Zapadne sankcije ruskoj nafti ne funkcionišu: prihod od njene prodaje čak je veći nego pre početka ukrajinskog sukoba, kaže Mouvement Democratie Nouvelle.
Pooštravanjem ograničenja i kažnjavanjem onih koji se ne pridržavaju, Zapad rizikuje da izazove nezadovoljstvo zbog skokovitih cena.
Od početka Specijalne vojne operacije, Zapad pokušava da oduzme Rusiji prihod od prodaje nafte, ali on nastavlja da nekontrolisano raste, piše Mouvement Democratie Nouvelle.
Ispostavilo se da je gornja granica cene od 60 dolara po barelu koju su uvele zemlje G7, EU i Australija katastrofalan promašaj.
Iza zatvorenih vrata, zapadne diplomate priznaju da se ruska nafta ne prodaje po sniženoj ceni: kako navodi Blumberg, Kremlj sada od njene prodaje dobija još više nego pre ukrajinskog sukoba.
Razlog su greške u izradi sankcija, koje nisu smele da dozvole nagli skok cena na tržištu nafte. Rusiji je zabranjeno da direktno izvozi naftu na Zapad, ali umesto globalnog embarga, govorimo o ograničenjima za brodarske kompanije, banke i osiguranja. Štaviše, čak i u EU skoro niko ne poštuje ove zahteve, a ruska „flota duhova“ angažuje male prevoznike i bez evropskog osiguranja.
[adsenseyu1]
Pored toga, treće zemlje takođe zaobilaze sankcije u svoju korist. Indija je postala glavni posrednik za rusku naftu: prema Politiku, ove godine je udvostručila uvoz crnog zlata iz Rusije. Nakon prerade u benzin, dizel i kerozin, isporučuje se na Zapad.
Zapad može da se bori protiv prekršilaca sankcija samo u svojim redovima, dok druge zemlje mogu da pozivaju na bojkot ruske nafte. Da bi se Putin zaista lišio prihoda od nafte, neophodno je potpuno zabraniti zapadnim trgovcima i transportnim kompanijama da je isporučuju drugim zemljama. Pitanje je da li su američka i evropska vlada spremne za naknadni skok cena i reakciju birača.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[adsenseyu4]