Jutarnje navike nekada mogu biti ključne u tome kakav će nam dan biti, ali i kada je zdravlje u pitanju. Veruje se da je doručak najvažniji obrok i veoma je važno šta ćemo tada uneti u organizam.
Zatim, ispijanje kafe jedan je od najvažnijih rituala svakog trećeg čoveka, a mišljenja o omiljenom napitku su podeljena. Dok jedni veruju da može uništiti jetru, postoje i stručnjaci koji kažu da kafa može biti veoma korisna za zdravlje ukoliko se konzumira na određen način.
Doktor Petar Borović otkrio je u emisiji Više od života koju grešku najčešće pravimo kada je jutarnja rutina u pitanju i objasnio na koji način to može biti kobno po nas.
– U ranim jutarnjim časovima, krv je najgušća i iz tog razloga imamo u našoj zemlji i okruženju najviše srčanih i moždanih udara. U ranim jutarnjim časovima, ponavljam, krv je gusta, organizam strahovito traži vodu da bi se krv razredila. Kako naš svet počinje dan? Kafom, a kafa je diuretik. Znači, šoljica kafe izbaciće 7 puta više vode nego što je u njoj uneto – objašnjava doktor i dodaje:
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
– Sad pazite nastaje paradoks. Organizmu treba voda da bi se isprala tkiva, da bi se oslobodila toksičnih materija. A ljudi umesto vode, unose štetnu materiju kafu, krv postaje još gušća i sad nastaje serija problema. Prvi je problem, verovatno poznajete nekog i naši gledaoci.
[adsenseyu1]
– Jedna mlada, recimo žena godinama ima nizak pritisak, pa se muči i doktori joj pogrešno kažu, ali efikasno, kad neko ima nizak pritisak popijte kafu. I sad šta se dogodi. Ona je popila kafu, kafa je stegla krve sudove, pojačala lučenje hormona stresa, pritisak je otišao uvis i njoj je privremeno dobro.
Ali, kafa je diuretik, uskoro će voda da bude izbačena iz organizma. I još jednom, pre pijenja kafe pritisak je bio tu, popila kafu, otišao uvis, sad je pao mnogo niže žena će popiti ponovo kafu. To opterećuje srce, krvne sudove i oštećuje organizam.
– Sad pazite dalje, organizam sad nema dovoljno tečnosti u krvotoku i mora da povlači tečnost iz tkiva, iz arterija. I sad šta se događa pakao. To traje 10, 20, 30 godina. Žena je ušla u menopauzu i sad ima ponovo probleme sa pritiskom, ali nekako drugačije.
Dolazi kod lekara i lekar joj kaže: „Da li vi znate, vi imate strašno povišen pritisak?“ Ona kaže: „Čoveče, ja celog života imam nizak pritisak.“ Šta se desilo? Ne pijenjem vode, došlo je do tolikog oštećenja organizma i krvnih sudova. Zašto? Čovek je star onoliko koliko su stari njegovi krvni sudovi.
[adsenseyu4]
Ne pijenjem vode stradala su tkiva oko krvnih sudova, stradali su krvi sudovi, oni su postali tvrdi, krti i sad pazite paradoks – u njenom organizmu nema dovoljno vode. Ali da ne bi doživela, zbog oštećenih krvnih sudova, moždani udar, srčani udar, lekar je primoran da joj da diuretik. I to malo vode će biti izbačeno. I sad ulazimo u krug, sve se više voda smanjuje, zato naš narod kaže: „Pitaće te starost gde ti je bila mladost!“.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
(Stil)