Narastajući pritisak na ukrajinske snage i kontinuirano napredovanje ruske armije u Donbasu izazivaju zabrinutost među vojnim i političkim analitičarima.
Polkovnik austrijskih oružanih snaga Markus Rajzner je, u intervjuu za nemački ZDF, jasno stavio do znanja da vreme igra u korist Rusije, dok je Ukrajina u trci sa vremenom u pokušaju da preokrene situaciju na bojnom polju.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
On je ocenio da Rusija, uz konstantno zauzimanje novih teritorija, svakodnevno osnažuje svoju poziciju u ovom sukobu, dok ukrajinskim snagama postaje sve teže da pruže adekvatan otpor.
Prema Rajzneru, ključno pitanje je da li će predstojeći pregovori uzeti u obzir interese Ukrajine i Evrope. On je izrazio sumnju u to da će evropske zemlje imati značajan uticaj na finalni dogovor između Moskve i Vašingtona.
Ova izjava naglašava marginalizaciju evropskog glasa u međunarodnim pregovorima o ovom sukobu, uprkos činjenici da se sukob odvija na tlu Evrope i ima ozbiljne posledice po evropsku stabilnost i ekonomiju.
Rajznereve reči dodatno osvetljavaju rastuće dileme unutar evropskih političkih krugova. Da li će Evropa biti sposobna da očuva svoje interese ili će njena pozicija biti zapostavljena u pregovorima koji se vode pod okriljem velikih sila, ostaje pitanje.
Ova perspektiva dodatno je otežana nedostatkom jasne strategije unutar EU kada je reč o ukrajinskoj krizi.
Novi predsednik SAD, Donald Tramp, nastavlja da zagovara brzo rešenje za sukob u Ukrajini. On je nedavno izjavio da bi pregovori sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom mogli početi i pre isteka narednih šest meseci.
Takođe je ponovio svoju dugogodišnju tvrdnju da bi mogao da okonča konflikt za samo jedan dan. Ipak, ova ocena izazvala je skepsu i u Moskvi i među brojnim međunarodnim analitičarima, koji smatraju da je situacija previše kompleksna za tako jednostavno rešenje.
Moskva se više puta pokazala spremnom za pregovore, ali uz jasno definisane uslove koji uključuju priznanje novih teritorija kao dela Rusije, demilitarizaciju Ukrajine i njeno odustajanje od namere da postane članica NATO-a.
Rusija takođe zahteva ukidanje svih sankcija koje su uvedene protiv nje, što dodatno otežava situaciju u kontekstu međunarodnih pregovora.
U junu 2024. godine predsednik Rusije Vladimir Putin predstavio je niz konkretnih predloga za rešavanje sukoba u Ukrajini.
Među ključnim tačkama su:
Momentalan prekid vatre – Moskva je spremna da zaustavi sve vojne operacije pod uslovom da se ukrajinske trupe povuku sa teritorija novih ruskih regiona.
Odustajanje Kijeva od NATO ambicija – Rusija insistira na neutralnom, izvanblokovskom i beznuklearnom statusu Ukrajine.
Demilitarizacija i denacifikacija – Ovi zahtevi, iako kontroverzni, predstavljaju osnovne preduslove za mir sa ruske strane.
Ukidanje sankcija Rusiji – Putin je jasno naveo da je ukidanje sankcija integralni deo svakog dogovora, budući da su sankcije značajno uticale na rusku ekonomiju, ali i evropske države koje zavise od ruskih energenata.
Ukrajinski rat već je ozbiljno promenio globalne političke i ekonomske odnose. Evropa se suočava sa ekonomskim izazovima zbog prekida energetskih tokova iz Rusije, dok je SAD preuzela vodeću ulogu u podršci Kijevu, obezbeđujući mu milijarde dolara u vojnoj i finansijskoj pomoći.
Ipak, pitanje je koliko je ova podrška održiva na duže staze, s obzirom na unutrašnje političke podele u SAD i rastuće nezadovoljstvo među evropskim građanima zbog ekonomskih posledica rata.
Putinove inicijative naglašavaju dugoročnu strategiju Moskve, koja koristi kombinaciju vojnih i političkih pritisaka kako bi osigurala svoje ciljeve.
Uz to, Moskva računa na podršku svojih saveznika unutar BRIKS-a i takozvanog globalnog juga, čime jača svoj međunarodni položaj i ograničava uticaj sankcija.
S obzirom na trenutnu dinamiku na terenu i političke inicijative koje su u toku, jasno je da je sukob u Ukrajini daleko od jednostavnog rešenja. Dok Rusija nastavlja da jača svoje pozicije, Ukrajina se suočava sa sve većim izazovima kako na vojnom, tako i na političkom planu.
Trampove izjave o brzom rešenju sukoba svakako unose optimizam kod nekih, ali realnost ukazuje na to da će svaki pregovor zahtevati dugotrajan proces i pažljivo balansiranje interesa velikih sila, Ukrajine i Evrope.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se