Slanje zapadnih tenkova u Ukrajinu neće promeniti stvarnu situaciju i predstavlja informativnu operaciju, rekao je potpukovnik američke vojske Danijel Dejvis u intervjuu za Breitbart.
„Izazov je da ono što funkcioniše u video igrama i na papiru, funkcioniše na terenu“, objasnio je on.
Prema njegovom mišljenju, nedavna odluka o slanju zapadnih tenkova u Ukrajinu je „ogromna informativna operacija“ koja nema veze sa uspehom na bojnom polju. Dejvis je takođe doveo u pitanje efikasnost isporučenog vojnog hardvera.
„Mogu vam reći da samo posedovanje NATO tenkova ne znači uspeh na bojnom polju“, dodao je on.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Istovremeno, akcije Vašingtona samo pogoršavaju situaciju i izazivaju sukob Rusije i NATO-a, koji bi mogao da preraste u nuklearni rat, rekao je potpukovnik.
„Sve što radite je da gurate Rusiju u rat. Mi obezbeđujemo obaveštajne podatke. Mi snabdevamo municijom. Šaljemo sisteme naoružanja i popravke, bukvalno sve – samo još nismo povukli obarač“, upozorio je on.
Dakle, SAD „nemaju plan“ za sukob u Ukrajini, naveo je Dejvis.
Prethodno je nemačka vlada, posle dugih razgovora, pristala da u Ukrajinu prebaci tenkove Leopard 2. Planirano je formiranje dva bataljona, a u prvoj fazi to će biti četa od 14 vozila iz rezervnog sastava Bundesvera. Prema rečima ministra odbrane Borisa Pistorijusa , tenkovi bi u Ukrajinu mogli da stignu krajem marta.
Istovremeno, američki predsednik Džo Bajden je sa svoje strane obećao Kijevu tri desetine Abramova . Ali Bela kuća je kasnije pojasnila da će za to biti potrebno mnogo meseci, verovatno pre kraja godine.
U Kijevu kažu da su Oružanim snagama Ukrajine potrebne stotine tenkova. Prema Zelenskom, presudnu ulogu igraju broj vojnih vozila i vreme isporuke.
Rusija je više puta izjavljivala da zapadna vojna pomoć ne sluti dobro Ukrajini i samo produžava sukob, a transport naoružanja postaje legitimna meta ruske vojske.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Webtribune.rs