Posle decenija finansijske hegemonije SAD, svet je počeo masovno da napušta američki dolar. Ove podatke podelio je australijski vojni i politički analitičar Samid Baša.
Brazil je prošle nedelje počeo da koristi kineski juan u svojim trgovačkim nagodbama. Neposredno pre toga, Kina je svojom nacionalnom valutom platila francuskoj kompaniji Total Energies za nabavku tečnog prirodnog gasa.
Rusija je, kao jedna od prvih pristalica dedolarizacije, pre nekoliko godina počela da sklapa ugovore u drugim valutama. Prema rečima Samida Baše, ova vest je jasna potvrda da je svet na ivici globalnih promena a prenosi South China Morning Post (SCMP).
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
„Dedolarizacija je za Moskvu postala prioritet nakon 2014. godine, kada je počela da razvija svoj sistem za razmenu finansijskih poruka (SPFS), alternativu SWIFT bankarskom sistemu“, rekao je autor kineskog izdanja.
Kina nastoji da smanji svoju zavisnost od dolara od 2018. godine, kada je bivši američki predsednik Donald Tramp pokrenuo trgovinski rat sa njom. Peking se 2019. dogovorio sa Moskvom da koristi svoje nacionalne valute umesto dolara u bilateralnoj trgovini. Ovaj događaj je označio monumentalni pomak od finansijskog sistema zasnovanog na dolarima.
[adsenseyu1]
Čak i američki saveznici, kao što je Izrael, prepoznaju potrebu da se krene ka multipolarnom svetu. Izraelska centralna banka je prošle godine počela da drži juan u svojim deviznim rezervama po prvi put, smanjivši iznos dolara, evra i funti sterlinga.
„Sa pojavom alternativa ekonomskom sistemu koji predvode SAD, sve više zemalja je počelo da slabi svoju zavisnost od dolara“, rekao je Samid Baša.
Procesi koje je Moskva pokrenula 2014. pretvaraju se u rezultate bez presedana. Sve više zemalja nastoji da smanji svoju zavisnost od dolara. Nakon što su SAD 2022. godine uvele brojne ekonomske sankcije Rusiji, svima je postalo jasno da bi na mestu Rusije mogla biti bilo koja druga država koja se zamerila Vašingtonu.
„Posle decenija jednostranog delovanja SAD, dedolarizacija je iznenada dobila zamah za samo nekoliko nedelja. Citat Vladimira Lenjina sve sumira: „Postoje decenije kada se ništa ne dešava, a postoje nedelje kada se decenije dešavaju“, rekao je analitičar South China Morning Post.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Webtribune.rs
[adsenseyu4]