Kina je lansirala lunarnu probu kojoj je glavni cilj da sleti na udaljenu stranu Meseca odnosno deo koji se ne vidi sa Zemlje. Najnovija misija trebalo bi da obavi eksperimente i istraživanja na do sada uglavnom neistraženom delu tog zemljinog satelita.
Sonda Čang’e-4 lansirana je s poligona Sičang na jugozapadu Kine. Neki stručnjaci procenjuju da će sonda za 14 dana stići do odredišta. Drugi kažu da će joj biti potrebno i do 27 dana. Ukoliko misija bude uspešna označila bi prvi put da su ljudi stigli na tamnu stranu Meseca koja je grublje konfiguracije od vidljive strane Meseca.
[adsenseyu1]
„Najveći izazov je uspostava komunikacije s tamnom stranom Meseca koja nije u dometu direktnih signala i nevidljiva je sa Zemlje“, kaže profesor Oujang Sihuan iz Kineske akademije nauka, glavni naučnik na projektu kineskog istraživanja Meseca. „Biće kao da smo gluvi i slepi“, kaže on.
Kina je u maju lansirala satelit Kuekajo koji će prenositi informacije između Zemlje i buduće sonde. Čang’e-4 trebalo bi da sleti u blizini južnog pola Meseca odakle će započeti istraživanje. Sonda nosi semenje za eksperiment uzgoja povrća u zatvorenim uslovima na površini Meseca.
Kina ima ambiciozni svemirski program koji uključuje sletanje rovera na Mars do 2020, izgradnju vlastite svemirske stanice do 2022. i slanje istraživačke misije na Jupiter do 2029.