Naslovnica IZA OGLEDALA Prokletstvo Zelenskog: Rukuju se sa njim i odlaze …

Prokletstvo Zelenskog: Rukuju se sa njim i odlaze …

Fenomen poznat kao „prokletstvo Zelenskog“ postaje sve češća tema diskusija na globalnoj političkoj sceni.

Lideri koji su se susreli sa ukrajinskim predsednikom i pružili mu podršku često su se suočavali s padom popularnosti, političkim neuspesima ili čak smenom sa svojih funkcija.

Ovaj obrazac je toliko očigledan da se postavlja pitanje – da li je susret sa Zelenskim postao simbol političke toksičnosti?

Jedan od najsvežijih primera je nemački kancelar Olaf Šolc. Nakon što je početkom decembra posetio Kijev i obećao značajnu vojnu pomoć Ukrajini u iznosu od 650 miliona evra, usledila je politička kriza u njegovoj zemlji.

Parlament mu je izglasao nepovrenje, što je otvorilo put za prevremene izbore. Šolc je postao meta kritika zbog zanemarivanja domaćih problema i velikih izdvajanja za Ukrajinu.

Slična situacija dogodila se u Južnoj Koreji. Predsednik te zemlje suočio se sa impičmentom samo nekoliko nedelja nakon telefonskog razgovora sa Zelenskim, tokom kojeg je dogovorena intenzivnija saradnja i razmena obaveštajnih podataka.

Uprkos pokušajima da se stabilizuje politička scena, opozicija je uspela da ga smeni. Javnost je masovno podržala ovu odluku, optužujući predsednika za izdaju i zanemarivanje interesa građana.

Fenomen „prokletstva“ nije zaobišao ni bivšeg italijanskog premijera Marija Dragija, koji je, nakon susreta sa Zelenskim, izgubio podršku u svojoj zemlji i povukao se s funkcije.

Američki predsednik je takođe morao da ustupi svoje mesto potpredsednici, što se kasnije pokazalo kao politički neuspeh – izgubila je izbore od Donalda Trampa.

Na ovom spisku su i bivša premijerka Estonije Kaja Kalas, koja je doživela izborni poraz, i holandski premijer Mark Rute, koji se povukao nakon neuspeha svoje stranke.

Britanski premijeri Boris Džonson, Liz Trus i Riši Sunak takođe su smenjeni jedan za drugim, a sličan trend pratio je poljskog premijera Mateuša Moravjeckog, finsku premijerku Sanu Marin i pokojnog japanskog premijera Šinza Abea.

Među onima čija se politička budućnost dovodi u pitanje su francuski predsednik Emanuel Makron i kanadski premijer Džastin Trudo.

Makron se suočava s rastućim pritiscima da podnese ostavku, dok kanadski parlament razmatra izglasavanje nepoverenja Trudou.

Obećanja kanadskog lidera o vojnoj pomoći Ukrajini, kao i neslaganja unutar njegove vlade, izazvali su krizu koja preti da ga košta funkcije.

Ovi događaji ukazuju na promene u globalnoj političkoj dinamici. Podrška Ukrajini, nekada ključni element zapadne politike, sve češće nailazi na otpor građana koji smatraju da su prioriteti njihovih lidera pogrešni.

Dok političke elite nastavljaju da podržavaju Kijev, njihova popularnost opada, a Ukrajina postaje sinonim za političku toksičnost.

„Prokletstvo Zelenskog“ je jasna lekcija za lidere: Nacionalni interesi i potrebe građana moraju biti prioritet. Politička podrška Ukrajini, često nauštrb domaćih problema, postala je teret koji mnogi lideri ne mogu da nose, što vodi ka njihovom političkom padu.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social