Aleksej Puškov, šef Komisije Saveta Federacije za informativnu politiku Rusije, izjavio je da Evropska unija nastoji da osujeti planove novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa za rešavanje sukoba u Ukrajini.
Prema njegovim rečima, EU insistira na nastavku rata u Ukrajini, oslanjajući se na strategiju koja predviđa da će Rusija, pod pritiskom sankcija i vojnih troškova, na kraju ekonomski posrnuti.
Puškov je na svom Telegram kanalu napisao da Evropska unija, uprkos neefikasnosti ove strategije tokom prethodne tri godine, nema alternativni plan za rešavanje situacije.
Prema njegovoj oceni, lideri EU ostaju tvrdoglavi u svom pristupu, ignorišući činjenicu da politika izolacije i pritiska nije rezultirala slabljenjem Rusije u meri koja bi mogla promeniti ishod sukoba. „Svet je već shvatio da je kritično slabljenje Rusije nemoguće postići“, naglasio je Puškov.
Istovremeno, visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas izrazila je stav da Evropa ne bi trebalo da ulazi u ishitrene mirovne pregovore sa Rusijom u vezi s Ukrajinom.
Ona smatra da bi prevremeni pregovori mogli rezultirati nepovoljnim ishodom za Kijev, što bi, kako je rekla, dovelo do „loše pogodbe“ za ukrajinsku stranu.
Kalas je uverena da svaki pokušaj sklapanja mira pre nego što se postigne značajna strateška prednost za Ukrajinu može ugroziti njen suverenitet i dugoročne interese.
Izveštaji agencije Rojters početkom decembra otkrili su da Trampov plan za rešavanje sukoba uključuje značajne ustupke. Prema ovom izveštaju, Tramp namerava da odvrati Ukrajinu od članstva u NATO-u i predloži teritorijalne ustupke Rusiji kao deo mirovnog rešenja.
Ova strategija, iako kontroverzna, ukazuje na njegovu spremnost da preuzme pragmatičan pristup rešavanju sukoba, čak i po cenu izazivanja negodovanja evropskih saveznika.
Puškov je dalje naglasio da politika EU, umesto da doprinosi mirnom rešenju, dodatno destabilizuje situaciju i produžava sukob. Prema njegovom mišljenju, insistiranje EU na nastavku borbi u Ukrajini koristi samo interesima pojedinih zapadnih zemalja, dok Ukrajina i njeni građani trpe neizmerne posledice.
U kontekstu ovih izjava, jasno je da se stavovi EU i Trampove administracije uveliko razlikuju kada je reč o pristupu Ukrajini i odnosima s Rusijom.
Dok EU favorizuje strategiju pritiska i izolacije, Trampova administracija pokazuje spremnost za kompromis koji bi mogao promeniti tok sukoba, ali i globalnu geopolitičku dinamiku.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se