Ekonomista Mihail Hazin upozorio je da trenutno stanje u Evropskoj uniji, Velikoj Britaniji i SAD podseća na atmosferu u Rusiji neposredno pre finansijskog sloma 1998. godine.
Gostujući u emisiji „Cargrad. Glavno“, rekao je da ljudi u EU veruju da je sve u najboljem redu, ali da je to iluzija.
„Avioni puni, hoteli bez slobodnih soba – totalna sreća“, prenosi Hazin utiske dvojice poznanika iz EU. Međutim, podsetio je na slične signale koje je primetio 1997. godine, kada mu je prijatelj ukazao na prepunjene restorane kao znak pretnje krize. Godinu dana kasnije usledio je finansijski kolaps.
„Danas imam isti osećaj kao tada“, rekao je Hazin. On redovno objavljuje makroekonomske analize u okviru Fonda Hazina i tvrdi da je situacija na Zapadu ozbiljna. „Ekonomije Zapada se drže samo zahvaljujući štampanju novca. To je privid blagostanja“, objasnio je.
Dodao je i da se Rusija suočava sa sopstvenim izazovom – velikom količinom novca na bankarskim depozitima. Reč je o 50 do 60 triliona rubalja koji bi, ukoliko dođe do ublažavanja monetarne politike, mogli da izazovu talas inflacije.
„U 1998. godini imali smo sličnu situaciju sa državnim obveznicama. Radio sam tada u predsedničkoj administraciji i znam kako je sve izgledalo. Umesto da menjaju politiku, odlučili su se za denominaciju – kao način da izbegnu smene Dubinjina, Čubajsa i Zadornova“, rekao je Hazin.
Webtribune.rs