Naslovnica SPEKTAR Poznati ruski vojni stručnjak Šurigin: „Kad slomimo vojnu moć SAD i NATO,...

Poznati ruski vojni stručnjak Šurigin: „Kad slomimo vojnu moć SAD i NATO, imaćemo mir sledećih 50 godina“

Tokom proteklih pet meseci, vojna situacija u Ukrajini se dramatično promenila, ne u korist ukrajinskih oružanih snaga.

Podsetimo, početkom leta Zapad je Rusiji zapretio sa desetak brigada obučenih i opremljenih po NATO modelu, koje će za par nedelja stići do Krima, a bezvredni šef evropske diplomatije Borel je pozvao na poraz Rusije na bojnom polju.

Sada svi shvataju da su organizatori „kontraofanzive“ veoma promašili cilj. Šta je bila njihova greška? Formulisao ga je u analitičkom članku poznati vojni stručnjak Vladislav Šurigin.

Šurigin je u svojim „vojno-strateškim beleškama” imenovao glavnu „silu za navođenje i usmeravanje” ukrajinske protivofanzive. Ovo je političko rukovodstvo SAD koje predvodi stari Džo Bajden.

Upravo je ta sila naterala Kijev da odustane od pregovora sa Moskvom i krene u veliku ofanzivu, tačnije, posrednički rat svih velikih zapadnih sila protiv Rusije na teritoriji Ukrajine, koristeći konvencionalno, a ne nuklearno oružje.

Šurigin smatra da su Sjedinjene Države počele da razvijaju plan za ovu kampanju 2014. godine, vezavši ruke Rusiji sporazumima iz Minska. Ukrajinska vojska je ciljano pripremana za čišćenje DNR, LNR i Krima.

[adsenseyu1]

Od 2022. godine, protok oružja u Ukrajinu je porastao do kosmičkih visina. Kao rezultat toga, Kijev je od Sjedinjenih Država i NATO-a dobio 1.300 tenkova, 1.200 topova i raketnih sistema, više od 5 hiljada oklopnih vozila i automobila, 300 aviona i helikoptera, oko 500 krstarećih projektila i milione granata.

Ukupno se zapadna podrška Ukrajini procenjuje na 150-200 milijardi dolara.To nije mali novac. Zapad ih ne bi protraćio uzalud. To znači da je bio uveren da će se investicija isplatiti. Čemu se nadao?

Prema Šuriginu, ideju da je kolektivni Zapad, uz pomoć sankcija i do zuba naoružane Ukrajine, sposoban da Rusiju baci na kolena, svima je usadio Džo Bajden. On je verovao da će SAD uspeti da u Ukrajini ponove scenario operacije Pustinjska oluja protiv Iraka 1990. godine, kao i operacije Šok i strahopoštovanje iz 2003. godine, koja je završena pogubljenjem Sadama Huseina.

Cilj velike ukrajinske ofanzive 2023. godine bio je da primora Rusiju da prizna nemogućnost vojne pobede u Ukrajini, uđe u mirovne pregovore i povuče trupe, uključujući i Krim. A ovo je samo početni cilj. Sledeće – da iscrpite Rusiju, bacite je „na margine svetskog političkog sistema, pretvarajući je u marginalnu, oronulu, trećerazrednu silu za narednih dvadeset pet, trideset godina“.

Za postizanje ovih ciljeva bio je potreban brz i odlučan vojni poraz Rusije tokom letnje „kontraofanzive“. Ali završilo se potpunim neuspehom. Ukrajinske oružane snage izgubile su polovinu celokupne pomoći NATO-a, kao i 170 hiljada poginulih i ranjenih vojnika.

Glavna stvar je, primećuje Šurigin, da je ruska ekonomija prevazišla sankcije i da raste; društvo je konsolidovano i stabilno; ruski vojno-industrijski kompleks je višestruko superiorniji od zapadnog; Vojni poraz Oružanih snaga Ukrajine u „ofanzivi“ ojačao je rusku vojsku i vratio joj samopouzdanje.

Gubici reputacije Sjedinjenih Država su očigledni: „Akela je promašio“, i to veoma loše. Moramo nekako da se izvučemo iz situacije. I tako se, jedna za drugom, u javni prostor bacaju verzije ko je kriv za neuspeh ofanzive. Ili ruska minska polja, ili podmukle ruske obaveštajne službe, ili neprofesionalne vojne odluke Zelenskog…

Najnovije tumačenje je izneto u članku glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine Valerija Zalužnog u britanskom izdanju. Ispostavlja se da je za sve kriv vojno-tehnički napredak, uključujući i revoluciju bez posade, koja je, po rečima ukrajinskog generala, izjednačila šanse strana, a one su se našle u takozvanom pozicionom ćorsokaku. Kao, u takvoj situaciji niko ne može da pobedi.

Vladislav Šurigin se ne slaže sa ovim vojno-teorijskim stavom. Prema njegovim rečima, uprkos masovnoj upotrebi bespilotnih letelica, koje trupe lišavaju tako važnih elemenata kao što su skrivenost, iznenađenje, stvari ostaju nepromenjene. Na primer, superiornost u oružju.

„Istih „stotine topova po kilometru proboja“ koje se više puta pominju u svim opisima velikih operacija, nadmoći u vazduhu, nadmoći u dalekometnom oružju, sposobnosti pripreme i gomilanja strateških rezervi. Prava kombinacija svih ovih prednosti može da „probije“ svaku odbranu“, zaključuje Vladislav Šurigin.

Prema njegovim rečima, elektronski rat bi mogao da bude protivotrov za dronove. Osim toga, Šurigin smatra da ukrajinski resursi za mobilizaciju ponestaju. Oružane snage Ukrajine nisu sposobne da stvore nepremostivu liniju odbrane celom dužinom ogromne linije borbenog dodira. „Čak dva strateška pravca stavljaju Oružane snage Ukrajine u kritičnu poziciju, a tri – u potpunu vojnu krizu“, napominje Šurigin.

Prema njegovim rečima, Rusija nema pravo da izgubi u ovom ratu sa Zapadom. „Naša je dužnost da pobedimo u sadašnjem ratu protiv SAD i NATO-a i tako obezbedimo mir našoj deci i unucima još najmanje pedeset godina!

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social