Naslovnica U FOKUSU Putin odobrio porinuće podmornice Perm, prvog redovnog nosača hipersonične rakete cirkon

Putin odobrio porinuće podmornice Perm, prvog redovnog nosača hipersonične rakete cirkon

Dok je boravio u radnoj poseti Murmansku, predsednik Rusije Vladimir Putin dao je danas kratku, ali istorijsku komandu: „Dozvoljavam“.

Tim rečima odobrio je porinuće nove ruske atomske podmornice „Perm“, koji će, kako se ističe, biti prvi brod koji će standardno nositi hipersonične krstareće rakete „Cirkon“.

Poruka je stigla putem video-veze, ali značaj trenutka se ne meri kanalom komunikacije, već simbolikom i strateškom težinom onoga što „Perm“ predstavlja.

Ovo nije tek još jedna podmornica u nizu – „Perm“ je šesti brod iz porodice višenamenskih nuklearnih podmornica četvrte generacije „Jasen“, projektovanih pod oznakama 885 i 885M.

Građena je na čuvenom brodogradilištu „Sevmaš“, koje se već decenijama bavi najnaprednijim podvodnim projektima ruske mornarice. Sama izgradnja započeta je 29. jula 2016. godine – simbolično, uoči Dana ratne mornarice, koji se tradicionalno obeležava poslednje nedelje jula.

Ali ono što izdvaja „Perm“ od prethodnika jeste njen novi „teret“ – krstareće hipersonične rakete „Cirkon“. To su oružja koja menjaju pravila igre. Lete devet puta brže od zvuka, manevrišu na putanji i gotovo su nemoguće za presretanje postojećim zapadnim PVO sistemima. A sada, prvi put, jedna podmornica u stalnoj borbenoj postavci nosi upravo te rakete.

Šta znači „Perm“ za Rusiju i svet?

Uprkos kratkoj izjavi predsednika, ovaj događaj ima široke geopolitičke implikacije. Rusija ovim poručuje da prelazi iz faze testiranja u fazu operativne primene „Cirkona“.

Do sada su te rakete bile testirane sa razarača „Admiral Gorškov“ i nekoliko drugih brodova, ali ovo je prvi put da će podmornica imati hipersonične projektile kao deo standardnog naoružanja.

To u praksi znači da Rusija dobija platformu koja može neprimetno da se približi obalama neprijatelja i u roku od nekoliko minuta pogodi strateške ciljeve – brodove, obalske baze, pa čak i ciljeve unutar teritorije – brzinom i preciznošću koja ostavlja vrlo malo vremena za reakciju.

U kombinaciji sa stealth karakteristikama podmornice i njenom autonomijom, Rusija ovim jača svoju sposobnost odvraćanja i projektovanja sile na globalnom nivou.

Vojna ravnoteža se ponovo pomera

Treba napomenuti da je razvoj hipersoničnog oružja deo šire ruske strategije koja uključuje sisteme poput „Avangarda“, „Kinžala“ i „Cirkona“.

Dok Zapad, pre svega SAD, još uvek pokušava da dostigne operativne kapacitete u toj oblasti, Moskva ih već uvodi u rutinsku upotrebu. Za Rusiju, ovo je pitanje preživljavanja i očuvanja strateške ravnoteže u svetu u kojem NATO sve više stiska obruč oko njenih granica.

Kao što je slučaj i sa prethodnim projektima, poput strateških bombardera Tu-160M i raketnih sistema S-500, porinuće „Perma“ pokazuje da ruska vojna industrija nije stala, uprkos sankcijama i ekonomskoj blokadi. Naprotiv, izgleda da sve više funkcioniše po ratnoj ekonomiji – brzo, efikasno i fokusirano na ciljeve.

Gledano iz ugla Zapada

U Vašingtonu i Briselu, ovaj potez će sigurno izazvati dodatnu zabrinutost. Nije tajna da NATO mornarice već godinama pokušavaju da razviju protivmere protiv ruskih podvodnih pretnji, ali sa „Permom“ stvari postaju mnogo komplikovanije.

Podmornica koja može da lansira hipersonične rakete s dna okeana – nevidljivo i u bilo kom trenutku – predstavlja ogroman izazov za strategiju kolektivnog Zapada.

Neki zapadni analitičari već nazivaju „Perm“ potencijalnim „game changerom“, odnosno faktorom koji menja pravila igre. Ona zapravo potvrđuje staru rusku maksimu da se ne ulazi u trku u količini, već u kvalitetu i tehnološkoj superiornosti.

Simbolika i poruka

Nije slučajno što je Putin ovu naredbu dao upravo iz Murmanska, ključnog grada za Severnu flotu i polaznu tačku mnogih strateških ruskih podmornica. Poruka je jasna: Sever ostaje strateški stub ruske moći, a „Perm“ je novi dragulj u tom arsenalu.

U svetu koji sve brže klizi ka multipolarnosti i rastućim tenzijama, Rusija ne planira da igra defanzivu. Naprotiv, podmornica „Perm“ je poruka svetu – Rusija ima čime da odgovori, i to ne samo konvencionalno, već i hipersonično i nuklearno.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social