Naslovnica IZA OGLEDALA PRE VELIKOG PRASKA: Naučnici otkrili šta je postojalo pre početka svemira

PRE VELIKOG PRASKA: Naučnici otkrili šta je postojalo pre početka svemira

dfskefh832hdk

Veliko pitanje s kojim se čovečanstvo suočava još od kada je ispuzalo iz prvobitnog mulja – kako je nastao svemir?

Nenaučne verzije odgovora su zasnovane na mnogim bogovima i bile su osnova svih religija i većine filozofija od početka zabeleženog vremena.

Sada je tim matematičara iz Kanade i Egipta koristio najmodernije naučne teorije i niz zapanjujućih jednačina da otkriju šta je prethodilo univerzumu u kojem živimo.

Veoma jednostavno rečeno, oni su primenili teorije veoma malog – sveta kvantne mehanike – na ceo univerzum – objašnjeno opštom teorijom relativiteta, i otkriveno je da univerzum, u suštini, prolazi kroz četiri različite faze.

[adsenseyu5]

Što je još važnije, otkrili su šta je postojalo pre ovog univerzuma… drugi univerzum, ili preciznije, druga “kosmološka faza.“

Uprkos tome što je po veličini beskonačan, naš univerzum je cikličan i oduvek je postojao u jednoj od četiri faze.

Univerzum se širi, i ekspanzija se ubrzava, ali tim veruje da će određena modifikacija motivisana kvantnom mehanikom na kraju prestati da se širi i potpuno se povući natrag do skoro beskrajne tačke – u fazu u kojoj će univerzum ponovo početi da se širi.

Rad pod nazivom “Nejednačine i ciklični univerzum sa modifikovanim GUP-om,“ napisan od strane Maha Salaha, Fajsal Hamada, Mir Faizala i Ahmeda Farag Alija, je super kompleksan, ali je profesor Mir Faizal istakao glavne tačke ovog rada.

[adsenseyu6]

Prema njegovim rečima, oni su uključili efekte kvantne mehanike u kosmologiju koristeći pristup pod nazivom modifikovani GUP.

Taj pristup menja jednačinu za kosmologiju na veoma zanimljiv način. On predviđa četiri različite faze za naš univerzum – sadašnja faza univerzuma je samo jedna od tih faza.

U ovom kosmološkom modelu postoji faza pre Velikog praska, i moguće je saznati nešto o toj fazi univerzuma proučavajući fiziku sadašnje faze našeg univerzuma.

Profesor Mir Faizal je rekao: “U našem kosmološkom modelu, univerzum nije počeo sa velikim praskom, nego je postojala faza tranzicije iz jedne faze univerzuma u drugi.“

“To je moguće jer univerzum može da postoji u četiri različite faze, kao što obična voda može da postoji u tri različite faze. Kao što možemo znati svojstva leda proučavajući vodu od koje se formirao, tako možemo znati i o kosmologiji pre velikog praska proučavajući fiziku ovog univerzuma.“

[adsenseyu5]

“Koristeći naš kosmološki model, možemo proučavati fiziku kosmološke faze pre početka našeg univerzuma.“

U tom modelu su oni bili u stanju da prouče stanje univerzume pre Velikog praska. Jednačine u njivom modelu predviđaju da će ekspanzija svemira stati, a potom će odmah uslediti faza skupljanja.

Profesor Mir je dodao: “Kada se jednačine ekstrapoliraju iznad maksimalne stope kontrakcija, pojavljuje se scenario cikličnog univerzuma.“ Drugi kosmolozi su sugerisali na scenario velikog praska ili velikog loma – ali ti modeli imaju singularnosti.

“Singularnosti su loše u fizici, jer ukazuju na mesto gde se zakoni fizike raspadaju, a na takvim mestima se ne može koristiti fizika da se dobiju značajniji rezultati.“

“Ovaj novi kosmološki model ukida takvu singularnost. Singularnost velikog praska se tako onda može izbeći korišćenjem korekcija modifikovanog GUP-a u kosmologiji.“

[adsenseyu6]

U njihovom kosmološkom modelu, ciklična priroda univerzuma se javlja kao posledica uključivanja kvantnih efekata u kosmološki model univerzuma.

Profesor Faizal je objasnio da iako postoje različiti pristpi kvantnoj gravitaciji, kao što su teorija struna i kvantna petlja, ono što većina ovih različitih pristupa ima zajedničko je da postoji minimalna dužina ispod koje svemir ne postoji.

Mnogi od ovih pristupa takođe predviđaju da postoji maksimalna energija i da ni jedan objekat u svemiru ne može imati veću energiju od te maksimalne energije.

Oni su uključili efekat minimalne dužine i maksimalne energije u kosmološki model, i dobili ciklični univerzum.

Na pitanje o filozofskim, pa čak i mogućim teološkim implikacijama njegovog rada, profesor Mir je rekao: “Niko ne izvlači nikakve filozofske ili teološke implikacije konačne ili beskonačne prostorne dimenzije, a vreme je samo još jedna dimenzija, pa zašto bismo ga tretirali bilo kako drugačije.“

Webtribune.rs

[adsenseyu6][adsenseyu5]