“Uloga rublje kao rezervne valute koja se koristi za plaćanje je sve veća. Ojačaće u ovom segmentu, budući da nije povezana sa troškovima dolarskog plaćanja i mnogo je pouzdanija.
Reservna pozicija valute ruske rublje jača, kako sve više zemalja okreće leđa dolaru zbog finansijskih restrikcija SAD”, rekao je predsednik Rusije Vladimir Putin.
Uloga ruske nacionalne valute će nastaviti da raste, naročito u naplatama između članova Euroazijske ekonomske unije (EEU) rekao je Putin novinarima. Ruski predsednik dao je primer međugranične naplate između članica EEU, Rusije i Belorusije, koja je skoro 70% bila u rubljama.
[adsenseyu1]
“Uloga rublje kao rezervne valute koja se koristi za plaćanje je sve veća. Ojačaće u ovom segmentu, budući da nije povezana sa troškovima dolarskog plaćanja i mnogo je pouzdanija”, rekao je Putin.
Odgovarajući na pitanje o nastojanjima Rusije da se umanji uloga američkog dolara u ekonomiji, Putin je priznao da SAD valuta ima veću ulogu u Rusiji nego globalno, jer mnogo nacionalnog izvoza, kao što su nafta i gas, dešavaju se u dolarima. Putin je citirao podatke Internacionalnog monetarnog fonda, otkrivajući podatke o broju globalnih operacija u SAD dolarima koji su pali sa 63 na 62%, ali u Rusiji oni su i dalje 69%.
Ruski predsednik dodao je da takozvana dedolarizacija u Rusiji utiče samo na operacije između organizacija i neće uticati na pravo ljudi da poseduju i razmenjuju dolare.
Rusija i dalje treba da poveća stabilnost nacionalne valute i da razvije jaču finansijsku infrastrukturu, smatra Putin.
Ranije, jedna članica EEU, Kirgistan, predložila je da blok treba da napusti granične procedure i usvoji zajedničku valutu, kao što je uradila i Evropska unija.
Neke zemlje su već počele da odbacuju dolar u korist lokalnih valuta. Ranije ovog meseca, Indija i Ujedninjeni Arapski Emirati zapečatili su dogovor o promeni valute kako bi procvetala razmena i investicije bez uključivanja treće valute. Nju Delhi takođe pregovara sa Moskvom oko sličnog dogovora. U oktobru, Kina i Japan zapečatili su dogovor o kros-valutnoj razmeni, koje će trajati do 2021.
Neke zemlje, uključujući Argentinu, Tursku, Iran i Irak, između ostalih, i dalje razmišljaju o mogućnosti da okrenu leđa dolaru u bilateralnoj trgovini.
Webtribune.rs