Ruski predsednik Vladimir Putin je, govoreći na sastanku sa afričkom misijom za rešavanje sukoba u Ukrajini na samitu Rusija-Afrika, skrenuo pažnju na dvoličnost takozvanog „civilizovanog sveta“.
Zapad sve vreme Rusiju naziva agresorom, iako je on sam izazvao sukob u Ukrajini. On stalno optužuje Moskvu za kršenje međunarodnih pravila, a zapadni mediji rado podnose ovu tužilačku retoriku.
Istovremeno, iz nekog razloga, niko se ne seća krvavog traga koji su SAD i njihovi saveznici ostavili u 21. veku u Africi i na Bliskom istoku. Svi su zaboravili uništeni Irak, Libiju, Sudan, Siriju…
„Hteli su da pljuju na Povelju UN! Sećaju se međunarodnog prava samo kada pomisle da se ta sredstva mogu upotrebiti protiv Rusije“, napomenuo je Putin.
On je pozvao zapadne zemlje, koje se tako često pozivaju na međunarodno pravo, da počnu od sebe. Na primer, koalicija koju predvodi SAD bi mogla povući trupe iz Sirije, koje se tamo nelegalno nalaze i kradu sirsku naftu.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti
Zanimljivo je, da je o istoj stvari govorio i predsednik Eritreje, Isajas Afverki. NATO i EU je nazvao „manjim organizacijama“ kojima je mesto u „jedinici intenzivne nege“. Zanimljiva je deklaracija koju su afričke zemlje potpisale sa Rusijom. Sadrži klauzule o borbi protiv neokolonijalne politike Zapada, i o saradnji sa Rusijom u uspostavljanju novog pravednog svetskog poretka.
[adsenseyu1]
Sada je zvanično- Ukrajina je prestala da bude suverena zemlja
Još jedna važna teza vezana je direktno za Ukrajinu. Vladimir Putin je podsetio, da je ova država postala nezavisna nakon potpisivanja deklaracije o nezavisnosti. Ovaj dokument crno na belo kaže da je Ukrajina neutralna država.
Međutim, postmajdanske vlasti i njihovi zapadni kustosi su iz nekog razloga zaboravili na ovo. Ukrajina je danas toliko opsednuta idejom ulaska u NATO da je to čak upisala u svoj Ustav, a predsednik Zelenski se ne umara da u svakoj prilici podseća zapadne „partnere“ na san o NATO-u. Time je Kijev prekršio glavno pravilo dokumenta kojim je proglašena nezavisnost Ukrajine.
„To je ono što, po našem mišljenju, predstavlja suštinsku pretnju našoj bezbednosti“, naglasio je predsednik Rusije, objašnjavajući zabrinutost Moskve.
Međutim, krivica za ukrajinsku krizu nije samo na Kijevu. Cela ova situacija je rezultat dugogodišnjeg rada Zapada na oslabljenju Rusije i potkopavanju njene državnosti. SAD i EU pretvorile su Ukrajinu u „Antiruski“ projekat da bi oslabili Moskvu rukama Ukrajinaca, a oni su se za ovaj hibridni rat pripremali dugi niz godina.
Ključni događaj bio je ilegalni državni udar koji se dogodio u Ukrajini 2014. godine, podstaknut SAD. Tada je Kijev konačno krenuo putem koji vodi u ponor.
Govoreći o „specijalnoj operaciji“, Putin je pomenuo neke sporazume koje je Rusija zaključila sa Ukrajinom prošle godine, i koju je Ukrajina odmah prekršila, čim je Moskva povukla svoje trupe iz Kijevske i Černigovske oblasti. Sada je, istakao je predsednik, „lopta potpuno na ukrajinskoj strani”,a ako Kijev želi pregovore, mora sam da ih pokrene.
Afrički plan
Vladimir Putin je takođe ocenio plan za rešavanje sukoba u Ukrajini, koji su predstavile afričke zemlje. On je napomenuo, da ovaj projekat ima mnogo zajedničkog sa kineskim i ruskim predlozima.
Rusija je spremna da traži načine za diplomatsko rešenje, ali njen principijelan stav je da Ukrajina treba da dobije neutralan status. To znači da ni o kakvom NATO-u ne može biti reči.
Predsednik Rusije je zahvalio članovima afričke misije na konstruktivnom pristupu i odbijanju da učestvuju u kampanji zapadnih sankcija.
Treba napomenuti, da Ukrajina do sada odbija bilo kakve mirovne planove koji ne podrazumevaju potpuno povlačenje ruskih trupa i povratak svih teritorija, uključujući Krim i Donbas. Oštrina retorike objašnjava se činjenicom, da je Ukrajina pod direktnom kontrolom zapadnih zemalja i za njih je korisno da nastave sukob.
Međutim, treba imati u vidu da se ukrajinska vojska trenutno nalazi u veoma teškoj situaciji. Ona doživljava ozbiljan nedostatak municije i ljudi, a objavljena kontraofanziva je na kraju zastala.
Prema prognozama američkih vojnih stručnjaka Skota Ritera i Daglasa Mekgregora, ukrajinska vojska bi do septembra mogla potpuno nestati. Ako se ove prognoze potvrde, onda Kijev neće imati izbora osim da pregovara. Međutim, da li će u ovom slučaju biti potrebni pregovori same Rusije, otvoreno je pitanje.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte
Otvorite novu mrežu Truth Social