Naslovnica U FOKUSU Prelet u neizvesnosti: Hoće li Poljska pustiti Vučića i Fica ka Moskvi?

Prelet u neizvesnosti: Hoće li Poljska pustiti Vučića i Fica ka Moskvi?

Glasine, demantiji i političke poruke poslednjih dana prave vrtlog oko jednog pitanja: da li će predsednik Srbije Aleksandar Vučić i slovački premijer Robert Fico uspeti da dolete do Moskve na obeležavanje Dana pobede.

Na društvenim mrežama pojavile su se tvrdnje da su pojedine zemlje Evropske unije odbile da odobre prelete njihovih aviona – pre svega Poljska i Litvanija.

Irski novinar Šej Bouz otišao je i korak dalje, objavivši na mreži Iks da je Vučiću i Ficu zabranjeno da lete preko Poljske, što je protumačio kao političku represiju u režiji Evropske unije.

„Dobrodošli u autoritarni projekat EU“, poručio je Bouz, aludirajući na političke pritiske unutar Unije i objavivši kontroverznu sliku u kojoj su simboli EU zamenjeni provokativnim oznakama.

I dok su se komentari nizali, a mreže zagrejavale, stigla je potvrda koja je ohladila situaciju: Ministarstvo spoljnih poslova Poljske saopštilo je da je Varšava ipak odobrila prelet avionu premijera Fica.

Poljska ambasada u Slovačkoj izjavila je za list „Pravda“ da su formalnosti završene, a dozvola izdata. Time je, barem u ovom trenutku, otklonjena sumnja da bi slovački lider mogao biti blokiran na putu ka Moskvi.

Zvanično saopštenje ministarstva jasno je navelo: „Pošto nije bilo formalnih međunarodnopravnih prepreka, poljska strana je izdala dozvolu za let kroz vazdušni prostor Republike Poljske.“

No, dozvola nije prošla bez gorčine. U istom saopštenju, Poljska je izrazila oštar politički stav povodom prisustva Fica u Moskvi. Poruka Varšave bila je jasna: teško im je da shvate kako lideri koji se predstavljaju kao borci za mir mogu da putuju u Moskvu, gde će, kako navode, učestvovati u proslavi pod pokroviteljstvom onih koji su pokrenuli vojne aktivnosti i izazvali velike ljudske patnje.

Radoslav Sikorski, šef poljske diplomatije, prethodno je pokušao da izbegne direktan odgovor – izjavio je da se nije još bavio pitanjem dozvole preleta, jer je „držao palčeve“ za Ficov oporavak.

Ipak, Sikorski nije propustio priliku da ubaci i svoj politički stav – napomenuo je da odlazak u Moskvu i podrška narativima koji dolaze iz te sredine nije dobar potez.

Situaciju je dodatno zategla šefica evropske diplomatije Kaja Kalas, koja je zapretila posledicama za sve zemlje članice i kandidate koje pošalju svoje zvaničnike u Moskvu.

Bez diplomatskih rukavica, Kalas je poručila da EU neće gledati blagonaklono na prisustvo predstavnika bilo koje države kandidata na ceremoniji povodom 80. godišnjice završetka Drugog svetskog rata.

„To smo im jasno stavili do znanja“, rekla je Kalasova, ne ostavljajući prostor za diplomatske nijanse.

U međuvremenu, za predsednika Srbije Aleksandra Vučića još nije stigla zvanična potvrda da je njegov avion dobio dozvolu za prelet preko zemalja EU. Irski novinar Šej Bouz tvrdi da ni Vučić nije dobio zeleno svetlo, ali to ostaje u domenu spekulacija, dok zvanični Beograd još ćuti o tome.

Analitički gledano, sve se vrti oko već poznatog sukoba pozicija – sa jedne strane su zemlje koje ne žele bilo kakvu normalizaciju odnosa sa Moskvom i koriste političke, diplomatske pa i proceduralne mehanizme da to spreče. Sa druge strane, pojedini lideri – poput Fica i Vučića – nastavljaju da igraju svoju spoljnu politiku, često mimo linije Brisela.

U ovom trenutku, jasno je samo jedno – dozvole se ne izdaju samo na papiru, već se pišu u tonu poruka koje dolaze iz centara moći. Politička težina svakog leta, svakog preleta, postaje merilo odnosa u složenom evropskom mozaiku.

A Parada pobede u Moskvi, odavno nije samo komemoracija. Ona je lakmus-papir za odnose, poruke i snagu političkih pozicija. I pitanje nije više ko je dobio dozvolu da poleti, već – ko će imati hrabrosti da sleti.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social