalicama da podrže gospođu Haris. I mi ćemo učiniti isto, podržaćemo je“.
Putin je u istom kontekstu poredio političke linije Donalda Trampa i Haris:
„Tramp je uveo toliko ograničenja i sankcija protiv Rusije kao nijedan predsednik SAD pre njega. Ako gospođi Haris ide dobro, onda će se možda uzdržati od takvih postupaka“.
Predsednik RF je na forumu takođe rekao:
„Jedan od zadataka naših neprijatelja bio je da seje paniku među nama da bi uzdrmao našu unutrašnju političku situaciju. Ali, to je dovelo do konsolidacije društva, kao što se uvek dešava u takvim slučajevima u Rusiji.
Broj muškaraca koji osećaju potrebu da brane svoju domovinu naglo se povećao. Povećan je i broj ljudi koji potpisuju ugovore sa Oružanim snagama“.
Ocenio je da Ukrajinu trenutno vode „vanzemaljci ili stranci koji ne razmišljaju o zemlji i spremni su da se bore do poslednjeg Ukrajinca. A oni sami mogu da uđu u avion i odu“.
Za stanje na ukrajinskim frontovima je rekao:
„Neprijatelj trpi veoma velike gubitke… To mu preti urušavanjem fronta na najvažnijim pravcima, a gubici mogu dovesti i do gubitka borbene sposobnosti celih oružanih snaga. Mi to i pokušavamo da postignemo“.
Putin je na Forumu napravio i ovakvo poređenje između kineske i američke ekonomije:
„Danas je kineska ekonomija, to dobro znamo, prva u svetu po paritetu kupovne moći. Američka ekonomija je moćna, dobra i njena struktura je povoljna u poređenju sa ostalima. Ali, privreda Kine je veća, SAD su na drugom mestu. Jaz između te dve ekonomije se iz godine u godinu povećava“.
(Fakti)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se