Sjedinjene Američke Države intenzivno rade na razvoju novih sistema za dalekometne udare preciznim oružjem. U decembru su uspešno testirali dva ključna sistema: hipersonično oružje LRHW (Long-Range Hypersonic Weapon) i visoko preciznu raketu PrSM (Precision Strike Missile).
Ove tehnologije su deo strategije usmerene prema Rusiji u Evropi i Kini u Azijsko-pacifičkom regionu.
Sistem Dark Eagle (LRHW) označava veliki iskorak u američkom programu hipersoničnog naoružanja.
Prema tvrdnjama Pentagona, ovaj sistem može ostvariti brzinu od najmanje 5 Maha, dok njegova raketa AUR nosi borbeni blok C-HGB koji omogućava planiranje na visokim brzinama. Dometa preko 2775 kilometara, Dark Eagle je osmišljen za brzo gađanje strateških ciljeva.
Američka vojska, koja do sada nije imala „dugu ruku“ za kopnene udare na velikim udaljenostima, sada dobija mogućnost koja može promeniti balans moći na globalnoj sceni.
Očekuje se da će Dark Eagle postati deo sistema Typhon, koji takođe koristi rakete Tomahawk i SM-6, pružajući dodatnu fleksibilnost američkim snagama u potencijalnim konfliktima.
Već je razmešten na Filipinima, dok se planira i njegovo stacioniranje u Nemačkoj do 2026. godine.
Ovaj sistem ima ključnu ulogu u američkoj strategiji za Pacifik. U Vašingtonu veruju da će Dark Eagle omogućiti probijanje kineskih odbrambenih zona u Južnokineskom moru i oko Tajvanskog moreuza, gde bi kineski PVO sistemi i rakete DF-17 mogli predstavljati ozbiljnu pretnju američkim snagama.
Ipak, ruski hipersonični sistem „Orešnik“, sa svojim kapacitetima za gađanje NATO baza u Nemačkoj, značajno smanjuje prednost koju SAD mogu steći ovim novim sistemima.
Drugi značajan projekat američke vojske je PrSM, raketa razvijena kao zamena za ATACMS. Ova raketa, koja ima domet od 60 do 500 kilometara u svojoj osnovnoj verziji, osmišljena je za gađanje stacionarnih ciljeva sa velikom preciznošću.
Koristi postojeće lanse M-142 HIMARS i M-270 MLRS, čime je omogućena jednostavna implementacija u postojeće sisteme.
Nakon izlaska SAD iz Sporazuma o eliminaciji raketa srednjeg dometa (INF), počela je razvoj verzije sa dometom do 1000 kilometara, opremljene glavom za samonavođenje u radarskom i infracrvenom spektru.
Dodatne modifikacije uključuju raketu sa probojnom bojevom glavom za uništavanje utvrđenih ciljeva, kao i verziju sa vazdušno-reaktivnim motorom koja bi mogla dosegnuti domet od 1500 kilometara.
Prema nekim analizama, ova raketa bi iz Poljske mogla da dostigne Moskvu, čime se dodatno komplikuje geopolitička situacija u Evropi.
Postoji mogućnost da će Pentagon iskoristiti priliku za testiranje ovih novih sistema u Ukrajini, s obzirom na prisustvo velikog broja lansera HIMARS i MLRS u ukrajinskim snagama.
Kako pišu RIA Novosti, Rusija ne ostaje pasivna. Sistem S-500 „Prometej“, koji je specijalizovan za presretanje balističkih raketa uključujući i one sa hipersoničnim kapacitetima, već je u završnoj fazi uvođenja u operativnu upotrebu.
Pored toga, Rusija je razvila sistem „Orešnik“, hipersoničnu interkontinentalnu raketu sa dometom od 5500 kilometara, koja može nositi više nezavisnih bojevih glava a može nositi i nuklearne glave.
Ova raketa pruža Rusiji značajnu stratešku prednost i predstavlja ozbiljan izazov za američke odbrambene kapacitete.
U zaključku, iako SAD ubrzavaju razvoj hipersoničnih i preciznih raketnih sistema, Rusija već ima arsenal koji može odgovoriti na nove pretnje.
Ove dve sile nastavljaju trku u naoružanju, što dodatno pojačava tenzije u međunarodnim odnosima.
Webtribune.rs
Napomena:
„Ovaj tekst je originalan autorski sadržaj sajta Webtribune.rs i oslanja se na izvorni tekst samo u pogledu osnovnih ideja i informacija koje su javno dostupne. Sadržaj je parafraziran i proširen dodatnim analizama kako bi se osigurao jedinstven pristup temi.“
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se